Go to content

11 rzeczy, których lepiej nie trzymać w lodówce. Sprawdź, dlaczego

Fot. iStock / YinYang

Lodówka to cudowny i nieodzowny w każdej kuchni sprzęt. Dzięki niej, mamy pod ręką zawsze świeże produkty, po które sięgamy bez zawahania. W końcu lodówka jest od tego, by przedłużać świeżość. Niestety, nie każdy produkt nadaje się do przechowywania w tak niskich temperaturach, a nawet może stracić na wartości. Wiele z nich nadaje się idealnie do piwnicy lub spiżarni, ale nie każda z nas ma do dyspozycji takie pomieszczenie, ale można sobie poradzić inaczej.

Tych produktów nie warto trzymać w lodówce:

1. Chleb

Nie powinno się przechowywać pieczywa w lodówce, ponieważ w temperaturze do plus pięciu stopni chleb psuje się najszybciej. Można natomiast zamrozić świeży chleb w zamrażarce, tuż po jego zakupie. Najlepiej pieczywo przechowywać w zamykanych pojemnikach z tworzywa sztucznego, w chlebaku z pokrywą, oraz w lnianym lub bawełnianym worku na chleb. Kupuj pieczywo na naturalnym zakwasie, które owinięte w bawełniana ściereczkę w temperaturze pokojowej, przez kilka zachowa smak i nie zeschnie się tak szybko.

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek, oraz pozostałe oleje za wyjątkiem lnianego, trzymamy poza lodówką, w zaciemnionym miejscu. Oliwa przechowywana w chłodzie może zmętnieć i stać się gęsta.

3. Ziemniaki

Ziemniaki w lodówce zaczną wchodzić w proces rozkładania skrobi do cukrów prostych i ich smak zmieni się na mdły, słodki. Trzymaj je w worku, najlepiej w suchym i chłodnym pomieszczeniu (piwnicy).

4. Miód

W lodówce miód ulega szybkiej krystalizacji, wiec by temu zapobiec, przechowujcie go w temperaturze od 8 do 16 stopni. Najlepiej, by został w oryginalnym słoiku, a jeśli musicie go przełożyć, to koniecznie do szklanego opakowania, w szafce. Miód lubi chłonąc obce zapachy, więc naczynie powinno nie mieć zapachu po wcześniejszych produktach np. kawie.

5. Czosnek i celula

Niestety, czosnek wrzucony do lodówki pleśnieje częściej, niż ten trzymany poza nią.  W lodówce warstwy cebuli  stają się przywiędłe, gumowe i również szybciej pleśnieje. Oba warzywa przechowuj nieobrane nieobraną w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu, byle nie w plastikowym worku.

6. Rośliny strączkowe

W lodówce bób lub fasolka staną się gumowe,  szybciej zgniją, najlepiej więc trzymać je w ciemnym, suchym miejscu poza lodówką

7. Pomidory i ogórki

Lodówka nie sprzyja przechowywaniu tych warzyw, optymalna temperatura dla pomidorów to ok 10-13 stopni. W niskich temperaturach tracą swój smak i zapach oraz szybciej się psują. Najlepiej wyjmij je z folii i ułóż na półmisku w kuchni.

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

8. Kawa

Kawy, szczególnie mielonej, lepiej nie przechowywać w lodówce, gdyż straci smak i aromat. Zamiast tego, należy przesypać ją do metalowych puszek, szklanych słojów albo plastikowych szczelnych pojemników. Ważne, pojemniki nie miały zapachu po wcześniejszych produktach, ponieważ kawa przesiąknie ich aromatem. Pojemniki powinny być suche, aby nie pojawiła się na kawie pleśń.

9. Masło

Mimo, iż przywykliśmy, że miejsce masła jest w lodówce, lepiej je trzymać w zamykanej maselniczce na blacie kuchennym. Trzymane w lodówce twardnieje, i po wyjęciu trudno je rozsmarować na pieczywie.

10. Przyprawy i zioła

Zimno stłumi smak i zapach suszonych, sproszkowanych przypraw, mogą one również chłonąć wilgoć. Przechowujmy je szczelnie zamknięte w kuchennej szafce. Świeże zioła najlepiej włożyć do szklanki z wodą i korzystać z nich na bieżąco.

11. Egzotyczne owoce

Owoce typu ananas, mango czy banan kojarzą się nam z gorącym klimatem. Chcąc zapobiec ich więdnięciu  nie należy ich trzymać w lodówce, ponieważ  tracą smak i aromat, a także mogą się szybciej zepsuć. Najlepiej ułożyć je w koszu w suchym i ciepłym miejscu. Wyjątkiem jest kiwi, któremu chłód nie szkodzi. Arbuz w całości także powinien być poza lodówką, ponieważ trzymany w zimnie tarci na cennych składnikach – antyoksydantów, likopenu i beta-karotenu.