Go to content

„Jesteś przewrażliwiona”, „Tylko żartowałem” – czego nigdy nie powinnaś usłyszeć w związku

Fot. iStock/Drazen Lovric

Agresja słowna jest jedną z najczęstszych form przemocy w związku. Nie zawsze sprawia, że od razu czujemy się jej ofiarami, rzadko kiedy potrafimy ją szybko zidentyfikować. Może „odkładać się w nas”, magazynować skutkując narastającym poczuciem smutku, niepokoju i stopniową utratą poczucia wartości. Uniemożliwia szczerą, prawdziwą relację, bo jedno z partnerów żyje w iluzji, że to prawdziwy związek.

1o typów słownej agresji

1.Wycofywanie się

Mówimy o nim wtedy, kiedy partner nie dzieli się ze swoją partnerką uczuciami i myślami. Więcej o nim dowiesz się z jego profilu na Facebooku niż z rozmowy w domu. Bliskość w takim związku jest niemożliwa, niemożliwe jest tu wzajemne wsparcie i zrozumienie. I – pamiętajmy – czym innym jest nieumiejętność wyrażania swoich uczuć, a czym innym brak chęci porozumienia z partnerką i odmowa komunikacji.

Przykłady: „Nie ma o czym mówić”, „I tak cię to nie zainteresuje”, „Co mam ci powiedzieć?”, „O co ci chodzi, przecież rozmawiamy”.

2. Sprzeciwianie się

Wynika z niezgody partnera na to, by jego partnerka miała inne niż on zdanie. Partner zaczyna traktować swoją partnerkę jak wroga i sprzeciwia się „dla zasady”, trudno więc powiedzieć jaka jest jego prawdziwa opinia w danej kwestii.

Przykłady: „Wcale nie jest tak, jak mówisz…”, „Nie masz racji…”

3. Lekceważenie

Jest próbą zaprzeczenia, że ofiara słownej przemocy ma prawo do własnych myśli i uczuć. Może mieć formę specyficznej krytyki. Ma na celu podważanie odczuć partnerki dotyczących rzeczywistości, w której się znalazła.

Przykłady: „Jesteś przewrażliwiona”, „Nie znasz się na żartach”, „Wszystko wyolbrzymiasz”, „Nie masz poczucia humoru”.

4. Wyzwiska ukryte w formie żartu

Bardzo częsta i wcale nie taka „niewinna” forma agresji słownej. Są to poniżające uwagi, ukryte pod postacią żartów i dotyczące zdolności intelektualnej, kobiecości lub kompetencji partnerki.

Przykłady: „Przecież tylko żartowałem”, „Nie mówiłem tego na serio”, „Czego innego można się spodziewać po kobiecie?”.

5. Przerywanie i odwracanie uwagi

Ma na celu podporządkowanie sobie komunikacji wewnątrz związku. To partner decyduje jakie tematy będą poruszane, a o czym nie wolno rozmawiać. On również kończy rozmowę. Uniemożliwia to wszelkie próby rozwiązania konfliktu.

Przykłady: „Tak ma być i koniec”, „Powiedziałem, koniec dyskusji”, „Przestań gadać”, „Czy ktoś cię pytał?”, „Po co o tym mówisz, wszystko zepsułaś”.

6. Oskarżanie i obwinianie

Oskarżanie i obwinianie są formami przemocy, w których sprawca oskarża partnerkę o nadużycia w kwestiach, które są poza jej kontrolą. Obarcza ją winą za swój gniew, irytację, brak pewności siebie.

Przykłady: „Zawsze musisz mieć ostatnie słowo”, „Szukasz zaczepki”, „Atakujesz mnie”.

7. Osądzanie i krytykowanie

Jest podobne do oskarżania i obwiniania, ale wiąże się z negatywną ocenę partnera, który wyraża krytyczną opinię na temat swojej partnerki, a tym samym swój brak akceptacji.

Przykłady: „Nigdy nie jesteś zadowolona”, „Zawsze znajdziesz coś co cię martwi”, „Nikt cię nie lubi, jesteś taką negatywną osobą „, „Jesteś głupia”, „Zwariowałaś”.

8. Podważanie opinii

Zazwyczaj w formie poniżających komentarzy, lekceważących dla zainteresowań i entuzjazmu partnerki. Podkopuje jej pewność siebie, niszczy poczucie wartości.

Przykłady: „Ktoś cię pytał?”, „ I tak nie zrozumiesz”, „Nigdy ci się nie uda”, „Myślisz, że jesteś taka mądra?”.

9. Zastraszanie

Zastraszając swoją partnerkę, partner manipuluje nią, wykorzystując jej największe obawy.

Przykłady: „Jeżeli ty nie…, to ja…”, „Rób, co ci każę, albo między nami wszystko skończone”,

10. Wyzwiska

Obraźliwe epitety skierowane w stronę parterki, aby ją zranić, obrazić.

Przykłady: „Jesteś taką ofiarą”, „Myślisz, że jesteś taka ważna, prawda?”

Nie lekceważcie przejawów słownej agresji w waszym związku. Niech będą dla was sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego.


 

Źródło: Psychology Today,  Patricia Evans: „Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach”; Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co