Go to content

5 subtelnych zachowań, które pomogą ci zdobyć zaufanie innych ludzi

Fot. iStock/gpointstudio

Zaufanie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu, bo sprawia, że nie czujemy się osamotnieni, wzmacnia w nas pewność, że druga osoba nie zawiedzie pokładanych w niej nadziei.  Można ufać własnej intuicji, losowi, przyjaciołom, społeczeństwu.

Na swojej drodze spotykamy tych, którzy wywołują w nas obawy, i na odwrót — wystarczy pierwszy kontakt, by wyczuć, że dana osoba ma nam do oferowania coś więcej, niż przelotną znajomość. Niektórzy posiadają cechy, które wpływają na to, że cieszą się zaufaniem otoczenia. A wszystko przez pewne subtelne zachowania, które stanowią jasny sygnał, że im można bezpiecznie powierzyć pewne sprawy.

5 subtelnych zachowań, które pomogą ci zdobyć zaufanie innych ludzi

1. Wyrażanie empatii

Umiejętność zrozumienia emocji innych i wyrażenie dla nich zrozumienia, bardzo ułatwia komunikację i zaskarbienie zaufania. Zwykłe „przykro mi” może pokazać, że wczuwasz się w czyjąś sytuację, nawet jeśli nie masz związku z jej wystąpieniem. Wyrażenie zarówno troski, jak i empatii, może zwiększać zaufanie drugiej osoby.

2. Naśladowanie mowy ciała

Naśladowanie mowy ciała jest doskonałym sposobem na zdobycie zaufania rozmówcy. Subtelne odzwierciedlanie języka ciała innej osoby (ale nie przerysowanie, czy kopiowanie zachowań) jest to bardzo korzystne w przypadku negocjacji i rozwiązywania sporów interpersonalnych.

3. Umiejętność radzenia sobie z zakłopotaniem

Badania pokazują, że człowiek reagujący na doskonały wynik testu najpierw z zawstydzeniem, a następnie dumą, wzmacnia zaufanie innych ludzi w stosunku do niego. Wszyscy są trochę zawstydzeni, a taka reakcja sprawia, że towarzysze stają się rozluźnieni, a przez to bardziej ufni.

4. Stosowanie pewnych zapachów

Zapachy mają ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Stosowanie łagodnych zapachów np. z dodatkiem lawendy, która jest kojąca, wpływa na otoczenie. Z kolei zapachy mocne, np. z dodatkiem mięty pieprzowej są bardziej stymulujące, co wzmaga czujność i zniechęca do zbliżenia.

5. Posiadanie wspólnych przyjaciół 

Nic nie zbliża tak, jak wspólni znajomi. Potwierdzają to nawet badania przeprowadzone za pomocą mediów społecznościowych. Użytkownicy chętniej przyjmowali prośby nieznajomych z Facebooka, jeśli mieli wspólnych znajomych. Aż 80% osób zaakceptowało prośbę, jeśli widzieli, że nieznajomi mają 11 lub więcej wspólnych znajomych.


 

źródło: www.powerofpositivity.com