Go to content

Boli cię rano głowa? Poznaj 8 możliwych przyczyn problemu

Fot. iStock

Wstajesz z samego rana i czujesz, że dzień już kiepsko się zaczyna? Poranny ból głowy to coś, co skutecznie potrafi popsuć humor i odebrać energię do działania. Jeżeli taki scenariusz pojawia się często, a nawet codziennie, warto przyjrzeć się temu, co może powodować ból głowy. 

Notoryczny ból głowy może, ale nie musi zwiastować czegoś poważniejszego. W wielu wypadkach wystarczy wprowadzić drobne zmiany, aby od razu lepiej się poczuć.

Boli cię rano głowa? Poznaj 8 możliwych przyczyn problemu

1. Nieodpowiednia ilość snu

Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen, mogą powodować ból głowy. Według amerykańskich naukowców 50% pacjentów skarżących się na częste bóle głowy, cierpi z powodu zaburzeń snu. Osoby, które sypiają nie więcej niż 6 godzin w ciągu doby, najczęściej cierpiały na ostre bóle głowy. Zbyt długie spanie powyżej 9 godzin, zmniejsza poziom serotoniny oraz przepływ krwi do mózgu i również powoduje bóle głowy. Zazwyczaj odczuwamy je w weekend, gdy odsypiamy po całym tygodniu pracy i wcześniejszego wstawania.

2. Niski poziom endorfin

Zbyt niski poziom endorfin powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu i ogranicza przepływ krwi, co może skutkować bólem głowy. Codzienna dawka ruchu może zapobiec problemom.

3. Zgrzytanie zębami

Bruksizm wydaje się być niewinnym nawykiem, a jednak nie licząc ścierania szkliwa, zgrzytanie zębami przyczynia się do powstawania bólu głowy. Jest to ból charakterystyczny, dotyczący zębów, okolicy uszu i karku. Wynika on z przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Warto odwiedzić stomatologa, który zleci wykonanie odpowiednich szyn zabezpieczających zęby.

4. Przyjmowane leki

Najczęściej kwas acetylosalicylowy, paracetamol i leki psychotropowe wpływają na powstawanie bólów głowy. Należy uważać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych specyfików.

5. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać bez wyraźnych sygnałów, a poranny ból głowy może być pierwszym konkretnym alarmem. Gdy ból pojawia się w okolicy potylicy i towarzyszy mu szum w uszach, warto przeprowadzić kontrolę ciśnienia.

6. Zaburzona gospodarka hormonalna

Migrena poranna najczęściej dotyczy kobiet i związana jest ze zmianami w poziomie żeńskich hormonów płciowych. Ponadto aż 30% osób cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy również skarży się na bóle głowy.

7. Chore zatoki

Stan zapalny błony śluzowej zatok powoduje wystąpienie obrzęku i ucisku na zakończenia nerwowe. To wywołuje w ból, który nasila się przy pochylaniu głowy.

8 Odwodnienie

Już ubytek 2% wody z organizmu może skutkować gorszym samopoczuciem i powstaniem bólu głowy. Mniejsza ilość wody zwiększa napięcie w naczyniach krwionośnych w głowie i krew nie jest odpowiednio dotleniona, więc ból głowy w się nasila.

źródło:  www.hellozdrowie.pl