Go to content

Siedem, nie zawsze oczywistych, atrakcji turystycznych Gdańska. Dajcie się porwać duchowi wolności

Fot.iStock/Marcus Lindstrom

W tym mieście wolność unosi się w powietrzu, razem z zapachem morza. Gdańsk, europejska stolica kultury i wolności liczy sobie 1000 lat, ale w zaskakujący sposób łączy w sobie nowoczesność z tradycją. To miasto oddycha historią, jednocześnie śmiele konkurując z innymi, nowoczesnymi metropoliami. I pewnie z tego powodu, otrzymało znaczącą liczbę głosów (47 tys.) w przeprowadzonym za pośrednictwem Internetu międzynarodowym plebiscycie European Best Desination '2017. Przedstawiamy Wam dzisiaj siedem, nie zawsze oczywistych atrakcji, które czekają na was w Światowej Stolicy Bursztynu.

1.Centrum Hewelianum

To wspaniałe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli złapią naukowego bakcyla. Polecamy eksperymenty w Laboratorium Pana Kleksa i podróż wehikułem czasu. Gotowi na wycieczkę w przeszłość? Centrum Hewelanium oferuje masę atrakcji, zagadki, spotkania i interaktywne zabawy, dzięki którym poznawanie świata stanie się wspaniałą przygodą.

Godziny otwarcia:

od wtorku do piątku od godz. 8:30 do 15:30

w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 18:00

www.hewelianum.pl

Ceny biletów:

Bilet normalny: 15 zł

Bilet ulgowy: 10 zł

2. Żuraw

Fot. iStock/Nkarol

Fot. iStock/Nkarol

Ta średniowieczna (zbudowana w latach 1442-1444) maszyna służyła do stawiania masztów, a potem pełniła funkcję  dźwigu przeładunkowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej. Dziś, Żuraw jest jednym z niezaprzeczalnych symboli Gdańska i najstarszym, zachowanym dźwigiem portowym w Europie.  Warto go zwiedzić, żeby obejrzeć wspaniałą wystawę prezentującą życie portowe w Gdańsku od XVI do XVIII wieku. No, a poza tym, z wysokości 27 metrów, rozciąga się przepiękny widok na Motławę, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów!

www.nmm.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek – niedziela 10.00-18.00

3. Fort Carre

Ten obiekt może was zaskoczyć. Zbudowana na planie kwadratu, XVI -wieczna fortyfikacja obronna otoczona fosą, została zaprojektowana przez Antoniego van Obbereghena. Jej celem była ochrona murowanej wieży obronnej, znajdującej się u wejścia do gdańskiego portu. Dziś, od czasu do czasu organizowane są w niej inscenizacje dawnej bitwy o Twierdzę Wisłoujście. Warto zobaczyć miejsce, które stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.

Fot. Screen z YouTube / igdmov

Fot. Screen z YouTube / igdmov

4. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – Grodzisko w Sopocie

Warto wyjechać na chwilę z Gdańska, by zobaczyć  jedno z nastarszych miejsc w tym regionie Polski. Muzeum powstało na terenie grodu z IX-X wieku, z którego zachowały się wały usypane na kształt podkowy oraz fosa. Skansen prezentuje wierne rekonstrukcje zabudowań grodu, odtworzone na podstawie odnalezionych w tym miejscu autentycznych elementach budowli. Wspaniała lekcja historii i przygoda dla najmłodszych!

www.archeologia.pl

Ceny biletów:

Bilet normalny: 8 zł

Bilet ulgowy: 6 zł

5. Fontanna Neptuna

Fot. iStock/diamirstudio

Fot. iStock/diamirstudio

Kojejny, ważny symbol Gdańska, to fontanna z pomnikiem jego legendarnego władcy – Neptuna. To z jego trójzęba płyną główne strumienie wody. Według jednej z legend, gdy w XVII wieku fontanna stanęła na rynku, gdańszczanie byli nią tak zachwyceni, że spontanicznie wrzucali do wody złote monety.  Łaskawy król Neptun, wzburzając wodę trójzębem rozbił złoto na drobne płatki zdobiące likier Goldwasser:). Projekt figury przedstawiającej władcę mórz, stworzył architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke, zaisnpirowany manieryzmem flamanadzkim. Pamiętajcie – każdy, kto przyjedzie do miasta po raz pierwszy, musi pocałować rzeźbę poniżej pleców…

