3 śniadania dla małych mistrzów z wykorzystaniem sezonowych warzyw

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
1 z 3

Jajeczne muffuny

Fot. Materiały prasowe

Do przygotowania jajecznych muffinów potrzebujesz:

Składniki:

  • 8 dużych jaj
  • pół szklanki mleka
  • 80 g posiekanego świeżego szpinaku
  • 5 posiekanych pomidorów sezonowych
  • 2 szalotki pokrojone w kostkę
  • 20 g pokrojonej pietruszki
  • 2 szalotki
  • pół paczki rozdrobnionegoo sera feta
  • 1 pokrojone awokado
  • pół szklanki startego sera

Rozgrzej piekarnik (np. Beko) do 180 stopni. Posmaruj formy na muffiny oliwą z oliwek. W dużej misce dokładnie wymieszaj jajka i mleko. Ciągle mieszając dodawaj szpinak, pietruszkę, pomidory i szalotki. Wypełnij masą miseczki na muffiny i piecz przez 20 – 25 minut. Wyjmij muffiny z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia, a następnie przy pomocy noża wyjmij muffiny z foremek. Posyp kawałkami awokado, sezonowymi pomidorami i serem. Smacznego!

 

PoprzedniNastępny

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
22 lipca 2018
1 z 1

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Fot. iStock

Małżeństwo katolika i niekatolika poza murami świątyni

Od 1 stycznia 2015 r. w Polsce możliwe jest wzięcie ślubu cywilnego poza urzędem, co wymaga dopełnienia stosownych formalności i wniesienia opłaty (1000 zł). Pary coraz częściej interesują się możliwością zawarcia związku małżeńskiego na prawie konkordatu – poza parafią.

Gdy małżeństwo zawierane jest przez katolika z niekatolikiem, który nie zgadza się na ślub w kościele katolickim, druga strona może ubiegać się o stosowną dyspensę. Razem wybierają jedną z publicznych form zawarcia małżeństwa: w urzędzie stanu cywilnego, przed ministrem niekatolickim lub w gronie rodzinnym w formie religijnej, pod warunkiem, że złożenie przysięgi dokona się w obecności świadków, którzy będą mogli publicznie poświadczyć o fakcie zawarcia małżeństwa.

Kościół wymaga, aby wyznaczony kapłan w jego imieniu nie tylko stał się świadkiem urzędowego małżeństwa, lecz także, aby pobłogosławił zawarty związek: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19,6). Małżeństwo przez was zawarte ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Ślub kościelny w plenerze

Prawo kanoniczne stanowi: „Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza” (kan. 1118). Wnioskować z tego zapisu można, że istnieje furtka do tego, aby narzeczeni mogli złożyć przysięgę na przykład w ulubionym lesie czy nad jeziorem. Episkopat wydał specjalne stanowisko dotyczące ślubów zawieranych poza kościołem lub kaplicą, zaznaczając wyraźnie, że taka możliwość zarezerwowana jest tylko dla wyjątkowych przypadków. „Troską Kościoła jest, aby celebracja sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym nie stała się normą powszechną, a nawet nie dopuszcza się, aby mogli decydować o tym sami duszpasterze, np. proboszcz. Dlatego celebracja sakramentu małżeństwa poza kościołem wymaga zgody ordynariusza miejsca”.

Jeżeli narzeczeni są zdeterminowani, aby ubiegać się o taką zgodę, w pierwszej kolejności powinni udać się do proboszcza parafii, w której chcieliby zorganizować ślub. Dużo łatwiej będzie przedstawić swoją prośbę, jeśli para ma zaprzyjaźnionego księdza lub duchownego w rodzinie. Z pomocą proboszcza przygotowywany jest wniosek do kurii, bo tylko biskup może udzielić dyspensy potrzebnej do zawarcia małżeństwa poza obiektem sakralnym. Prośba powinna zawierać rzeczowe argumenty przemawiające za tym, że ślub w plenerze czy innym wymarzonym miejscu to nie kwestia wymysłu pary, ale potrzeba dyktowana głębszymi powodami. Uzyskanie takiej zgody jest zazwyczaj bardzo trudne, proponowane są też kompromisowe rozwiązania, np. ślub przy polnej kapliczce w pobliżu parafii.

Mocno zdesperowanym możemy zaproponować dwa rozwiązania – wzięcie ślubu cywilnego w plenerze, a kościelnego zgodnie z prawem kanonicznym. Jeśli dwie ceremonie byłyby jednak problemem organizacyjnym, podpowiadamy dość niecodzienne, ale praktykowane już wyjście – zawarcie ślubu kościelnego w towarzystwie świadków i najbliższych, a następnie… odtworzenie tej sceny w plenerze, w obecności – zatrudnionego do roli duchownego – aktora. Tylko czy gra jest warta świeczki?


logo-helpscout-docs

Artykuł powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu portalu ślubnego z katalogiem usług – PlanujemyWesele, który wspiera narzeczonych poradami i inspiruje ich już od 10 lat.

PoprzedniNastępny

Miks kolorów czy geometryczne wzory? Najmodniejszy manicure tego lata

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
1 z 3

Miksuj kolory!

Taki sam odcień na wszystkich paznokciach? Nuda! My stawiamy na zabawę kolorami! Nie bój się eksperymentować i miksuj je do woli! Każdy paznokieć w innym kolorze? Easy! Jeśli nie jesteś aż tak odważna, skuś się na jeden lub dwa palce w innym odcieniu.

Fot. Materiały prasowe / hi hybrid lewa - 328,200,225,220,306,hi hybrid prawa - 305, 323,225,200,111

Fot. Materiały prasowe / hi hybrid lewa – 328,200,225,220,306,hi hybrid prawa – 305, 323,225,200,111

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Prosto, szybko i smacznie, czyli sałatka z paluszkami surimi. Palce lizać!

Chlebek surimi. Idealna opcja dla tradycyjnego chleba. Przepis warty wykorzystania

Budyń z ryżu białego z jabłkiem