Go to content

Klucze, piloty, zasłony prysznicowe… 16 rzeczy, których nie czyścimy regularnie, a powinniśmy

Każda z nas ma jakiś swój, wypracowany przez lata system sprzątania. Najczęściej wygląda to tak – każdego dnia zmywamy, przecieramy kuchenne blaty, sprzątamy to, co się rozleje, rozsypie lub zabrudzi. Co kilka dni odkurzamy podłogi, raz na dwa tygodnie wycieramy dokładnie kurze, myjemy podłogi, szorujemy łazienkę. Gdy zbliżają się święta, myjemy też okna, zmieniamy zasłony. A co z resztą? Czy wiesz, w których zakamarkach czają się chorobotwórcze drobnoustroje? Sprawdź, których przedmiotów większość z nas nie czyści regularnie, choć należy to robić. 

Lodówka

Jak często ją czyścisz? Raz w roku? Raz na kilka lat? Być może jesteś teraz zaskoczona, ale niektórzy ludzie naprawdę nie dbają o swoje lodówki, a co za tym idzie – o swoje zdrowie. Wyobraź sobie te wszystkie zarazki i bakterie, które znajdują się w lodówce – przecież te wszystkie produkty spożywcze ktoś wcześniej dotykał, były transportowane i przechowywane w różnych warunkach. Ten kurz i zarazki lądują później w naszych lodówkach, mają styczność z surowym mięsem i warzywami… Brrr!

Poduszki

Pocimy się, ślinimy… Kładziemy na nich głowę, gdy jesteśmy chorzy, kaszlemy, smarczemy i kichamy. Do tego dochodzi martwy naskórek, roztocza. Właśnie dlatego poduszki należy regularnie prać. Można to robić w domowych pralkach. Ważne jednak, żeby dokładnie przeczytać instrukcję na metce.

Parapety i ramy okienne

O ile szyby myjemy co jakiś czas, wygląd framug i parapetów pozostawia wiele do życzenia. I nie mówimy tylko o zewnętrznej stronie, ale także wewnętrznej. Za każdym razem, gdy myjemy okna, powinniśmy mokrą szmatką przetrzeć także wszystko wokół.

Szuflady i szafki kuchenne

Pełno tam brudu, okruchów, resztek różnych, rozsypanych produktów. A wszystko to jest idealną pożywką dla moli spożywczych, a także wszelkiego innego robactwa. Ponadto na szafkach lubi osadzać się tłuszcz i para, występująca podczas gotowania. Nic dziwnego, że kuchenne meble bywają lepkie od brudu.

Meble ogrodowe

Kiedy wyciągamy je na wiosnę z piwnicy, warto dokładnie je wyczyścić. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe. Warto zrobić to także po zakończeniu sezonu, by dłużej nam służyły. Niektórzy jednak wolą, by to deszcz mył meble ogrodowe. Niestety nie zastąpi on detergentów.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/vadimguzhva

1/1 Klucze, piloty, zasłony prysznicowe... 16 rzeczy, których nie czyścimy regularnie, a powinniśmy

Garaż

W tym pomieszczeniu bardzo trudno zachować czystość. Głównie dlatego, że znajduje się w nim za dużo przedmiotów. Pierwszym krokiem powinno być dokładne przejrzenie tego, co udało się zgromadzić przez lata. Niepotrzebne rzeczy wyrzucamy, potrzebne – zostawiamy. Gdy zrobi się trochę miejsca, łatwiej będzie utrzymać tam porządek.

Pilot

W sumie to nie ma się co dziwić, że niektórzy ludzie trzymają piloty owinięte w folię lub woreczki. Na ich powierzchni szybko gromadzi się brud, ponieważ na ogół dotykamy ich brudnymi paluszkami.

Zasłona prysznicowa

Wystarczy dobrze się jej przyjrzeć, żeby zauważyć plamy z mydła i siedliska grzyba. Obrzydlistwo!

Karty w portfelu

Nieustannie dotykamy ich brudnymi łapami, kładziemy na ladzie, dotykamy nimi do terminali, podajmy sprzedawcom i ekspedientom. Warto raz na jakiś czas przetrzeć je np. mokrymi chusteczkami do okularów.

Klucze

Kładziemy je gdzie popadnie, często nam upadają, nosimy je w kieszeniach w torebkach… Dobrze byłoby regularnie zanurzać je w roztworze z wody i octu. Dzięki temu nie będą rdzewiały, ale też z ich powierzchni znikną zarazki.

Kosz na śmieci

To, że wkładasz do środka worki, nie oznacza, że wnętrze kosza jest czyste. Wystarczy zajrzeć na dno. Jeśli używasz kosza z przykrywką, tym bardziej powinnaś dbać o czystość. Ileż to razy coś się wyleje, ubrudzi…

Klamki

Kiedy ostatni raz przecierałaś klamki, uchwyty od szuflad, włączniki świateł? Ale ile osób ich dotyka? Czy mają czyste ręce? No właśnie…

Wycieraczka

Wystarczy ją nieco przesunąć, żeby zobacz brud, jaki zgromadził się pod nią. Zanim zaczniesz ją trzepać, weź do ręki odkurzacz! To samo dotyczy zwykłych dywanów. Je naprawdę trzeba trzepać…

Małe urządzenia

Te wszystkie tostery, opiekacze, zaparzaczki do herbaty, czajniczki, spieniacze mleka… Wszystko to wymaga regularnego czyszczenia. Nie wystarczy opłukać po użyciu i odstawić gdzieś w kąt, bo przecież używa się tego raz na rok.

Zabawki

Wszystkie dziecięce zabawki i akcesoria trzeba co jakiś czas dokładnie umyć. Nie chodzi tylko o te niemowlęce, które często lądują w ustach naszych pociech. Dzieci dotykają zabawek brudnymi rękami, często lądują one na podłodze. Po co kusić los?

Akcesoria wielokrotnego użytku

Pytanie za 100 punktów – prałaś kiedykolwiek swoje torby na zakupy? Wiesz, ile zarazków każdego dnia w nich przynosisz? Wybieraj torby płócienne i bawełniane, które można normalnie uprać w pralce.

Źródło: Reader’s Digest