Go to content

11 produktów spożywczych, które po upływie terminu ważności wcale nie muszą zaszkodzić

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się zrobić zbyt duże zakupy, z myślą by niczego nie zabrakło. Po czasie okazywało się, że nasze zapasy nieruszone, a termin przydatności do spożycia już minął. A wtedy otwieramy kosz na śmieci i wyrzucamy to, co wydaje się nam już z pewnością zepsute.

Nie ma w tym podejściu nic niezwykłego, bo kto o zdrowych zmysłach miałby ochotę zjadać rzeczy po terminie przydatności, żeby pracować uparcie co najmniej na rozstrój żołądka i jelit. Ale jest i druga strona medalu, bo w ten sposób marnujemy niewyobrażalne ilości jedzenia i przy okazji pieniądze.

Według statystyk, Polacy wyrzucają do śmieci rocznie 9 milionów ton jedzenia. To są niewiarygodne liczby, które dają nam 5 miejsce pod tym względem w całej Europie.

Zanim wyrzucisz, sprawdź etykietę

Warto wiedzieć, że określenie „należy spożyć do” oznacza tyle, że producent wskazuje termin przydatności do spożycia i nie należy z tym dyskutować. Po upływie tego czasu żywność traci swoje walory odżywcze i smakowe. Poza tym ryzyko zatrucia jest poważne. Natomiast drugie określenie, czyli „ należy spożyć przed końcem oznacza datę minimalnej trwałości, więc w tym przypadku jeśli produkt przechowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, może być on dobry do spożycia jeszcze jakiś czas (kilka tygodni lub miesięcy) po upływie wskazanego terminu. To szczególnie dotyczy suchego prowiantu takiego, jak makaron, herbaty, sól czy cukier. Takich produktów jest znacznie więcej i zawsze warto przed wyrzuceniem czegoś, co jest o dwa tygodnie przeterminowane, najzwyczajniej w świecie otworzyć paczkę i sprawdzić, czy produkt faktycznie nie nadaje się do użycia.

11 produktów spożywczych, które po upływie terminu ważności wcale nie muszą zaszkodzić

1. Czekolada

Zjedzenie czekolady jakiś czas po upływie daty przydatności, nie powinno się odbić na naszym zdrowiu, ponieważ cukier ma działanie konserwujące. Ewentualnie czekolada może zmienić kolor z powodu wytrącenia się tłuszczu i pokryć się białym nalotem. Inną kwestią jest także zmiana smaku czekolady, bo oczywiście najlepsza jest świeża. Podobnie sytuacja wygląda z miodem.

2. Chleb

O ile wyrabiany jest na dobrym, prawdziwym zakwasie, a nie na sztucznych dodatkach, postoi zdecydowanie dłużej, niż kilka dni. Warto owinąć go lnianą ściereczką i dopiero włożyć do chlebaka.

3. Keczup

Może być w lodówce po terminie nawet kilka miesięcy i nadal będzie się nadawał do spożycia.

4. Twarde sery

Twarde sery starzeją się dłużej w porównaniu do miękkich i można je zjeść jakiś czas po upływie daty przydatności.

 

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Highwaystarz-Photography

1/1 11 produktów spożywczych, które po upływie terminu ważności wcale nie muszą zaszkodzić

5. Jajka

Co prawda to bardziej ryzykowna od innych, ale o ile są przechowywane w lodówce, mogą przetrwać w niej do od trzech do pięciu tygodni. Temperatura nie powinna przekraczać 5 stopni, inaczej rozwija się salmonella, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Jeśli już trochę leżą w lodówce, a trzeba je spożytkować, najbezpieczniej jest je ugotować na twardo. Jeżeli po włożeniu do wody unoszą się na powierzchni, zdecydowanie nie są świeże i lepiej odpuścić sobie taki posiłek.

6. Mleko

Tu obowiązuje zasada podobna jak w przypadku jajek, o ile mleko pozostaje zamknięte.

7. Kawa i herbata

Z pewnością będą mniej aromatyczne i nie będą zawierały tylu cennych właściwości dla zdrowia, ale nic się nie stanie, gdy wypijemy taką herbatę i kawę.

8. Ryż, makaron i kasza

Produkty suche, przechowywane w odpowiedniej temperaturze mogą być zdatne do spożycia jeszcze długi czas po sugerowanej dacie spożycia. Przynajmniej sześć miesięcy mogą postać, o ile są izolowane od wilgoci.

9. Przetwory w puszkach

Najważniejsze jest to, co znajduje się w tych puszkach. Po otwarciu należy wyczuć, czy są jakieś zmiany w zapachu czy konsystencji, a jeśli puszka zostaje wgnieciona lub jest nieszczelna, trzeba ją bez namysłu wyrzucić.

10. Masło

Im dłużej masło leży w lodówce, tym dłużej będzie świeże. Jeśli trzymamy masło poza lodówką, zapach jełczenia zasygnalizuje, że ten produkt należy wyrzucić.

11. Przekąski typu chipsy

Tego typu żywność jedzenie jest tak naładowane konserwantami, że nawet długi czas po upływie przydatności do spożycia można je zjeść bez obaw o zdrowie. Poza tym,  świeże czy po terminie i tak nie są najlepszym pokarmem dla naszych organizmów.

Mimo tego, że wiele produktów można otworzyć bez szwanku dla zdrowia jakiś czas po terminie przydatności, nie należy eksperymentować z wędlinami, rybami, czy mięsem, bo konsekwencje tego będą naprawdę przykre.

źródło:  www.hellozdrowie.pl