Go to content

9 zachowań, które sprawiają, że zniechęcasz do siebie ludzi

Fot. iStock / Fotovika

To, czy przyciągamy, czy wręcz odpychamy od siebie ludzi, wynika z wielu rzeczy. Z niektórymi osobami wprost uwielbiamy przebywać i rozmawiać, a na sam widok innych od razu przybieramy niedostępną pozę. W sytuacjach, w których nie mamy ochoty na kontakt z kimś, robimy wiele, by zniechęcić do kolejnej próby. 

I to nie jest wielka zbrodnia, w końcu mamy prawo przebywać z tymi, których towarzystwo jest dla nas miłe. Ale są również osoby, które nieświadomie przyczyniają się do tego, że wokół nich nie ma chętnych do utrzymywania kontaktu. Warto się wtedy przyjrzeć, gdzie tkwi problem.

9 zachowań, które sprawiają, że zniechęcasz do siebie ludzi

1. Nie masz wyczucia

Teoretycznie nie ma nic złego w tym, że mówisz to, o czym myślisz. Jednak błędne przekonanie, że szczerość liczy się przede wszystkim, sprawia, że być może przekraczasz granicę dobrego smaku, delikatności. A wtedy z niewinnej otwartości czy niekiedy ciekawości, padają z twojej strony pytania i stwierdzenia, które mogą być źle odebrane. Np. wypytywanie o ciężką chorobę, czy sytuację finansową może zostać zrozumiane nie jako autentyczna troska, tylko niezdrowa ciekawość. We wszystkim trzeba znać umiar.

2. Liczy się tylko twoje ego

Lubisz mówić o sobie i skupiać uwagę na sobie. W rozmowie i działaniu liczysz się przede wszystkim ty, co nie przysparza ci wielu miłośników. Koncentrując się na sobie nie zauważasz innych tak, jak na to zasługują i czego oczekują. Nikt nie lubi przebywać z egoistami, bo tak naprawdę egoiści nie potrzebują towarzystwa innych dla czegoś więcej, jak własnej przyjemności.

3. Jesteś krytykantką

Cokolwiek się nie dzieje, ty jesteś wiecznie niezadowolona. Nawet najpiękniejszy dzień nie jest dla ciebie wystarczająco piękny. Nie dziw się wiec, że ludzie unikają takiego towarzystwa. Nastawienie na negowanie wszystkiego po kolei i wiecznego marudzenia to skuteczny odstraszacz potencjalnych znajomych. Niestety, postawa na „nie”, udziela się innym ludziom, nic dziwnego, że ci wolą przebywać z uśmiechniętymi optymistami, którzy są dla życia na „tak”.

Fot. iStock / SIphotography

Fot. iStock / SIphotography

4. Oceniasz innych

Jednym rzutem oka czy chwilą rozmowy, wypracowujesz sobie z marszu opinię o rozmówcy. Nie zagłębiasz się, nie dajesz sobie szansy na poznanie drugiego człowieka, często wyrażasz swoje zdanie w towarzystwie o innych, co może zostać odebrane jako zwykłe obgadywanie i plotkowanie. Nie oceniaj, bo to może krzywdzić.

5. Dominujesz

Umiejętność bycia liderem sprawdza się doskonale np. w miejscu pracy. Ale nastawienie na przywództwo nie zawsze się sprawdza w codziennych relacjach międzyludzkich. Nikt nie lubi być ustawiany, kontrolowany czy nawet pomiatany. Twoja potrzeba rozstawiania po kątach, na pewno nie spotyka się z aprobatą otoczenia. Nawet gdy działasz w dobrej wierze, próby decydowania za kogoś nie wywołają entuzjazmu.

6. Jesteś przewrażliwiona na swoim punkcie 

Nie każdy ma świetnie rozwinięte poczucie humoru i zaśmiewa się z „suchara”, ale zazwyczaj mamy dystans do różnych żartów i dowcipów. W sytuacji, gdy masz problem ze zdrowym podejściem do samej siebie i węszysz wszędzie ukryte złośliwości, mało co jest w stanie cię rozruszać. Szukając ukrytego kontekstu, podszytych uszczypliwości, pokazujesz swoją słabość, niepewność, odkrywasz własne lęki i obawy. Przebywanie z mimozą i uważanie na każdy gest i słowo, bywa męczące dla innych.

Fot. iStock / DeanDrobot

Fot. iStock / DeanDrobot

7. Nie szanujesz czasu innych

Jeśli masz w zwyczaju być wszędzie sporo spóźniona, może to powodować niechęć innych do twojego towarzystwa. Trudno cieszyć się z konieczności kontaktu ze spóźnialskim, który nie przejmuje się czasem innych. A notoryczne spóźnianie się, to zwykły brak szacunku do czasu innych ludzi. Nic dziwnego, że zamiast marnować go na czekanie na ciebie, spotykają się z innymi.

8. Żyjesz światem wirtualnym

Świat online jest pasjonujący i daje ogromne możliwości kreowania swojego życia w pewnym sensie na nowo. Zbyt częste przeglądanie portali społecznościowych, sięganie po telefon może powodować zaniedbanie realnego życia, a nawet uzależnienie od życia w sieci. Oddalając się w świat wirtualny, zaniedbujesz prawdziwe relacje, które wymagają większego nakładu czasu i zaangażowania, od zazwyczaj powierzchownych relacji w sieci.

9. Mówisz wyłącznie o pracy

Dobrze jest mieć fajną, satysfakcjonującą pracę. Miło jest móc się nią pochwalić, ale gdy tematem przewodnim każdej zaczynanej rozmowy jest praca czy kolejny projekt, staje się to po prostu nudne. W pracoholizmie nie ma nic pociągającego, a w dodatku, gdy żyjesz wyłącznie życiem zawodowym a zaniedbujesz bliskich, tak naprawdę nie masz się czym chwalić.

źródło: psycholog-pisze.pl