Go to content

7 sposobów na plotki i plotkarzy

Fot. iStock / VasjaKoman

Plotka to intensywnie powtarzana przez wiele osób informacja, która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Oficjalnie większość z nas powie, że absolutnie nie plotkuje i omija plotkarzy, ale w gronie znajomych wymiana niesprawdzonych informacji cieszy się wyjątkowym wzięciem.

Bo przecież czas na ploteczce miło upływa, a sam „news” rozchodzi się jak świeże bułeczki i rozgrzewa do czerwoności. Lubimy plotkować z nudów lub z zemsty, na temat wrednej koleżanki czy stosunków panujących między personelem w pracy. Plotkujemy o przyczynach awansu, wydatkach, romansach, dosłownie wszystko może zostać przeinaczone czy wymyślone od podstaw, godząc w pechową osobę. Kłamstwa i półprawdy zawarte w takim przekazie zazwyczaj mają na celu zdyskredytowanie danej osoby, ośmieszenie, zwrócenie na nią uwagi. Skutki mogą być różne, podobnie jak różne są osoby, o których się plotkuje. W zależności od kalibru plotki, po jednym spłynie to, jak po kaczce, a drugi zapragnie natychmiast zniknąć z dotychczasowego życia.

Plotka kiedyś miała sens

Naukowcy ustalili, że pierwotnie plotka służyła do podtrzymywania więzi plemiennych oraz zdobywaniu informacji o sobie nawzajem. Później przekształciła się w element pewnej gry, czasem i wyrachowania. Naukowcy z Yale University określili, że spędzamy co najmniej 60% czasu w dorosłości, na rozmowach o ludziach, którzy nie są z nami w tym czasie.

Plotki traktuje się  jako nieformalne źródła informacji. Źródła oficjalne nie zawsze zaspokoją potrzebę pełnej informacji, np. o awansie koleżanki z kierowniczki działu na asystentkę szefa. Ciekawiej jest, poza właściwym komunikatem usłyszeć pogłoskę, że owa koleżanka, „zapracowała” na awans inaczej, niż przez rzetelną pracę. A im bardziej zdarzenie jest niespodziewane, w tym ciekawsze teorie obrasta. Im bardziej szokujące, pikantne, tym większa jest jej moc rażenia. Plotka naprawdę może zniszczyć człowieka.

Dobry zwyczaj — nie plotkuj

Nie powtarzaj bzdurnych, czy niesprawdzonych informacji, choćby poprzez świadomość, że każdy (także ty!) może paść ofiarą plotek i pomówienia. Samo niepowtarzanie plotek jest całkiem sensowym rozwiązaniem, lecz nie prowadzi do rozwiązania problemu. Ale w towarzystwie notorycznych plotkarzy można zachować się tak, że plotkowanie przestanie być takie smakowite.

7 sposobów reagowania na plotki i plotkarzy 

1. Odwróć tok rozmowy

Plotkarza nie trzeba specjalnie zachęcać, by rozpuścił swój język. Chcąc lub też nie, stajemy się często biernymi współuczestnikami takiej podgrzanej ploteczką rozmowy. W takim przypadku, gdy mowa jest o konkretnej osobie, zamiast pozwolić się rozkręcać plotkarzowi, lepiej w kontrze powiedzieć coś pozytywnego o bohaterze plotki, podkreślić umiejętności czy zasługi, zatrzymując rozpęd informacji.

2. Powiedz coś miłego… plotkarze

Nie chodzi o przymilanie się, tylko przemycenie pozytywnej informacji o osobie, która plotkuje, by ją „zmiękczyć”. Problem często tkwi w niskiej samoocenie plotkarza. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie sam ze sobą, czepia się innych, by podbudować siebie. Zwrócenie uwagi na coś miłego w osobie plotkary sprawi być może, że ona poczuje się bardziej doceniona i nie będzie miała potrzeby skupiać się na innych z powodu własnych lęków czy zazdrości.

3. Zmień plotkę w wartościową dyskusję

W przypadku, gdy ktoś rozsiewa informacje np. o osobie innego wyznania czy rasy, może czynić to z powodu własnej niewiedzy i uprzedzeń. Zamiast powtarzać rewelacje, przypomnij o zróżnicowanym świecie, że dzięki inności mamy dostęp do innej kultury, zwyczajów czy smaków. Zwracając uwagę na punkty wspólne i różnice kulturowe, róbmy to świadomie, z naciskiem na pozytywne aspekty.

4. Powiedz, co czujesz

To również jest metoda na zatrzymanie plotki i zwrócenie uwagi plotkarzowi na możliwy jej odbiór przez inne osoby. Dopóki ktoś głośno nie powie, że czuje się skrępowany, zażenowany, zawstydzony czy zniesmaczony słysząc powtarzane informacje, ich wydźwięk może przez plotkarza pozostać niezauważony. Wyrażenie swojej dezaprobaty ostudzi zapał do „informowania” innych, w obawie przed kolejną taką reakcją.

5. Unikaj rozmów

Odetnij się stanowczo jednym zdaniem „Dlaczego mi to mówisz ?„. To skuteczny sposób, ponieważ pokazuje, że akurat nie wyrażamy zainteresowania plotkowaniem oraz wytrąca plotkarzowi broń z ręki, gdyż traci on słuchacza. Zapewne na drugi raz nikt z plotką do ciebie nie podejdzie.

6. Otwarcie zmierz się z plotką

Gdy ktoś dopada cię z informacją z drugiej ręki, co do zdrowia znajomej, wyjdź ze swoją otwartością, że nie będziesz o tym mówić, bo sama masz podobne doświadczenia, a poza tym choroba to osobista sprawa. Informacje o orientacji seksualnej ukróć stwierdzeniem, że ty akurat popierasz i nie ma o czym mówić. Przykłady można mnożyć, co wyjątkowo zniechęci do ciągnięcia takiej dyskusji.

7. Zapytaj o intencje 

Jeszcze inaczej można podejść do kogoś, kto wyjątkowo lubi plotkować o problemach osobistych, zdrowotnych czy dotyczących pracy. Najlepiej zapytać o cel powtarzania takiej informacji — Mówisz o tym, bo jesteś gotów coś zrobić, by pomóc? Wciągnięcie osoby powtarzającej plotki  bezpośrednio w dany problem, powinno zatrzymać jej nadmierne zapędy w tym kierunku.


źródło: www.powerofpositivity.comwww.wysokieobcasy.pl