Go to content

Jeśli nie zdążyłyście wczoraj, to nic straconego! Do końca dnia macie jeszcze czas na andrzejkowe wróżby

Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

W prawdzie wigilia Andrzejek przypada z 29. na 30. listopada, ale jeśli nie zdążyłyście wczoraj, to nic straconego! Na to, żeby znowu poczuć się jak dziecko zawsze jest czas albo przynajmniej dzisiaj :). Twój andrzejkowy must have, to kilka najlepszych przyjaciółek (nie będziemy się wykłócać o to, czy to panny, panny z odzysku, a nawet mężatki – każdej należy się od losu coś dobrego!), świece (mogą być te, które zostały ci po urodzinach najmłodszej pociechy – tylko jej o tym nie mów!), stary klucz i butelka dobrego wina. Reszta sama jakoś się znajdzie. A no i jeszcze wróżby, koniecznie!

 

Fot. iStock/bernie_photo

1/6 Klasyk z kluczem

Rondelek z długą rączką, ustaw na małym ogniu, wrzuć do niego kilka świec i poczekaj aż wosk się roztopi. Przygotuj miskę z zimną wodą i wspomniany stary klucz . Każda z was może sobie powróżyć, lejąc kolejno wosk na wodę przez ucho od klucza. Z kształtu zastygniętej w wodzie figury odczytujemy wróżbę. Weź do ręki latarkę i trzymając wosk delikatnie między palcami, rzucić cień figury na ścianę. Tak szybciej odgadniesz co może przypominać. Najlepiej oczywiście, jeśli jest to serce, które wróży szczęście w miłości. Ale pomyślne są też: pierścień (sygnalizujący rychły ślub lub zaręczyny), jeździec na koniu (wkrótce spotkasz tego jedynego), samolot (czeka cię daleka podróż), karciany znak karo (przypływ gotówki), kwiat (dobre nowiny), drzewo lub ptak (udane życie rodzinne), korona lub berło (spodziewaj się awansu w pracy).

Fot. iStock/efetova

2/6 Wróżenie z fusów

Mogą być herbaciane lub kawowe. Większe wymagania dotyczą filiżanki, musi być taka, która rozszerza się ku górze i nie ma w środku żadnych zdobień. Przygotuj wszystkim kawy lub herbaty, a ostatni łyk zostawcie na zrobienie wróżby. Chwytamy filiżankę lewą ręką za ucho i odwracamy ją na spodek. Cały czas trzymając, obracamy ją trzy razy w kierunku ruchu zegara, czekamy 7 sekund i podnosimy filiżankę do góry. Co wam przypomina kształt fusów? Możecie posłużyć się podpowiedzią z wróżby z kluczem.

Fot. iStock/Master_Luc

3/6 Wahadło

To zabawa dla wytrwałych graczy. Potrzebna będzie obrączka, nitka i szklanka wypełnioną do połowy wodą. Nawija my obrączkę na nitkę i trzymając za za drugi jej koniec, wkładamy ją do szklanki tak, by była ona na wysokości wody, ale jej nie dotykała. Łokcie kładziemy na stole, nie wykonuje przy tym żadnego innego ruchu. Po pewnym czasie ręce zaczną nam drżeć, a przez to obrączka zacznie obijać się o ścianki szklanki. Ilość razy, jaką obrączka uderzy o szklankę,

.

Fot. iStock/eyefocusaz

4/6 Zapałki

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Pamiętaj, by trzymać je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się ku sobie, życzenie spełni się w ciągu roku, jeśli nie – będziesz musiała jeszcze trochę poczekać.

 

Fot. Stock/Julia_Sudnitskaya

5/6 Marzenia

Niech każda z was, na małych karteczka, zapisze swoje marzenia. Każde osobno. Następnie po kolei wrzućcie swoją listę marzeń do miski wypełnionej wodą. To marzenie, które jako pierwsze wypłynie na powierzchnię wody, spełni się też jako pierwsze.

Fot. iStock/VeraPetruk

6/6 Skąd się wzięły Andrzejki?

Wiele z tych wróżb praktykuje się już od zarania dziejów. Badacze obyczajów spierają się jednak o to, gdzie powstał andrzejkowy zwyczaj. Słowiańska mitologia z 1911 r. mówi o tym, że święty Andrzej swoją wielką moc odziedziczył po słowiańskim bożku weselnych godów – Godunie. Wróżby odprawiane w tym dniu miały podpowiedzieć, które panny pierwsze wyjdą za mąż. Przez cały rok młodzieńcy starali się potem o ręce tych niewiast. Podanie gęsi w czarnej polewie lub przywiązanie worka grochowin do bryczki, oznaczało dla kawalera gorzką odmowę. No, to co tam dzisiaj będzie na obiad? 🙂


Źródło: ofeminin.plpolki.pl