Go to content

Jeśli ktoś, kogo znasz, ma te osiem cech, może stać się twoim prawdziwym przyjacielem

Fot. iStock/inakiantonana

Najważniejsza w życiu jest przyjaźń – myślę, że wiele osób podpisze się pod tymi słowami. To przyjaciele sprawiają, że nasze życie jest znośne, że łatwiej nam pokonać trudności, zwalczyć nasze lęki. Inspirują, zachęcają do działania, nie wyobrażamy sobie bez nich naszego życia.

W rzeczywistości istnieje wiele naukowych dowodów pokazujących, jak duży wpływ na jakość naszego życia ma przyjaźń. To ona daje poczucie przynależności, większego szczęścia, zmniejsza stres, poprawia naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości, pomaga poradzić sobie z traumą, zachęcić do zmiany.

Wszystko super, ale ktoś się spyta: „Jak znaleźć takiego przyjaciela?”. Cóż, czasami trzeba mieć po prostu oczy szeroko otwarte i w zdawałoby się zwykłym znajomym dostrzec te cechy, które świadczą o tym, że przyjaźń z nim będzie dobra i wyjątkowa.

1. Energetyczny

Czujesz chemię, bardzo szybko rodzi się między wami więź, skraca dystans, czujecie to samo i w lot łapiecie, o co wam nawzajem chodzi. Czujesz się swobodnie przy tej osobie i masz wrażenie nieustannego przepływu energii.

2. Dający poczucie przynależności

Poznajesz kogoś, odkrywasz, że podzielacie wspólne wartości i zainteresowania. Być może lubicie podobnie spędzać wolny czas, czytacie te same książki, oglądacie podobne filmy. Macie te same przekonania dotyczące związku, wychowania dzieci. Jeśli tak, nie wpadaj w stereotyp, że prawdziwa przyjaźń to tylko ta, która trwa od dzieciństwa. W dorosłym życiu też można się zaprzyjaźnić.

3. Współczujący

Dobrzy przyjaciele okazują wiele empatii. Rozumieją twój ból, współczują i wspierają, ale tak samo cieszą się z twoich sukcesów. Są jak cheerleaderki zachęcające do podejmowania codziennych wyzwań.

4. Spostrzegawczy

Dobry przyjaciel słucha z zainteresowaniem i reaguje wspierająco na twoje myśli, uczucia i pomysły. Jest – to ładne określenie – dostrojeny do rozmowy, kiedy trzeba mówić – mówi, kiedy słuchać – słucha.

5. Otwarty

Może nie zawsze cię rozumie, może nie zawsze popiera twoje pomysły, ale nie zamyka się, nie mówi: „To głupie”, tylko rozmawia próbując dowiedzieć się, o co tobie w tym wszystkim chodzi. I nawet jeśli nie będzie się zgadzać, będziecie cię wspierać.

6. Autentyczny

Nikogo nie udaje, nie próbuje się przypodobać. Masz pewność, że go znasz, że wiesz, kim jest, nawet w swoim najdziwniejszych i najgorszych odsłonach. Znacie nawzajem swoje wady i zalety, i akceptujecie to, kim jesteście.

7. Godny zaufania

Zawsze możesz na nim polegać. Jest dla ciebie przewidywalny, wiesz, czego możesz się po nim spodziewać. Jeśli coś obiecuje – na pewno dotrzyma słowa. Zawsze możesz na niego liczyć

8. Z poczuciem humoru

Podobne poczucie humoru jest niezwykle ważne w przyjaźni. Kiedy możesz się z kimś śmiać, relaksujesz się, odsuwasz od siebie stres, łatwiej ci nabrać dystansu do problemów.

Często obśmiewamy rzeczy, które powodują napięcie lub dyskomfort, kiedy śmiejesz się z przyjacielem, dzielisz z nim podobne punkty bólu w swoim życiu, masz pewność, że rozumiecie się nawzajem.