Go to content

7 książek, których fabuła lepiej niech zostanie fikcją

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że ludzie, którzy nie stronią od lektury mają więcej niż jedno życie. Wiele w tym prawdy, bowiem każda książka którą czytamy przenosi nas do zupełnie nowego świata, pozwala przeżyć niesamowite przygody, „zobaczyć” nowe miejsca lub poczuć emocje przeżywane przez bohaterów opisanych na kartach powieści. Czasami jednak czytając książkę jedno czego sobie życzymy to, by opisany w niej świat pozostał jedynie wyobrażeniem autora, a wizje przyszłości nigdy się nie sprawdziły – oto siedem powieści, których fabuła dla dobra wszystkich powinna pozostać fikcją.

fot. archiwum prywatne

1/7 "Opowieść Podręcznej" Margaret Atwood

Powieść wydana w 1985 roku opisywana jest jako wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Obecnie stała się niezwykle popularna za sprawą telewizyjnego serialu (który polecamy tutaj!). „Opowieść podręcznej” opisuje historię Fredy mieszkającej w Republice Gilead – państwie powstałym po rozpadzie USA, gdzie dominuje reżim i ortodoksja. Podręczne są sługami w domu swoich panów, noszą skromne czerwone stroje, nie wolno im czytać, samodzielnie myśleć i podejmować decyzji. Jedyne co im wolno to rozmnażać się i rodzic dzieci. Freda pamięta jeszcze dawny świat, swoją córkę i męża, normalne życie, choć wydaje się ono już nierealne…

fot. archiwum prywatne

2/7 "Nowy wspaniały świat" Aldous Huxley

Książka jest jedną z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. W powieści Huxleya przedstawiona została wizja przyszłego społeczeństwa – totalnie zorganizowanego, poukładanego i pozornie szczęśliwego. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) nowi obywatele rodzą się dzięki sztucznemu zapłodnieniu i klonowaniu. Od dzieciństwa poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu, by w wieku dojrzałym stać się elementem kastowej społeczności. To jeszcze ludzie, czy już automaty pozbawione wszelkich wyższych uczuć i wrażliwości?

3/7 "Rok 1984" George Orwell

Chyba każdy dobrze zna tę książkę i wie, że wielki brat patrzy i widzi każdy nasz ruch! Każda sekunda ludzkiego życia jest pod ścisłą kontrolą odpowiednich służb, a dominującym uczuciem w społeczeństwie stał się strach. Państwo ma wszechwładzę, a społeczeństwo podzielone zostało na trzy klasy- wyższych funkcjonariuszy partyjnych, szeregowych członków partii oraz proli, czyli proletariuszy. Ludzie czują się bezradni i samotni, miłość jest zła, jest zbrodnią, a wolność i sprawiedliwość nie istnieją.

4/7 "Historia pszczół" Maja Lunde

Powieść rozgrywana jest na trzech płaszczyznach czasowych – w roku 1857, 2007 i 2098 – a wspólnym elementem są pszczoły. Przyszłość opisywana w książce nie wygląda dobrze – na świecie nie ma praktycznie żadnych owadów, drzewa zapylane są ręcznie przez ludzi, którzy traktowani są jak roboty, trybiki w wielkiej machinie. Oto efekt naszego lekceważenia natury, działalności przeciwko przyrodzie. Warto przeczytać i zadumać się nad współczesnością.

5/7 "Blackout" Marc Elsberg

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje pełne zaciemnienie – prądu nie ma. Zaczyna brakować podstawowych środków do życia: wody, jedzenia, ogrzewania. Europę ogarnia niespotykany chaos. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Wraz z dziennikarką próbuje rozwiązać zagadkę, co będzie niezwykle niebezpiecznym zadaniem. „Blackout” realistycznie przedstawia czarny scenariusz wydarzeń, które wbrew pozorom nie są tak nierealne – bo czy możecie sobie wyobrazić życie i funkcjonowanie bez prądu? Co by się stało, gdyby naprawdę do tego doszło?

fot. Wydawnictwo Znak

6/7 "Pozostawieni" Tom Perrotta

W tajemniczych okolicznościach w jednej chwili  na całym świecie znikają ludzie. Dwa procent całej ludzkości rozpływa się w powietrzu – nie było żadnego wypadku, epidemii czy katastrofy, po prostu zniknęli. Jak poradzą sobie ci, którzy zostali? Jak ułożą swoje życia bez bliskich? I co najważniejsze – jak wytłumaczą sobie ich zniknięcie?

 

 

fot. archiwum prywatne

7/7 "Atlas Chmur" David Mitchell

Na podstawie książki powstał film z plejadą gwiazd – na ekranie pojawili się m.in. Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Ben Whishaw i Hugh Grant. Powieść rozgrywa się w kilku przedziałach czasowych, pokazuje m.in. świat po Upadku, gdzie mieszkają genetycznie modyfikowane istoty „rodzące się” w wylęgarniach. Autor skłania nas do przemyśleń i zadumy nas współczesnym światem – dokąd prowadzi nas nasza żądza władzy, pogoń za pieniądzem, konsumpcjonizm i odrzucenie dawnych wartości? To kierunek bardzo niebezpieczny, a nawet destrukcyjny.