Go to content

7 metod na usunięcie tatuażu, które nie zawsze skutkują

Fot. iStock/Renphoto

Tatuaże zdobyły ogromną popularność i nietrudno zaleźć osobę, która ma takie dzieło na sobie. Kolorowe, czarno-białe, a nawet i wykonywane białym tuszem przykuwają wzrok, stanowią ozdobę i dumę właściciela. Tym większą, im bardziej projekt był przemyślany i perfekcyjnie wykonany przez tatuatora.

Życie jednak pokazuje, że niektóre pomysły na trwałą ozdobę się nie sprawdziły. Wzór albo napis, którego nie chcemy dłużej oglądać na skórze, może skutecznie psuć humor. Wtedy też pojawia się problem, czy dany tatuaż przerobić na inny, zmieniając np. imię byłego  faceta na coś bardziej sympatycznego? Bo tatuażu nie da się ot tak zmyć ze skóry, ale można starać się go skutecznie usunąć. Usuwanie głęboko wprowadzonego barwnika ze skóry jest trudne i bolesne, trwa dość długo i może być kosztowne. Zdecydowanie łatwiej jest tatuaż zrobić, niż go usunąć.

7 metod na usunięcie tatuażu, które nie zawsze skutkują

Nowoczesne lasery dobrze sobie radzą z zadaniem i są uważane za najlepszą metodę. Trzeba rozeznać się i wybrać odpowiedni gabinet, aby zabieg był skuteczny i bezpieczny. A jakie metody mogą zawieść nadzieje na usunięcie kłopotliwego tatuażu?

Dermabrazja mechaniczna

Polega na usunięciu powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem, przy pomocy urządzenia z głowicą ścierną. Rana, która pozostaje po  zabiegu wygląda jak głębokie otarcie. Efekty nie są idealne, ponieważ barwnik w głębszej warstwie skóry nadal jest widoczny. Zbyt intensywne ścieranie mogłoby doprowadzić do powstania szpecących blizn w miejscu tatuażu.

Salabrazja

To usuwanie tatuażu za pomocą soli kuchennej. To częsta chałupnicza metoda, polegająca na wcieraniu soli w skórę tak agresywnie, aby spowodować utratę barwę pigmentu tatuażu. Efekt nie satysfakcjonuje, natomiast znacznie częściej pozostawia skutki uboczne — zbliznowacenia, podrażnienia skóry i jej odbarwienia.

Rejuvi

Polega na nacięciu skóry i aplikacji bezpośrednio na ranę kwasu mlekowego. Pozwala to usunąć tatuaż poprzez wypchnięcie tuszu razem ze strupkiem powstającym na ranie. Zabieg niesie ze sobą ryzyko powstawania blizn, powikłań dermatologicznych oraz śladów po tuszu.

Fot. iStock/AndreyPopov

Kwasy

Głębokie złuszczanie kwasami jest jednym z bardziej agresywnych, ale całkiem skutecznych metod usuwania tuszu ze skóry. Po kilku miesiącach tatuaż ulega wybieleniu i staje się niewidoczny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, typu przebarwienia, blizny czy zakażenia. Im głębsze złuszczanie, tym większe ryzyko uszkodzenia skóry.

Światło ipl

Światło ipl umożliwia usunięcie barwnika, unikając krwawienia oraz rozległych uszkodzeń termicznych dla sąsiednich tkanek. Po zabiegu naskórek się złuszcza przez ok. 2 tygodnie. Wykonuje się serię 3-5 zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie, jednak zabieg nie zawsze bywa satysfakcjonujący.

Metoda elektrokoalgulacji

Elektrokoagulacja to inaczej wypalenie tatuażu. Specjalne elektrody ścinają białka tkanek poprzez termiczne uszkodzenie. To powoduje naturalne wyłuszczanie się barwnika z głębszych warstw skóry. Mniej więcej po 6 zabiegach można oczekiwać efektów. Jest to jednak proces bolesny i niekiedy może powodować przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe.

Krioterapia

Wymrażanie zimnem jest jedną z mniej popularnych metod rozjaśniania tatuaży. Wymrażanie skóry ciekłym azotem powoduje jej uszkodzenie, potrzeba jest wiele zabiegów, natomiast efekt finalny nie zachwyca.

źródło:  www.drlegrand.pl , www.pkik24.pl