Go to content

9 sprytnych trików, które ułatwią życie w kuchni i pomogą uratować kulinarną wpadkę

Mówi się, że architekci pokrywają swoje błędy bluszczem, a kucharze majonezem. Niestety, nie wszystkie wpadki smakowe da się zakryć warstwą sosu. Czasem trzeba skorzystać z nieco bardziej skomplikowanych metod. Ale nie martw się, są one nadal banalne. Bo w rzeczywistości każdą potrawę, którą przesolisz lub schrzanisz, da się uratować. Można użyć w tym celu kilku prostych składników w celu zrównoważenia smaków i zamaskowania tego, że sypnęło ci się troszkę więcej niż szczypta.

Dlatego przed wyrzuceniem nieudanej potrawy i przyznania się do kulinarnej porażki, sprawdź przydatne triki. Twoja duma (i potrawa) zostanie uratowana.

Źródło: brightside

Fot. iStock/ansonmiao

1/9 Twarde mięso

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się kupić mięso, które wyglądało dobrze, ale po ugotowaniu okazało się, że nadaje się tylko do żucia? Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, nie martw się. Więcej się to nie powtórzy. Oto kilka sztuczek, które kończą się zawsze delikatnym, smakowitym mięsem.

Użyj owoców: Jabłko, ananas, mango i gruszki będą przydatne przy ratowaniu mięsa. W razie potrzeby obierz owoce, następnie pokrój w cienkie plasterki i ułóż je na mięsie. Soki owocowe świetnie rozmiękczają twarde kawałki, dlatego bardzo często wieprzowina jest gotowana z ananasem.

Użyj Coca-Coli: Coca-Cola zmiękcza twarde mięso. Przed smażeniem zamocz kawałki w napoju i trzymaj 10 minut. Następnie wyjmij je z marynaty, odczekaj aż trochę wyschnie i wymieszaj z czarnym pieprzem. Możesz wykorzystać ten trik zawsze, kiedy będziesz chciała nadać mięsu wyjątkowy smak. Jest jeszcze jedna zaleta tej metody – nadaje się także do grubych kotletów.

Użyj cytryny: Marynowanie mięsa w soku z cytryny przez 30 minut przed gotowaniem sprawi, że mięso stanie się bardziej delikatne. W tym celu możesz użyć także użyć octu, ale wtedy mięso powinno się w nim moczyć całą noc.

Fot. iStock/bhofuck2

2/9 Zbyt tłusta zupa

Jeśli bulion jest zbyt tłusty, włóż go do lodówki. Pod wpływem niskiej temperatury tłuszcz się utwardzi i będziesz mogła zdjąć go łyżeczką.

Fot. iStock/YSedova

3/9 Naleśniki przyklejone do patelni

Aby uniknąć przywierania naleśników do patelni, wystarczy wykorzystać sprawdzony sposób naszych babć. Gorące naczynie posypywały solą, a kiedy kryształki przestały podskakiwać, wycierały suchą ścierką. Później wystarczy posmarować patelnię słoniną. Dzięki temu wszystkie naleśniki wychodziły doskonale.

iStock/DianaBahrin

4/9 Przesolona zupa

Jeśli zdarzy ci się przesolić zupę, możesz ją uratować. Szefowie kuchni podzielili się swoimi sposobami, które uratują cię przed katastrofą:

Sposób nr 1: Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście dodanie większej ilości wody i gotowanie zupy przez kilka dodatkowych minut. Ta metoda jednak ma swoje minusy, bo wpływa na smak.

Sposób nr 2: Jeśli zostało ci trochę niewykorzystanego bulionu, dodaj go do przesolonej zupy. To pomoże ci uratować smak bez jego większej zmiany.

Sposób 3: W przypadku, gdy nie masz bulionu, możesz wykorzystać woreczek z ryżem. Wrzuć go do zupy, a on dzięki swoim właściwościom wchłonie nadmiar soli.

Sposób nr 4:  Niektórzy szefowie używają także cukru. Za pomocą łyżki umieszczają kostkę w garnku i czekają aż się rozpuści. Wtedy próbują, czy smak stał się lepszy. Jeśli nie, dodają kolejną. Powtarzają do momentu uzyskania zadowalającego smaku.

Sposób nr 5: Ziemniaki i makaron wchłaniają sól. Gdy znajdują się w przepisie, dodaj większą ilość. A gdy ich nie potrzebujesz do przygotowania zupy, wrzuć je mimo to i gotuj wszystko razem ok. 10-15 minut. Następnie usuń je z garnka.

iStock/mphillips007

5/9 Przypalone mięso

Przypalone mięso da się uratować. Jeśli przypiekło się na zewnątrz, odetnij ten kawałek i smaż dalej. Aby pozbyć się nieprzyjemnego posmaku ze środka, dodaj sporo przypraw. Możesz także poddusić mięso z dodatkiem mleka.

Fot. iStock/ehaurylik

6/9 Ostry smak cebuli

Ostry zapach lub smak surowej cebuli jest nieprzyjemny i intensywny. Unosi się po całym domu i jest ciężki do pozbycia się. Jednak nie można z niej zrezygnować przy przygotowaniu wielu potraw. Jest sposób na to, aby złagodzić jej ostrość. Wystarczy pociąć cebulę na krążki i włożyć do miski z zimną wodą. Dzięki temu pozbędziesz się także gorzkiego smaku.

Fot. iStock/GMVozd

7/9 Utrzymanie temperatury potraw

Gdy wyprawiasz przyjęcie w domu, wiesz jak ciężko jest utrzymać temperaturę potraw. Żeby nie biegać ciągle do kuchni i uniknąć klęski, jaką może być podanie roztopionego lub rozmiękczonego dania na zimno bądź przestygniętej zupy, wypróbuj prosty trik. Na 5 minut przed podaniem dań umieść naczynia w nagrzanym piekarniku bądź lodówce/zamrażarce. Dzięki temu potrawy utrzymają odpowiednią temperaturę.

Fot. iStock/Lauri Patterson

8/9 Zbyt słone mięso

Kwaśna śmietana pomoże zrównoważyć smak przesolonego mięsa. Aby to zrobić, umieść kawałek w misce wypełnionej śmietaną i pozostaw na jakiś czas. Innym sposobem jest także odpowiednia dekoracja. Jeśli przesoliłaś wieprzowinę, dodaj drobno posiekaną kapustę, cukinię lub ziemniaki. Te składnik sprawią, że będzie smaczniejsza.

9/9 Zwarzony krem

Zwarzony krem to prawdziwa zmora każdego, kto choć raz robił ciasto z kremem lub tort. Przede wszystkim warto temu zapobiegać i używać odpowiednio przygotowanych produktów dobrej jakości. Jeśli jednak mimo to krem się zwarzył, możesz go uratować. Wystarczy, że przełożysz masę do garnuszka i ustawisz nad garnkiem z wrzącą wodą. Cały czas mieszaj. Pod wpływem pary krem zacznie mieć jednolitą konsystencję. Później schłódź w lodówce. Drugi sposób to dodanie 3 łyżek wrzącej wody, ciągle miksując.