Go to content

Dlaczego on nie mówi, co czuje? Wcale nie chodzi o to, że nikt nie powiedział mu, jak to zrobić

Kiedy partner nie jest w stanie komunikować swoich emocji może to bardzo źle wpłynąć na związek.  Emocje ukochanej osoby dostarczają nam ważnych informacji na jej temat, które możemy wykorzystać, aby lepiej zrozumieć potrzeby, priorytety i ograniczenia obu stron. Możemy używać emocji do wyznaczania granic i podejmowania decyzji. Jeśli ich brak, nie ma zaufania, bezpieczeństwa, intymności i bliskości.

Niechęć do mówienia wprost o tym, co się czuje albo do okazywania emocji sprawia, że dla drugiej osoby związek nie stanie się nigdy bezpieczną przystanią do radzenia sobie z konfliktem. W miarę upływu czasu będą rosły nieporozumienia, niechęć oraz poczucei samotności i frustracji.

Dlaczego on nie mówi o emocjach? Co leży u podstaw takiego zachowania? Nie zawsze chodzi o to, że twój partner nie został nauczony wyrażania emocji w dzieciństwie. Powodów może być wiele.

Niepewność

Ten powód nie ma płci. Niezależnie od tego czy jesteśmy kobietami czy mężczyznami, w miłości wszyscy jesteśmy dość niepewni siebie. Na początku związku większość z nas „gra”, usiłuje pokazać się z jak najlepszej, ale niekoniecznie prawdziwej strony. Nie jesteśmy pewni, czy nasze emocje zostaną zaakceptowane. Jeśli czujesz, że twój partner jest niepewny, czy może odsłonić się przed tobą swoimi uczuciami, uspokój go i zapewnij, że jego emocje są dla ciebie ważne, że chętnie o nich porozmawiasz.

Problem z zaufaniem

Być może twój partner ma za sobą jeden lub dwa nieudane związki lub inne, negatywne wydarzenia, które sprawiły, że trudno mu całkowicie zaufać. Boi się rozmawiać o tym, co czuje. Pokaż mu, że jesteś godna zaufania sama mówiąc szczerze o swoich uczuciach. Że priorytetem jest dla ciebie uczciwość. Budowa zaufania potrwa, ale warto poczekać.

Strach przed skrzywdzeniem bliskiej osoby

Jeśli twój partner obawia się, że jego uczucia mogłyby cię skrzywdzić, możesz mu pokazać, że potrafisz poradzić sobie z jego emocjami. Zazwyczaj w takich wypadkach chodzi o zazdrość lub jakieś sprawy z przeszłości. Może on boi się twojej reakcji? Warto na spokojnie podejść do tematu i przekonać partnera, że rozmowa pozytywnie wpłynie na waszą relację. Ale oczywiście – nic na siłę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / creacart

1/1 Kiedy on nie mówi, co czuje

Niesprzyjające warunki

Warto uderzyć się w piersi. Czy na pewno stwarzasz w swoim związku odpowiednią, bezpieczną atmosferę do rozmowy? Może zamiast pozwolić się partnerowi „wygadać”, nie dajesz mi nigdy powiedzieć do końca tego, co by chciał? Każdy z nas jest inny, każdy potrzebuje czego innego, by się otworzyć. Bądź uważna na potrzeby drugiej strony.

Poczucie przymusu

Jeśli zbyt mocno naciskasz, wywołujesz zazwyczaj odwrotny efekt. Ciągłe „odpytywanie” partnera („o czym myślisz?”, „co czujesz?”) nie pozwoli ci lepiej go poznać. Najlepsza rozmowa jest wtedy, gdy oboje jej chcecie.

 


 

Na podstawie: hestir.cafemom.com