6. Europejskie Centrum Solidarności

Punkt obowiązkowy w programie zwiedzania Gdańska. Znadzie się tu również coś dla najmłodszych, dla których być może jeszcze za wcześnie na „studiowanie” trudnej, najnowszej historii Polski.  Multimedialne przewodniki, interaktywne ściągawki z wydarzeń, które doprowadziły do zmiany ustroju w Polsce, wzruszające instalacje – jak choćby ta,  w sali poświęconej strajkom z sierpnia 1980 roku, gdzie na suficie zawieszono ponad dwa tysiące stoczniowych kasków… Wzruszenie gwarantowane.

Godziny otwarcia 

maj — wrzesień / 10—20
wstęp bezpłatny

7. Wyspa Sobieszewska

Szeroka plaża, przepiękna linia brzegowa, 300 gatunków ptaków, spokój i kontakt z naturą, ten raj znajduje się z dala od miejskiego zgiełku. Wielu turystów odwiedzających Gdańsk, a nawet mieszkańców tego miasta nie ma pojęcia o istnieniu wyspy. A trzeba jeszcze wspomnieć o bursztynie – jego kawałki znajdziecie tu bez trudu spacerując po złocistym piasku. No i – niespodzianka! Na Wyspie Sobieszewskiej możecie również spotkać foki. Dodajcie do tego rezerwaty przyrody “Ptasi Raj” i “Mewia Łacha”,  miejsca rozsławione w świecie przyrodników, a nam wciąż są nieznane…

Koniecznie wybierzcie się do Gdańska i dajcie się, choć na chwilę, porwać czuwającemu nad tym miastem „duchowi wolności”.

Fot. iStock/ewg3D

Fot. iStock/ewg3D

Fot. iStock/ewg3D

Fot. iStock/ewg3D

 

Informacje uzyskane dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Gdańsku  (Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej)


