Go to content

Choć Facebook nas stresuje, nie umiemy bez niego żyć – dowodzą badania

Fot. iStock/SonerCdem

Nasze życie właściwie nie istnieje bez mediów społecznościowych. Nawet ci, którzy się zarzekają, że nigdy nie założą konta na Facebooku czy Instagramie i tak podglądają zdjęcia tych, które są ogólnie dostępne. To znak naszych czasów – tak żyjemy, tak się komunikujemy, tak pracujemy. Problem polega jednak na tym, że coraz częściej nie potrafimy się wyłączyć i pożyć w trybie offline. 

Zespół badawczy University of Queensland pod kierownictwem dr Erica Vanmana zbadał, jakie skutki wywołuje w nas  wylogowanie się z Facebooka na kilka dni – zwłaszcza jeśli chodzi o stres i nasze samopoczucie. Uczestników badania poproszono, aby  na pięć dni zrezygnowali z korzystania z Facebooka. Okazało się, że ten niedługi okres czasu wystarczył, by zarejestrować obniżenie poziomu hormonu stresu – kortyzolu. Jednak podczas gdy uczestnicy badania wykazali poprawę odczuwania stresu fizjologicznego, to zgłosili także obniżenie swojego nastroju.  Mówili, że czują się niezadowoleni ze swojego życia bardziej niż dotychczas  i że nie mogą doczekać się ponownej aktywności na Facebooku.

Dr Vanman stwierdził, że kryje się wiele teorii za tymi rezultatami. „Wykazano, że powstrzymywanie się od użytkowania Facebooka zmniejsza poziom kortyzolu, ale osobiste oceny stresu się nie zmieniły – być może dlatego, że uczestnicy badania nie zdawali sobie sprawy, że ich stres się zmniejszył” – powiedział. Okazało się, że mniejsze zadowolenia z życia wynikało ze społecznego odcięcia się od znajomych na Facebooku. „Facebook stał się niezbędnym narzędziem społecznościowym dla milionów użytkowników i oczywiście zapewnia wiele korzyści. Ponieważ jednak przekazuje tak wiele informacji społecznych na temat dużej liczby ludzi, może być dla nas bardzo obciążający” – podkreśla dr Wanman.

Odcinamy się od Facebooka, bo nas stresuje, a z drugiej strony, każda przerwa sprawia, że trudno nam pogodzić się ze stratą informacji na temat naszych znajomych – bliższych i dalszych.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas uczciwie przed sobą powinien przyznać, ile czasu spędza na Facebooka i od czasu do czasu zrobić sobie mały detoks, zwłaszcza w czasie wakacji, by skupić się na relacjach z ludźmi, z którymi spędzamy czas.


źródło: uq.edu.au