Go to content

Emocje wiążą się z twoim ciałem. 5 przykładów połączeń organów i uczuć

Według chińskiej medycyny emocje, uczucia i myśli nierozerwalnie powiązane są z ludzkim ciałem. Jedno bez drugiego nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Ludzki organizm jest doskonale pomyślaną machiną, która, jeśli dążymy do zachowania równowagi, doskonale spełnia swoje funkcje. 

W tradycji chińskiej przypisano każdy z pięciu organów właściwą mu emocję, która z nim współdziała. Przeżywanie gwałtownych emocji, negatywnych lub utrzymujących się chronicznie (np. życie w ciągłym stresie), może negatywnie wpłynąć na pracę poszczególnych organów, narażając je na poważne choroby. A jeden chory lub nieprawidłowo pracujący organ naraża na szwank całe ciało.

Zobacz, na jakie organy wpływ wywierają emocje, które ci towarzyszą.


 

źródło:  krokdozdrowia.com

Nie wszystko stracone - jak odzyskać radość życia? Fot. iStock / Milan Stojanovic

1/5 Radość

Radość i szczęście wg Chińczyków powiązane są z sercem i jelitem cienkim. Wynika to z faktu, że serce reguluje przepływ krwi w całym ciele, a jelito wchłaniania niezbędne do przeżycia składniki odżywcze.

Gdy dotyka nas smutek, trudne chwile, mogą pojawiać się problemy z koncentracją, rozdrażnienie i nerwowość, bezsenność i problemy z rytmem serca.

 

Fot. iStock/PeopleImages

2/5 Złość

Za to uczucie (a także gniew, frustrację, nienawiść i tym podobne) odpowiada wątroba i woreczek żółciowy.

Wątroba filtruje krew i reguluje krążenie energii życiowej, a woreczek żółciowy gromadzi i wydziela żółć.

Jeżeli masz tendencję do impulsywności i zamartwiania się, właśnie te organy mogą szwankować najbardziej.

Fot. iStock/martin-dm

3/5 Obsesja i nostalgia

Za obsesję, nostalgię i tendencję do refleksji odpowiada żołądek, który trawi jedzenie i śledziona, która tworzy część układu limfatycznego, a więc chroni organizm.

Choroby w tych organach powodują zmniejszenie empatii, współczucia dla innych, utrudniają podejmowanie przemyślanych decyzji. Harmonia oznacza energię i zdrowie całego organizmu.

4/5 Smutek

Melancholia, smutek i towarzyszące im cierpienie łaczą się z płucami, które zaopatrują organizm z tlen, a jelito grube uczestniczy w procesach trawienia, karmi ciało i wspiera dobre funkcjonowanie odporności.

Złe funkcjonowanie tych organów może powodować zachwianie racjonalnego myślenia, zamykanie się w sobie i izolowanie od społeczeństwa.

Fot. iStock/PeopleImages

5/5 Strach

Z  odczuwaniem strachu i niepokoju powiązane są nerki, odpowiedzialne za oczyszczanie krwi z toksyn i produktów przemiany materii, oraz pęcherz moczowy, wydalający mocz i toksyny.

Nieprawidłowości w tych organach powodują uczucie niepewności, strach i złe samopoczucie.