Kalendarium wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w Gdańsku 2017

29 czerwca – 2 lipca
Baltic Sail
Coroczny międzynarodowy zlot żeglarski odbywa się w Gdańsku, Halmstad, Kłajpedzie, Karlskronie, Rostocku i Lubece. Dedykowany jest ludziom morza
i żaglowcom. Gdańska część imprezy – Sail Gdańsk to barwne święto żagli
w historycznym sercu miasta: regaty, parady, koncerty szantowe, niepowtarzalna okazja do zwiedzania jachtów, kontaktu z żeglarzami, przyjrzenia się z bliska zwyczajom i bogatym tradycjom od wieków rządzącym surowym życiem pod żaglami. Organizowany  od 2000 roku, kiedy to odbył się w Gdańsku międzynarodowy zlot żaglowców „Cutty Sark”, Festiwal Szanty pod Żurawiem towarzyszy rokrocznie Baltic Sail. Występują popularne zespoły polskiej muzyki szantowej oraz goście z zagranicy.
 www.balticsail.pl
30 czerwca – 25 sierpnia
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to najstarsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce. Już przeszło pół wieku oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe mają miejsce właśnie tu. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się
z dwóch części – centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie,
z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami – trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają wirtuozi z całego świata.
www.filharmonia.gda.pl
1 lipca
Spartan Race – plaża Stogi
Reebok Spartan Race jest najlepszym biegiem przeszkodowym na świecie. Stworzony został w piaszczystych i zielonych górach Vermont przez Joe De Senę, światowej klasy zawodnika biegów przygodowych. Obejmuje trzy podstawowe biegi różniące się dystansem i stopniem trudności. Trasa wyścigu usiana jest różnymi przeszkodami: drutem kolczastym, ścianami, linami, ogniem i błotem. Gdańska edycja na plaży Stogi przewiduje start w formule SPRINT (5+km,  20+ przeszkód) oraz SUPER (13+ km, 25+ przeszkód).
www.mosir.gda.pl
6 lipca
Noc Restauracji – Tasting Edition Smaki Gdańska
www.nocrestauracji.pl
8 lipca
Koncert Jean-Michel Jarre w Ergo Arenie
www.ergoarena.pl
13-16 lipca
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
Prezentacje teatralne wędrują od lat po Gdańsku, często odkrywając widzom mniej znane przestrzenie miasta. Małe scenki kuglarskie i monumentalne pełne ekspresji widowiska, mimowie, szczudlarze i tancerze, opowieści z całego świata – bogaty pejzaż gdańskiego święta teatru plenerowego od lat gromadzi wierną widownię niezależnie od pogody i pory dnia czy nocy. Repertuar FETY obejmuje wiele atrakcyjnych spektakli, które gościły znane światowe sceny uliczne.
www.feta.pl
13 – 16 lipca
Festiwal Kultur Świata Okno na Świat
Festiwal Kultur Świata Okno na Świat jest cyklicznym (co dwa lata) wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością.
www.nck.org.pl
15 – 16 lipca
Triathlon Gdańsk – Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim
Triathlon Gdańsk to impreza wyróżniająca się na tle podobnych zawodów. Najważniejszy jest sam udział i dotarcie do mety. Wynik to sprawa drugoplanowa. Każdy zyskuje szansę na wylosowanie atrakcyjnych nagród. To wszystko składa się na formułę „Tri for fun”.
www.mosir.gda.pl
16 – 29 lipca
Recitale „Chopin nad wodami Motławy”
W odbywających się codziennie w Salonie Gdańskim PFB recitalach fortepianowych,  udział wezmą laureaci konkursów pianistycznych, a także  absolwenci
i profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku.
www.filharmonia.gda.pl
21 – 23 lipca
Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę
Plenerowe warsztaty taneczne oraz koncerty artystów z kraju i zagranicy.
www.gdansk.pl
24 – 29 lipca
Mistrzostwa Europy Jachtów Morskich ORC w Gdańsku
www.gdansk.pl
29 lipca – 6 sierpnia
Festiwal Szekspirowski
Festiwal Szekspirowski organizowany od 1997 roku – roku obchodów Milenium Gdańska to powrót do renesansowej tradycji wizyt w mieście angielskich trup teatralnych. Stanowi międzynarodowy przegląd najciekawszych inscenizacji dzieł Mistrza ze Stratfordu, od tradycyjnych po eksperymentalne. Duch Szekspira już po raz trzeci zagości w nowym gmachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nowoczesnym wielofunkcyjnym obiekcie wybudowanym według wizjonerskiego projektu włoskiego architekta Renato Rizziego. Jego skonstruowane na kształt szkatuły wnętrza o otwieranym dachu są kolejnym ważnym centrum kulturalnym miasta.
www.teatrszekspirowski.pl
29 lipca – 20 sierpnia
