Go to content

Intymne zdjęcia kochanków w akcji przeciw mitom o AIDS

„Osoby HIV pozytywne, które się leczą, mają mnóstwo do przekazania. Ale nie HIV” – takie jest hasło najnowszej kampanii, francuskiej fundacji AIDES przeciwko dyskryminowaniu osób chorych na AIDS.

Kampania obejmuje szereg czarno-białych fotografii, na których hetero- i homoseksualne pary uchwycono w nietypowych, intymnych pozach. Na zdjęciach, kochankowie dzielą ze sobą nie tylko wspólną nagość, ale i swoje pasje. Widzimy ich w trakcie wspólnego nurkowania, nauki gry na pianinie, skoku ze spadochronem czy podczas lekcji baletu. A wszystko to po to, aby przełamać wciąż utrzymujące się, krzywdzące przekonania na temat AIDS.

 

Fot. Materiały prasowe/Mathieu Cesar

1/4 Nurkowanie

Patronem akcji jest AIDES – francuska organizacja non-profit, zajmująca się pomocą osobom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS. Aurélien Beaucamp, prezes fundacji, wyjaśnia, że tego typu działania potrzebne są zarówno we Francji, jak i w całym świecie.

Fot. Materiały prasowe/Mathieu Cesar

2/4 Skok ze spadochronem

W wielu krajach (w tym w Polsce) wciąż panuje powszechne przekonanie, że od osób chorych na AIDS powinno trzymać się z daleka, bo można się od nich zarazić. Tymczasem z najnowszych badań klinicznych wynika, że osoby leczące się, nie są w stanie zarazić innych, nawet podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. Stąd hasło kampanii.

Fot. Materiały prasowe/Mathieu Cesar

3/4 Balet

Autorem fotografii jest  francuski fotograf, Mathieu César. Zdolny, młody portrecista ma już na swoim koncie zlecenia dla takich światowych marek, jak „Vogue”, Louis Vuitton czy „Harper’s Bazaar”.

Fot. iStock/oatawa

4/4 Światowy dzień AIDS

Na świecie z HIV żyje prawie 37 milionów ludzi. W Polsce jest ich około 35 tysięcy. Każdego dnia 3 osoby w naszym kraju dowiadują się o zakażeniu.

Od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS jest czerwona wstążka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Ma ona przypominać, że osoby żyjące z HIV to pełnoprawni członkowie społeczeństwa, którz powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku. Ale też, że to właśnie po ich stronie leży obowiązek ochorny otoczenia przed zakażeniem.

Hasło tegorocznego ŚDA to –„Ręce w górę za profilaktyką HIV” („Hands up for #HIVprevention”). Zwraca ono uwagę na to, że najlepszym sposobem walki z AIDS jest profilaktyka. Jeśli więc istnieje choć cień ryzyka, że mogliśmy się zarazić powinniśmy zapisać się na badanie. W całej Polsce działają ośrodki, w których można wykonać je bezpłatnie. Ich listę znajdziecie tutaj. Zanim jednak się na to zdecydujecie koniecznie przeczytajcie informację o tym, co warto wiedzieć zanim podejmie się taką decyzję.

Walka z AIDS, jest możliwa, a naszą podstawową bronią w tej walce jest wiedza i tolerancja.


Źródło: aides.orgaids.gov.pl