Go to content

Kilka korzyści płynących z wczesnego wstawania

Fot. iStock / ArthurHidden

Niektórzy z nas już to wiedzą, inni boją się odkryć, bo kochają sobie dłużej pospać. Ale jest naprawdę wiele korzyści wypływających z wczesnego wstawania. Niezależnie od tego jak bardzo wam się ta informacja nie podoba, wczesne wstawanie sprawia, że jesteśmy… bardziej wypoczęci. Zresztą, sami się przekonajcie.

Kilka korzyści płynących z wczesnego wstawania

Jest cisza i spokój

Kiedy się obudzisz wcześnie, wstajesz przed resztą świata. Nie słyszysz klaksonów, zgiełku miasta. Zasadniczo masz dla siebie miły, spokojny moment – coś niezwykle cennego w naszym zabieganym i głośnym życiu. Masz ten moment, aby naprawdę usłyszeć swoje myśli. Jeśli obudzisz się wystarczająco wcześnie, możesz pozwolić sobie na medytację i relaks. Możesz poczytać książkę lub po prostu siedzieć w ciszy. Spójrz przez okno i podziwiaj świat lub wykorzystaj czas na naukę oddychania.

Czas na zaplanowanie i zorganizowanie dnia

Kiedy wstajesz późno, resztę dnia spędzasz biegnąc, by ze wszystkim zdążyć. Ledwo masz czas na zatrzymanie się i zastanowienie, a tym bardziej na sporządzenie planu dnia lub listy rzeczy do zrobienia. A bycie zorganizowanym jest ważne dla naszej wydajności i nauki zarządzania stresem.

Czas na dobre śniadanie

Kiedy wstajesz późno, nie masz czasu na przygotowanie pożywnego śniadania. Zamiast tego łapiesz kanapkę, płatki z cukrem lub, co gorsza, po prostu tylko pijesz kawę. Zdrowy posiłek rano może wpłynąć na twoje dobre samopoczucie przez resztę dnia.

Twój mózg funkcjonuje lepiej

Ludzie, którzy budzą się wcześniej, mają lepsze umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Są bardziej kreatywni, zabawniejsi, a nawet znacznie łatwiej angażują się w pracę dzięki lepszej koncentracji i pamięci.

Masz więcej energii

Pod warunkiem, że spałeś snem głębokim i rzeczywiście wypocząłeś.

Twoje zdrowie psychiczne jest w lepszej kondycji

Budzenie się przynosi wiele korzyści, ale największa prawdopodobnie dotyczy zdrowia psychicznego. Zbyt dużo snu, gdy nie budzisz się wcześnie, może nawet spowodować większe ryzyko rozwoju depresji. To samo dotyczy innych chorób i zaburzeń psychicznych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Cognitive Therapy and Research ujawniło, że ci, którzy kładą się spać później i budzą się również pózniej, są narażeni na ataki paniki i negatywnego myślenia.


Na podstawie: powerofpositivity.com