Go to content

Chcesz przeprowadzić wiosenny detoks? Poznaj 8 mitów dotyczących oczyszczania organizmu

Wiosna w pełni, a my z coraz większym zacięciem sięgamy po różnego typu diety, kombinując, jak wrócić do formy przed latem. Ćwiczymy, wchodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń na świeże powietrze, zmieniamy styl życia i często sięgamy po detoks, aby ułatwić organizmowi wyrzucenie szkodliwych dla niego substancji.

Co prawda nasze ciała potrafią samodzielnie się oczyszczać, bo przecież od tego mamy skórę i umiejętność pocenia się, na pełnych obrotach pracują nerki, wątroba i jelita. Te organy pozwalają pozbyć się toksyn, które w nadmiarze są bardzo szkodliwe. Oczywiście usunięcie wszystkich nie jest możliwe i dlatego sięgamy po detoks, chcąc dopomóc organizmowi w tym zadaniu.

Zanim jednak na dobre rzucimy się do drastycznych zmian i ograniczeń, warto wiedzieć, co jest prawdą, a co jedynie mitem dotyczącym skuteczności detoksu.

8 mitów dotyczących detoksu

1. Detoks zwalcza wszelkie toksyny

Detoks nie eliminuje wszystkich toksyn, bo to organizm oczyszcza się sam. Część szkodliwych substancji rozpuszczalna jest jedynie w tłuszczach, które magazynowane są w ludzkim ciele i tego żaden detoks nie jest się w stanie pozbyć. My możemy w tym jedynie pomóc, stosując oczyszczanie i przy tym konsekwentnie zmieniając tryb życia na zdrowszy. Póki co nie ma żadnych rzetelnych badań, które potwierdziłyby by ze stuprocentową pewnością, że detoks naprawdę działa tak, jak jest zachwalany.

2. Głodówka jest świetnym sposobem na detoks

To jeden z tych mitów, które naprawdę są bardzo szkodliwe. Głodówka, czyli rezygnacja na jakiś czas z pokarmów lub bardzo restrykcyjna dieta sprawia, że organizm jest osłabiony. Mądrzej jest ograniczać niezdrowe produkty na rzecz tych lepszych i w ten sposób ograniczyć ilość, aby organizm stopniowo przestawić na mniejszą podaż energii i składników odżywczych. Głodówka grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

3. Detoks nie wymaga przygotowań

Detoks wymaga odpowiedniego podejścia, stopniowego zmniejszenia i eliminacji z jadłospisów ciężkostrawnych potraw, alkoholu, czerwonego mięsa, wysoko przetworzonych produktów, nabiału, zmniejszenia ilości produktów zbożowych. W jego trakcie należy zapomnieć także o  słodyczach, kawie, słodkich napojach, alkoholu. Należy zastąpić je większą ilością surowych gotowanych warzyw i świeżych owoców, pić sporo wody. Do tego potrzeba czasu, aby zrobić to bez szkody dla organizmu. Jednodniowa rewolucja to nie jest dobry początek detoksu.

4. Każdy może sobie zafundować detoks

To również jest nieprawdą. Detoks nie jest dla każdego! Na pewno osoby przewlekle chore, osłabione, kobiety ciężarne, dzieci młodzież oraz osoby w podeszłym wieku nie powinny przechodzić ot tak, nawet na krótkotrwały detoks. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i pod jego kontrolą przyprowadzić potrzebne czynności. Problemem jest to, że przy dietach niedoborowych, a detoks jest taką dietą, która jest bardzo okrojona z kalorii, niełatwo jest przewidzieć reakcję organizmu. Możliwe są powikłania pod postacią zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli pojawiające się bóle głowy, omdlenia, problemy ze strony serca czy wymioty i ogólne rozbicie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/RossHelen

1/1 8 mitów dotyczących detoksu

5. Należy wprowadzić herbatki przeczyszczające

Herbatki przeczyszczające w trakcie detoksu nie są najlepszym rozwiązaniem. Ogólnie herbatki wspomagające pracę jelit są dobre, ale wtedy, kiedy raz na jakiś czas trzeba naprawdę pomóc jelitom w wypróżnieniu. Nie można nimi jednak zastępować innych napojów i pić jak zwykłą herbatę. Ponieważ działają one silnie przeczyszczająco, w efekcie można się odwodnić, podrażnić jelita i pozbyć się z nich dobrych bakterii probiotycznych, które wspierają odporność organizmu oraz pozwalają wspierają procesy trawienia.

6. Detoks raz na jakiś czas załatwia sprawę

Jeżeli na co dzień ktoś żyje niezdrowo, zaśmieca swój organizm mało wartościowym jedzeniem, pije alkohol i stosuje inne używki, jednodniowy detoks czy też głodówka wykonana raz do roku, nic tu nie da. Jeżeli ktoś marzy o oczyszczeniu organizmu i spogląda w kierunku detoksu, powinien nie tyle zdecydować się na jednorazową próbę, co przez pozostałe miesiące po detoksie kontynuować lepsze nawyki żywieniowe. Detoks może być doskonałym punktem do skupienia się na zdrowym odżywianiu oraz zmianie stylu życia.

7. Detoks to forma odchudzania

Rzeczywiście stosując ograniczoną ilość kalorii w trakcie detoksu siłą rzeczy tracimy na wadze. Jednak w każdej diecie, która ogranicza spożywanie kalorii, najpierw tracimy nie tłuszcz, ale wodę i to sprawia, że odnosimy wrażenie ekspresowego chudnięcia. Dopiero po kilku dniach spalamy tłuszcz i tracimy masę mięśniową, a gdy jest mniej mięśni możemy odczuwać spowolnienie metabolizmu. Najczęściej po zakończonym detoksie i wracamy do normalnego stylu żywienia i wracamy do zwykłej wagi. Detoksu nie należy traktować jako środka odchudzającego.

8. Detoks upiększa

To akurat prawda, bo stan skóry i włosów ulega zdecydowanej poprawie dzięki wprowadzeniu większej ilości warzyw i owoców, dużej ilości wody. Taka zmiana doskonale wpływa na urodę, ale gdy stosujemy dietę bez mięsa i białka dłuższy czas, brak zdrowych tłuszczów i białka powoduje, że skóra, włosy i paznokcie finalnie  nie otrzymują tego, co potrzebują.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl  portal.abczdrowie.plwww.shape.pl