Jarmark św. Dominika
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga XIII wieku. W ostatnią sobotę lipca ściągały do Gdańska liczne rzesze niemieckich, francuskich, angielskich, a nawet hiszpańskich i portugalskich kupców. Do portu zawijało ponad 400 okrętów
z francuskim i hiszpańskim winem, jedwabiem, konfiturami, portugalskimi przyprawami korzennymi, cyną i suknem angielskim. Przybywali zewsząd cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Dziś również jarmark jest atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy i kulinarny kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych i sportowych. Przez trzy sierpniowe tygodnie miastem władają niepodzielnie Neptun, Hermes i apollińskie Muzy.
www.jarmarkdominika.pl
Sierpień
Festiwal Carillonowy
Gdański Festiwal Carillonowy, organizowany od 1999 roku przez Muzeum Nauki Gdańskiej (Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), to jedyne tego rodzaju wydarzenie muzyczne w Polsce. Tylko Gdańsk posiada bowiem dwa cenne zespoły dzwonów koncertowych: w Ratuszu Głównego Miasta i kościele św. Katarzyny (w Polsce znajduje się jeszcze tylko jeden carillon – na Jasnej Górze w Częstochowie). Festiwal stanowi przegląd wspaniałych dzieł literatury muzycznej na carillon, począwszy od barokowych kompozycji Jana Sebastiana Bacha po XX-wieczne utwory Artura Rubinsteina. Większość programu wypełniają koncerty solowe.
www.mhmg.gda.pl
15 sierpnia
XXIII Maraton Solidarności
Dedykowany pamięci ofiar wydarzeń grudniowych 1970 roku bieg na pełnym dystansie maratońskim, tj. 42.195 metrów na trasie Gdańsk – Westerplatte – Gdynia.
www.maratongdansk.home.pl
Połowa sierpnia
Solidarity of Arts
Gdańsk jest doskonałym miejscem do mówienia o solidarności artystów,
o uniwersalnym sensie sztuki, ponad politycznymi, etnicznymi, religijnymi granicami i podziałami.  Stąd idea sierpniowego festiwalu, którego ambicją jest jednoczenie twórców i odbiorców wokół sztuki wysokiej. Znakiem rozpoznawczym Solidarity of Arts są projekty, które powstają z myślą o festiwalu i są kreacjami zbiorowymi, łączącymi wielu twórców – światowych, polskich, pomorskich
i gdańskich. Wizytówką festiwalu jest koncert z cyklu „+”. Każdorazowo gromadzi w gdańskim amfiteatrze nad Motławą najlepszych światowych artystów jazzowych i ogromną widownię.
www.solidarityofarts.pl
18 – 20 sierpnia
Baltic Games
Największy w Polsce festiwal sportów ekstremalnych.
www.balticgames.pl
19 sierpnia
Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy
Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to jedne z największych w Polsce zawodów dla rolkarzy. Na profesjonalnym torze wrotkarskim wokół Stadionu Energa Gdańsk spotkają się miłośnicy rolek uprawiający wszystkie formy tego wyjątkowego sportu.
www.maratonsierpniowy.pl
19 sierpnia
Wielki Zumba Maraton przy molo w Brzeźnie
Piąta edycja kultowego Gdańskiego Maratonu Zumba® Fitness na plaży odbędzie się przy molo w Brzeźnie. Morze, piasek, słońce i gorące latynoskie rytmy za każdym razem tworzą wyjątkową atmosferę tego największego taneczno – fitnessowego wydarzenia nad polskim morzem.
www.mosir.gda.pl
20-26 sierpnia
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”
Jedyny w Polsce festiwal prezentujący muzykę W. A. Mozarta w naturalnych wnętrzach epoki klasycyzmu jest już liczącym się i wysoko ocenianym wydarzeniem muzycznym. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się kilkanaście koncertów obejmujących zarówno dzieła Mistrza jak i utwory inspirowane jego muzyką. Będą się one odbywać nie tylko we wnętrzach Katedry Oliwskiej, ale również w plenerach zabytkowego parku przypałacowego w Oliwie, który stanowi naturalną scenografię dla muzyki Mozarta. Koncertom towarzyszą też wieczorne widowiskowe pokazy „tańczącej” fontanny i sztucznych ogni.
www.polskichorkameralny.pl
24 – 28 sierpnia
Faza grupowa Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn (grupa B: Polska, Serbia, Finlandia, Estonia) rozgrywana w Ergo Arenie.
Mistrzostwa potrwają do 3 września.
www.ergoarena.pl
31 sierpnia – 2 września
Soundrive Festival
Soundrive Fest to jeden z najbardziej obiecujących festiwali prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną. Organizatorzy festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność. Występują głównie młode, obiecujące, kapele zrzeszone przez portal Soundrive.pl, a każda edycja zwieńczona jest występem gwiazdy sceny alternatywnej.
www.b90.pl