Go to content

6 par produktów, które, mimo, że razem są pyszne, mogą szkodzić

Każdy z nas ma swoje ulubione połączenia produktów spożywczych, które w duecie smakują fantastycznie. Chipsy i piwo ? Oczywiście, że to do siebie pasuje. Ale wiadomo np., że lubiane przez wielu połączenie pomidora i ogórka nie jest najlepsze, bo  ogórek zawiera askorbinazę — enzym, który niszczy witaminę C z pomidorów. 

Ale to nie jedyne połączenie, którego lepiej unikać. Jeśli chcesz oszczędzić w przyszłości kłopotów np. z trawieniem lub ryzyka odwodnienia, odpuść łączenie ze sobą tych 6 spożywczych produktów.

źródło: www.cosmopolitan.pl, www.menshealth.pl

Fot. iStock/

1/6 Kawa i kanapki z białego pieczywa

Dla większości z nas to podstawa śniadania, ale nie zawsze nam służy. Węglowodany proste obecne w białym pieczywie z oczyszczonej mąki utrudniają wchłanianie wapnia, wpływając na gorszą pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Zdrowiej do kanapek z chleba pełnoziarnistego wypić domowy sok.

Fot. iStock/villagemoon

2/6 Piwo i orzeszki

Wieczorny seans przed telewizorem doskonale komponuje się z kuflem zimnego piwa i słonymi orzeszkami. Poza doskonałym smakiem, nie ma w tym połączeniu niczego dobrego. Bardzo słone pokarmy są niezdrowe, powodują odwodnienie i zwiększają objawy kaca, o które nie trudno przy nadmiarze piwa.

Fot. iStock/

3/6 Mięso i ziemniaki

No jak zjeść obiad bez takiego połączenia? Kochamy je mocno, ale nasze żołądki nie zawsze. Wynika to z faktu, że skrobia obecna w ziemniakach, by zostać strawiona, potrzebuje alkalicznych płynów trawiennych, ale białko z mięsa potrzebuje kwaśnych. Taki zestaw w żołądku podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi i wzdęć.

Fot. iStock/Lecic

4/6 Banany i mleko

Lubimy? Nawet bardzo i chętnie sięgamy po to połączenie, jako pyszny i zdrowy zastrzyk energii i potrzebnych witamin. Jednak znawcy tematu uważają, że taki miks może wpływać na opóźnienie procesu trawienia i kłopotów gastrycznych. Owoce, szczególnie słodkie banany, powinny być spożywane oddzielnie. Zawierają sporo cukru i spowalniają układ trawienny, a  mleko może poprzez laktozę powodować ból brzucha i sensacje jelitowe.

Fot. iStock/ozgurkeser

5/6 Cytryna i mocna herbata

W liściach herbaty po zalaniu ich wrzątkiem znajduje się około 27% glinu (czyli aluminium). W czystej formie jest on nieprzyswajalny przez organizm, ale gdy dodamy sok z cytryny zaczyna się doskonale wchłaniać w postaci cytrynianu glinu, a jego ilość wzrasta nawet 50-krotnie.

Fot. iStock/gerenme

6/6 Biały ser i pomidor

To pyszne połączenie na naszych kanapkach może szkodzić stawom. Obecny w pomidorze np. kwasy kumarynowy i chlorogenowy wchodzą w interakcję z zawartym w serze wapniem i szkodzą stawom, odkładając się w nich i powodując po czasie dotkliwy ból.