Go to content

Cztery wskazówki, które pomogą ci wprowadzić równowagę w życiu

Fot. iStock/gradyreese

Wszyscy wiemy, że życie to niekończące się żonglowanie pracą, rodziną, przyjaciółmi i zdrowiem. I nie ma co ukrywać, że większość z nas nigdy nie osiągnie punktu, w którym wszystkie obszary naszego życia będą działać w doskonałej harmonii. Nie ma w tym nic złego. Nie możesz oczekiwać, że we wszystko zaangażujesz się na 100%, to po prostu niemożliwe. W zależności od tego, co się dzieje, jeden obszar zawsze wymaga więcej uwagi niż reszta.

Duży projekt w pracy to dodatkowe godziny w biurze czy praca w domu. Problem ze zdrowiem sprawia, że skupiamy się bardziej na sobie. Jeśli mamy małe dzieci, to one będą pochłaniać najwięcej naszego czasu i zaangażowania. Takie jest życie. Tyle tylko, że brak równowagi często wywołuje w nas poczucie winy, nieudolności, bezradności, kiedy jesteśmy rozczarowani sobą, bo nie umiemy wszystkiego pogodzić we właściwy sposób. Ale uwaga można to zmienić. Pewnie nie wszystkie wasze dni będą Zen-idealne, ale większość z nich może być całkiem dobra

Nazwij najważniejszą rzecz w dbaniu o siebie

Kiedy życie staje się zajęte, zadbanie o siebie jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy. Pomiędzy terminami w pracy, wychowywaniem dzieci i życiem towarzyskim, ciężko jest znaleźć dla ciebie czas.

Michelle Segar – wiodąca badaczka nauk o zrównoważonych zachowaniach zdrowotnych – mówi, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić, jest zidentyfikowanie naszego nawyku, który daje nam najwięcej energii, odpręża nas. Dla jednych to będzie sen, dla innych aktywność fizyczna, joga, medytacja. Co dla ciebie jest takim nawykiem? Zauważ go w swojej codzienności i ustaw na pierwszym miejscy, niech to będzie priorytet w twoim życiu niepodlegający negocjacjom.

Zdecyduj, który palnik wyłączyć

Wyobraź sobie, że twoje życie to piec z czterema palnikami. Każdy palnik symbolizuje jeden ważny obszar twojego życia:

  • pierwszy reprezentuje twoją rodzinę
  • drugi palnik to twoi przyjaciele
  • trzeci to twoje zdrowie.
  • czwarty palnik jest twoją pracą

Teoria czterech palników mówi, że „aby odnieść sukces, trzeba odciąć jeden z palników. Aby odnieść prawdziwy i realny sukces, trzeba odciąć dwa”. Pozostawia to zasadniczo dwie możliwości:

Wybierz bardziej zrównoważone życie i zaakceptuj, że nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału w jednym z obszarów swojego życia

Idź na całość w jednym miejscu kosztem dwóch innych

Jeśli marzysz o tym, by stworzyć coś niesamowitego, osiągnąć spektakularny sukces na arenie międzynarodowej, wyłączenie dwóch palników ci to umożliwi. Jeśli nie – wyłączenie jednego będzie wystarczające. Tylko który wyłączyć?

Musisz jasno określić, co jest dla ciebie najważniejsze w tej chwili. Gdy już się zorientujesz, co to takiego, będziesz wiedzieć, który palnik wyłączyć.

Jeśli praca jest najważniejsza, zdrowie i rodzina mogą być w dalszym planie, co oznacza, że nie ma zbytnio miejsca dla przyjaciół Wyłączenie palnika może być trudne, ale gdzieś w głębi siebie wiesz, co powinieneś zrobić.

Twórz niezawodne systemy

To kolejna wskazówka, która mówi, że zamiast wyznaczać cele, trzeba skupić się na tworzeniu systemów. Zapisz wszystkie rzeczy, których potrzebujesz (i chciałbyś) robić codziennie. Niektóre, takie jak mycie zębów i jazda do pracy, są już zakorzenione. To rzeczy, o których zapominasz, że musisz je zaimplementować w systemy. Chodzi o to, żeby coś po prostu robić, bez większej analizy, uwolnić swój mózg od decyzyjności na poziomie dla ciebie oczywistych rzeczy. Chcesz co drugi dzień iść pobiegać – włącz to do systemu. Po prostu.

Obiecujesz sobie, że każdego dnia wieczorem będziesz zapisywać za co jesteś wdzięczny? Połóż notes na poduszce ścieląc rano łóżko, żeby o tym nie zapominać.

Pomyśl, jak ułatwić sobie życie. Jakie nawyki wnieść w poranki, żebyście się nie spóźniali, nie denerwowali? Może wystarczy, żeby dzieci spakowane tornistry zostawiały wieczorem przed pójściem spać w przedpokoju, a ty ubranie przygotujesz sobie także wieczorem. Każdy ma swoje rozwiązania na codzienne upierdliwości.

Oddychaj, odpuść i ciesz się

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujesz lub ile systemów masz na swoim koncie, czasami coś pójdzie nie tak. Zepsuje się auto, złapiesz gumę, dopadnie cię grypa. Ważne, jak reagujesz na te sytuacje. Możesz albo spierać się z rzeczywistością (i przegrać), albo możesz oddychać i to puścić. Zaakceptuj sytuację i wykorzystaj z niej to, co najlepsze.

Kiedy koncentrujesz się na równoważeniu wszystkiego, łatwo traktować życie trochę zbyt poważnie. Pamiętaj, aby dać sobie czas na relaks i pewne przegrupowanie ważności zadań do wykonania

Przestój jest tak samo ważny, jak uzyskanie produktywnego zrównoważonego życia. Wybierz się na wycieczkę, skorzystaj z masażu lub idź do kina, zrób to na co masz ochotę.


źródło: Care2