Go to content

Zaburzenia nastroju – 9 składników odżywczych, które mogą go powodować

Zaburzenia nastroju nie są niczym szczególnym. Na co dzień radość miesza się z nostalgią lub smutkiem, bo przecież życie obfituje w różne sytuacje. Nastrój może się pogarszać także ze względu na pogodę, brak słońca, stan zdrowia. Wpływ na jego zaburzenia mogą mieć również niedobory pewnych składników odżywczych.

To, co zjadamy, wpływa na kondycję fizyczną organizmu oraz odczuwanie szczęścia i stany depresyjne. Odpowiadają za to jelita, zwane drugim mózgiem. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że w zależności od składu ekosystemu jelitowego reagują one odmiennie na sytuacje stresowe. Ta zależność dotyczy również ludzi. U różnych osób organizm może zareagować na pewne braki inaczej — jedna osoba będzie po prostu smutna kilka dni, a inna może otrzeć się o poważną depresję.

9 składników odżywczych, których niedobory mogą powodować zaburzenia nastroju

źródło:  www.powerofpositivity.com
energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/streszczenie-anio%C5%82-gitara-basowa-1238248/”target="_blank">Meditations</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

1/9 Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do prawidłowej pracy układu odpornościowego, hormonalnego, płuc, serca, naczyń krwionośnych oraz mózgu. Ich niedobór może wpłynąć na zaburzenia nastroju.

Dobrymi źródłami kwasów omega-3 są łosoś, tuńczyk, siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Fot. iStock / Warchi

2/9 Witamina D

Witamina D odgrywa ogromną rolę w stabilizacji nastroju. Badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że dorośli z objawami depresji mieli niski poziom witaminy D

Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem promieni słonecznych oraz przyswaja z ryb morskich, jajek, sera żółtego, mleka, choć te źródła nie są wystarczające i często potrzebna jest suplementacja.

Zobacz również: Niektóre witaminy są bardziej kobiece. Czyli, o co tak naprawdę chodzi z witaminą D3 i K2

\n\nFot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/sa%C5%82atka-krewetki-sa%C5%82ata-%C5%BCywno%C5%9Bci-1199720/”target="_blank">Taken</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

3/9 Witamina B12

Witamina B12 jest konieczna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Fińscy badacze ustalili, że wysoki poziom witaminy B12 w krwioobiegu wiązał się z bardziej pomyślnymi wynikami wśród osób leczonych z powodu depresji. W badaniu wzięło udział 115 pacjentów ambulatoryjnych, którzy pozostawali pod opieką psychiatrów i terapeutów.

Dobrymi źródłami witaminy B12 są: wątroba wołowa, krewetki, małże, ryby, drób, jaja oraz produkty mleczne.

Fot. iStock/szpinak

4/9 Kwas foliowy

Wg Indian Journal of Psychiatry niedobór kwasu foliowego może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym i zaburzenia nastroju. Wyniki opublikowanego badania pokazały, że pacjenci z depresją mieli średnio o 25% mniej kwasu foliowego, niż osoby zdrowe.

Źródłami kwasu foliowego są szparagi, brukselka, ciemne warzywa liściaste, pomarańcze, orzeszki ziemne, groszek, fasola, pełnoziarniste i zimne zboża.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/fasola-str%C4%85czkowych-%C5%BCywno%C5%9Bci-bia%C5%82ka-1001032/”target="_blank">jan_nijman</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

5/9 Cynk

Analiza 17 badań opublikowana w Psychiatrii Biologicznej pokazuje, że osoby z depresją mają około 14% mniej cynku we krwi niż osoba zdrowa. Im mniej cynku, tym poważniejsza depresja.

Źródłem cynku są ostrygi, czerwone mięso, drób, fasola i produkty pełnoziarniste.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/orzech-brazylijski-638972/”target="_blank">Gadini</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

6/9 Selen

Niedobór selenu w organizmie może przyczyniać się do pogorszenia nastroju,  powodować pogorszenie funkcji poznawczych i umysłowych.

Dobrymi źródłami selenu są m.in. orzechy brazylijskie, owoce morza, wołowina, drób, jaja i produkty mleczne.

Fot. iStock

7/9 Żelazo

Niski poziom żelaza wiąże się z nasileniem objawów depresji, podejrzewa się także, że ma wpływ na rozwój ADHD u niektórych dzieci.

Najlepszym źródłem żelaza jest wątróbka, wołowina, jagnięcina, indyk, kurczak ,  botwinka, kapusta chińska, brukselka, jarmuż, brokuły, szpinak, natka pietruszki, jaja.

Fot. iStock / Anna-Ok

8/9 Jod

Niedobór jodu może być przyczyną zaburzeń psychicznych u dzieci, upośledzenia funkcji rozrodczych i obniżenia poziomu IQ u dzieci w wieku szkolnym. Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Jeśli jodu jest zbyt mało, tarczyca może nie być w stanie zsyntetyzować wystarczającej ilości hormonów, co jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za szereg nieprawidłowości funkcjonalnych i rozwojowych.

Głównym źródłem jodu jest sól jodowana, ryby, owoce morza i glony.

Fot. iStock

9/9 Białko

Aminokwasy znajdujące się w białku mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Prowadzono badania, w których wykazano, że terapia aminokwasowa (szczególnie fenyloalaniną i tyrozyną) może być tak skuteczna w leczeniu depresji, jak leki.

Produkty bogate w białko obejmują drób, wołowinę, nabiał oraz orzechy i nasiona.