Go to content

Fałszywi przyjaciele? Poznaj zachowania, które zdradzają, że powinnaś mieć się na baczności

9 różnic pomiędzy toksycznym a dobrym przyjacielem
Fot. iStock /gpointstudio

Prawdziwa przyjaźń jest relacją na wagę złota. Życie bez bratniej duszy byłoby nudne, niepełne. Przyjaciele dodają sił, zawsze stoją po właściwej stronie i przede wszystkim wspierają drugą osobę, choćby się miało walić i palić. Jest z kim wykrzyczeć szczęście, bez skrępowania wyczyniać rzeczy szalone, dzielić się każdą dobrą i złą chwilą.

Często wydaje się nam, że u boku mamy przyjaciół na całe życie, gdy w rzeczywistości pojawiają się sygnały, że nie wszystko jest takie, jakie być powinno. Wiara w lojalność i zaufanie do najbliższej osoby może zacierać prawdziwy obraz. Trudno jest przyznać, że ktoś gra z nami nie fair, oszukuje czy nadużywa naszego zaufania. Gdy dociera do nas świadomość, że pewne zachowania i postawy nie są godne przyjaciela, trzeba się bliżej tej osobie przyjrzeć. Zdecydowanie lepiej jest mieć prawdziwych wrogów niż fałszywych przyjaciół wokół siebie.

7 zachowań niegodnych prawdziwych przyjaciół 

1. Nie dochowują twoich tajemnic

To jeden z grzechów cięższych dotyczących przyjaźni. Prawdziwy przyjaciel nie pozwala sobie na wypowiedzenie choćby półsłówka tajemnicy, którą mu powierzyłaś. Ten, kto w towarzystwie chętnie dzieli się pikantnymi sekrecikami lub plotkuje zapamiętale nie tylko o obcych osobach, może nie mieć skrupułów, by obgadać i ciebie. A jeśli usłyszysz coś niepokojącego o sobie na mieście, co może wiedzieć tylko jedna osoba, zweryfikuj znajomość, zanim na jaw wyjdą rzeczy, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Bez zaufania i lojalności nie ma prawdziwej przyjaźni.

2. Wykazują interesowność i troskę wyłącznie o własne sprawy

Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Warto do tego powiedzenia dodać, że również wtedy, gdy czegoś od ciebie chcą. W takiej sytuacji uśmiechają się czule i proszą o to, na czym im zależy, natomiast w drugą stronę, gdy ty masz potrzebę, trudno ich szukać na horyzoncie. Jeśli bliska ci osoba nie ma w zwyczaju odbierać twoich telefonów lub stale się wykręca od spędzania wspólnego czasu, a pojawia się, gdy ma taką potrzebę, nie powinnaś traktować jej jako przyjaciela.

3. Są zazdrośni o twoje powodzenie

Prawdziwych przyjaciół poznajsz także po tym, jak zachowują się na wieść o twoim sukcesie. Osoba, która stała za tobą murem, gdy miałaś w życiu pod górkę, a w czasach prosperity wypomina ci sukces i o wszystko się czepia, nie zasługuje na miano przyjaciela, ale frustrata. Przyjaciel zawsze staje za tobą murem, w czasach kłopotów, jak i tych lepszych, dopingując do dalszych zmian na lepsze, a nie zatrzymując w miejscu.

4. Nakłaniają do podejmowania złych decyzji

Fałszywy przyjaciel w głębi duszy zawsze będzie czerpać satysfakcję z twoich potknięć, zachęcając do odpuszczenia starań. Celowo i z premedytacją będzie utwierdzał cię w błędnym myśleniu i złych decyzjach, podburzając twój gniew i z radością przypatrując się z udawaną troską, twojej frustracji.

5. Zbyt łatwo odpuszczają

Gdy jest dobrze, masz wokół siebie wianuszek „przyjaciół”. Jednak gdy masz zły humor czy też pokłóciłaś się z kimś, oni wcale nie wnikają w przyczyny. Widzą twój smutek, złość czy zniechęcenie i nie robią nic, by wyciągnąć z ciebie problem. Wolą nie wnikać w twoje myśli, bo wcale nie są nimi zainteresowani, szkoda im czasu na pochylenie się nad tobą.

6. Ignorują cię w towarzystwie, zajmując się kimś innym

Podczas imprez czy wspólnych wyjść, twoja przyjaciółka przestaje cię zauważać, natomiast zajmuje się każdym innym. Ciekawią ją nowi ludzie i zachwyca się nowo poznanymi, zupełnie o tobie zapominając, mimo że razem wychodzicie. Gdy spędzacie czas same, poświęca ci uwagę, ale wyłącznie w sytuacji, gdy skupiacie się na niej. Bardziej odgrywasz rolę jej cienia, dodatku i zabezpieczenia przed samotnością, niż przyjaciółki na dobre i na złe.

7. Wysysają energię

Wiecznie niezadowoleni, narzekający, nie potrafią docenić niczego i nikogo. Zamiast pomagać ładować akumulatory przyjacielowi, każdego dnia wysysają z niego dobrą energię, zostawiając w zamian swoje problemy i niechęć do wszystkiego. Wyśmiewają, obrażają i stale krytykują, nie mając litości nawet dla ciebie.

Jeśli nawiązałeś relację z osobą, która przejawia powyższe zachowania, zastanów się co dalej. Możesz próbować rozmawiać i wpływać na zachowanie, choć nie masz gwarancji powodzenia. Niestety ludzie fałszywi często mają bardzo niską samoocenę, więc dowartościowują się krzywdą innych. W takiej sytuacji zrezygnuj z nieszczerej przyjaźni, zanim sparzysz się na niej dotkliwie.


 

źródło: kobietapo30.pl pieknoumyslu.com