Go to content

Masz ochotę na coś słodkiego? Być może to 1 z 7 objawów niedoboru serotoniny

Fot. iStock/wundervisuals

Serotonina jest ważnym hormonem i neuroprzekaźnikiem przenoszącym sygnały między neuronami oraz komórkami nerwowymi a innymi komórkami organizmu. Jej rolę można określić jako posłańca, który ciągle krąży między organizmem i mózgiem. Wiemy, że wraz z innymi neuroprzekaźnikami odpowiada za dobry humor. A to nie wszystkie jej funkcje.

Serotonina jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu i jej niedobór może wiązać się z różnymi objawami, które mogą być bardzo mylące.

7 objawów niedoboru serotoniny w organizmie 

1. Niepokój

Według naukowców osoby, które odczuwają częsty niepokój, uwalniają mniejszą ilość serotoniny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę emocji.  Co prawda niedobór serotoniny nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój zaburzeń lękowych, ale może wywierać znaczny wpływ na to.

2. Bezsenność

Zbyt niski poziom serotoniny wpływa na obniżenie produkcji melatoniny, która odpowiada za dobry sen. Gdy poziom jest zbyt niski, rozregulowuje się naturalny rytm snu i czuwania, pojawiają się kłopoty z zasypianiem i głębokim relaksującym snem.

3. Obniżenie funkcji poznawczych

Serotonina poprawia zdolności poznawcze i wpływa na umiejętności uczenia się i doskonałą pamięć. Osoby ze zbyt niskim poziomem serotoniny mają większe problemy z zapamiętywaniem różnych informacji.

4. Apetyt na słodycze

Węglowodany, które są obecne w produktach słodkich, takich jak czekoladki, ciastka oraz bogatych w skrobię np. frytki, hamburgery, wpływają na poziom serotoniny. Ludzie o zbyt niskim poziomie tego neuroprzekaźnika bardzo często zajadają się produktami bogatymi w cukier, ponieważ dzięki temu poprawiają samopoczucie.

5. Problemy z trawieniem

95% serotoniny powstaje nie w mózgu, ale w jelitach, co udowodniły badania. Jeżeli w organizmie jest zbyt mało serotoniny, mogą pojawić się problemy trawienne. Naukowcy udowodnili związek pomiędzy niskim poziomem serotoniny i zespołem jelita drażliwego. Wiadomo, że podniesienie poziomu serotoniny u osób cierpiących na tą chorobę często pozwala zmniejszyć lub pozbyć się problemu.

6. Niskie libido

Niski poziom serotoniny powoduje spadek zdolności emocjonalnego porozumienia z partnerem. To przekłada się na relacje, także te w strefie erotycznej.

7. Zmęczenie

Ponieważ serotonina odgrywa istotną rolę przy produkcji energii, ci, którzy mają zbyt niski poziom tego hormonu, bardzo często skarżą się na przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie.

źródło:  pieknoumyslu.comdieta.pl