Go to content

Introwertyk czy ekstrawertyk? Rozwiąż quiz i sprawdź, do której natury ci bliżej?

Fotomontaż Pexels / Splitshire / CC0 Public Domain / iStock

Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Co jest lepsze dla twojego zdrowia? Z kim żyje się lepiej, kogo lepiej mieć za przyjaciela? Kto jest lepszym współpracownikiem: ten, który chowa się ze swoimi swoje uczuciami jak żółw w skorupce, czy ten, który wybucha często i dobitnie sygnalizuje, że coś mu się nie podoba? Rozwiąż quiz i odpowiedz sobie na pytanie, do którego z tych typów charakteru jest ci bliżej.

Przy każdym zdaniu zaznacz P (prawda) lub F (fałsz)

  1. Często piszę, by wyrzucić z siebie emocje.
  2. Wolę rozmowy w cztery oczy niż spotkania w szerszym gronie.
  3. Lubię samotność.
  4. Nie pociąga mnie ryzyko.
  5. Nie lubię rozmów „o niczym”, wolę głębsze tematy.
  6. Mam opinię tego, który potrafi słuchać.
  7. Najważniejsi są dla mnie ludzie, nie cenię rzeczy materialnych.
  8. Nie lubię i unikam otwartych konfliktów.
  9. Najlepiej pracuje mi się w samotności.
  10.  Kiedy pracuję, nie lubię się od moich zajęć odrywać.
  11.  Lubię celebrować ważne dla mnie dni (urodziny, rocznice) w jak najwęższym gronie.
  12. Nie lubię popisywać się czymś, co nie jest skończone.
  13. Zanim wypowiem się w ważnej dyskusji, dobrze to sobie przemyślę.
  14. Nie jestem wielozadaniowa, nie lubię łapania „kilku srok za ogon”.
  15. Często mam poczucie, że nikt mnie nie rozumie, ale nie podejmuję wysiłku by zostać zrozumianym.
  16. Podczas rozmowy w gronie znajomych zdarza mi się, że chcę coś powiedzieć, ale rezygnuję.
  17. Dość łatwo się koncentruję.

Im więcej literek „P” zaznaczyłaś, tym większa szansa, że jesteś introwertykiem. Przewaga literek „F” sugeruje, że bliżej ci do ekstrawertyków. Jeśli ilość literek jest mniej-więcej równa, prawdopodobnie jesteś „ambiwertykiem”, czyli nie przeważa u ciebie żaden z tych dwóch typów: zachowujesz równowagę.

Cechy, które przypisujemy ekstrawertykom (zarówno pozytywne jak i negatywne): towarzyski, ciepły, przyjazny, szczęśliwy, entuzjasta, agresywny, impulsywny, czepialski, ryzykant, charyzmatyczny, energetyczny, otwarty, szczery do bólu, ujmujący.

Ekstrawertycy to ludzie, w których towarzystwie możemy czuć się komfortowo, albo tacy, którzy sprawiają, że po kilku minutach zaczyna boleć nas głowa. Dobrze sprawdzają się w roli menadżerów, liderów, polityków, nauczycieli i prawników.

Cechy, które przypisujemy introwertykom (zarówno pozytywne jak i negatywne): refleksyjny, zdystansowany, cichy , wycofany, kreatywny, nieśmiały,rozsądny, ostrożny, indywidualista, samotnik, dobry słuchacz, organizator, zachowawczy, pomysłowy.

Introwertyków rzadko kiedy postrzegamy jako ludzi spełnionych i szczęśliwych, zwłaszcza kiedy porównujemy ich do krzyczących o swoim szczęściu ekstrawertyków. Tymczasem oni to swoje szczęście przeżywają głęboko i bardzo mocno, oglądają je uważnie z każdej trony, jakby chcieli zobaczyć je pod lupą.  Ponieważ dużo lepiej wychodzi im praca indywidualna niż zespołowa, a przy tym dobrze się koncentrują, są świetnymi naukowcami, pisarzami, inżynierami, architektami i bibliotekarzami.