Go to content

Bałagan ci nie przeszkadza, a może go nie cierpisz? To, jak wygląda twój dom, mówi o tym, jakim typem osobowości jesteś

Fot. iStock/_IB_

Z tym bałaganem to bywa różnie, bo to co dla jednych oznacza zwykły codzienny nieład, dla innych jest rzeczą nie do dopuszczenia. Są ci, którzy co dwa tygodnie myją okna, a bywają i tacy, którzy czystych okien do szczęścia w ogóle nie potrzebują. Prawda jest jednak taka, że za każdym razem zagracona przestrzeń wokół nas sprawia, że czujemy się przytłoczeni i niezdolni do skupienia się. Bałagan nie tylko wpływa na nasz nastrój, ale także ma znaczenie na poziomie emocjonalnym i duchowym i fizycznym.

Na poziomie fizycznym, bałagan uniemożliwia nam swobodne poruszanie się i wykorzystanie pełnego potencjału naszej przestrzeni. Niektóre osoby mają całe pokoje przeznaczone na przechowywanie rzeczy, których już nie potrzebują lub nie używają.

Na poziomie emocjonalnym pojawia się w nas poczucie winy: „Jak mogę wyrzucić tę brzydką lampę, którą dostała od mojej zmarłej już ciotki?” lub lęk: „Nigdy nie mogę znaleźć tego, czego potrzebuję, kiedy akurat tego potrzebuję”). Te emocje narastają z biegiem czasu i zostają utrwalone w naszych przestrzeniach, tak jak robią to w naszych umysłach!

Na poziomie duchowym bałagan ogranicza naszą zdolność do kroczenia duchową ścieżką. Nie jesteśmy w stanie przetworzyć negatywnych emocji i nie możemy iść do przodu.

Jednym słowem nasze domy odzwierciedlają to, co dzieje się w naszym życiu i gdzie pojawiają się przeszkody.

Jeśli chodzi o bałagan, może wyróżnić trzy typy osobowości. Może jesteś jedną z nich?

# 1 Dom wygląda na czysty, ale kryje bałaganiarskie zakamarki

Wśród bałaganiarzy to chyba najliczniejsza grupa. Mają piękne domy lub przynajmniej wyglądają one na czyste i zadbane. Jednak są pewne miejsce, które przeczą temu ogólnemu porządkowi. Są to najczęściej przestrzenie schowane przed oczami ciekawskich – zwykle jest to szafa, piwnica, garaż, bywa, że sypialnia lub biuro.

Jeśli w tym opisie widzisz siebie, zastanów się, co blokuje ci twój bałagan. Na czym nie pozwala się skupić? Jeśli uporządkowałabyś to miejsce, co byś zrobiła z wolną przestrzenią, jak byś się czuła? Może warto spróbować, żeby ruszyć do przodu? Taki bałagan blokuje cię, odpowiedz sobie na pytanie – po co i dlaczego?

# 2 Kompulsywne kupowanie do domu różnych rzeczy

Niektórzy są zagorzałymi fanami porządkowania przestrzeni wokół siebie. Sprzątając wyrzucają niepotrzebne rzeczy, ograniczają ilość bibelotów w domu tylko po to… by kupić nowe i wypełnić „pustą przestrzeń”.

Niestety, takie zachowanie jest akceptowalne kulturowo, a nawet podsycane przez media, bo kupowanie gadżetów uznaje się za coś dobrego. Jednak kompulsywne kupowanie wskazuje na uczucie pustki w jakimś obszarze naszego życia. Możesz przerwać to błędnego koło znajdując źródło swojego zachowania i podejmując wysiłek, by zrozumieć, jaką lukę wypełniają zakupy.

# 3 Super kobieta (lub mężczyzna)

Brzmi świetnie, prawda? To ci, którzy nie pozwalają, by bałagan rządził ich życiem, stawiał przeszkody. Okazuje się jednak, że przeszkodą jest właśnie zapobieganie bałaganiarstwu, obsesja na punkcie sprzątania, układania, porządkowania swojej przestrzeni, w której nie ma czasu na chwilę refleksji nad sobą. Dzieje się to na zasadzie: „Posprzątam, zrobię coś, byleby nie zostać sam na sam ze sobą”.

Ten typ osobowości można nazwać programistą – nie może niczego zrobić, dopóki x rzeczy nie zostanie ukończonych, a te się oczywiście nieustannie mnożą. Później słyszymy: „Chciałabym mieć czas dla siebie. Mam tyle rzeczy do zrobienia” i widzimy długą listę zadań za bardzo nie mających sensu i chaotycznych.

Obsesyjne sprzątanie jest rozproszeniem, odwróceniem uwagi od zaglądania w głąb siebie.

Co oznacza bałagan?

Bałagan jest często metaforą tego, co blokujemy w naszym życiu. Jest to fizyczna ściana, przeszkoda, którą podświadomie stworzyliśmy. Musimy się zastanowić, dlaczego to zrobiliśmy, co ona blokuje, by móc przestrzeń oczyścić i zrobić krok do przodu. Bardzo często otaczamy się materialnymi rzeczami, żeby zrekompensować sobie poczucie braku. Spójrzcie na wasz dom, odpowiedzcie sobie na pytanie, jakie znaczenie ma w waszym życiu bałagan, a potem, co może być jego źródłem.


źródło: psychocentral.com