5 prostych nawyków, które naprawdę wydłużają życie

Redakcja
Redakcja
15 maja 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Masz ochotę na zdrowie i dobrą formę do później starości? Pewnie każdemu z nas się marzy długie, szczęśliwe życie, jednak szybkie tempo, brak odpoczynku, ciągła pogoń za dobrami materialnymi zdecydowanie nie ułatwiają zadania. Rozmawiając ze starszymi osobami często zadajemy im pytanie, co sprawia, że są w tak dobrej kondycji?

Odpowiedzi bywają zaskakujące, ale w większości przypadków to właśnie śmiesznie proste, ale zdrowe nawyki, pozwalają zachować zdrowie przez długie lata. Nie jest to coś odkrywczego, ale właśnie o takich drobnych rzeczach najczęściej zapominamy.

Udowodnieniem słuszności takiego postępowania zajęli się naukowcy z Harvardu. Badacze ustalili, że dzięki kilku nawykom kobiety mają szansę żyć  nawet 14 lat dłużej, a mężczyźni – o 12. Ponadto wszyscy, którzy stosują te zasady, rzadziej chorują na serce i raka.

5 prostych nawyków, które naprawdę wydłużają życie

1. Odżywiaj się zdrowo

Dobrze zbilansowana dieta to oczywistość, o której najczęściej nie pamiętamy. Należy uderzyć się w pierś, bo najczęściej nie zwracamy uwagi na to, co w siebie wrzucamy — jemy szybko, gotujemy byle jak, albo też kupujemy gotowe produkty, które nie wydłużają nam życia. A do wyboru jest wiele zdrowych diet i stylów dobrego żywienia, jak np. dieta TLC, dieta śródziemnomorska czy skandynawska. Wybór należy do ciebie.

2. 30 minut ruchu

Aktywność fizyczna, a dokładniej przynajmniej pół godziny umiarkowanego wysiłku fizycznego naprawdę pozwala zachować sprawność oraz zdrowie. Niestety gimnastyka raz na jakiś czas nie załatwi tej sprawy, tu ważna jest regularność.

3. Utrzymuj BMI w normie

Dbając o swoją formę i zdrowie nie powinnaś mieć większych problemów aby kontrolować wagę. Nie licząc różnych schorzeń, które wpływają na nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, należy zadbać odpowiednią wagę. Ani nadwaga, ani niedowaga nie pomoże w długim życiu.

4. Alkohol w umiarkowanych ilościach

Umiarkowane ilości alkoholu, takiego jak czerwone wino, mają pozytywny wpływ na zdrowie. Naukowcy podkreślają, że doskonale działa na serce, trawienie, odmładza i dba o urodę. Jednak to nie może być pół butelki każdego dnia, ale maksymalnie lampka wina dziennie.

5. Odstaw papierosy

Palenie jest niemodne, a przede wszystkim niezdrowe. Nikotyna niszczy zdrowie, fatalnie wpływa na urodę i zdecydowanie skraca życie. Warto podkreślić, że rak płuc spowodowany paleniem jest najczęstszym nowotworem zabijającym kobiety w Polsce. Rzucenie nałogu ratuje życie, bo już dobę po odstawieniu palenia organizm odczuwa pozytywne skutki, a po dłuższym czasie organizm może się w pełni zregenerować

źródło: www.kobieta.pl


Naturalne, kobiece chwile z Agnieszką Cegielską w Columna Medica

Redakcja
Redakcja
16 maja 2018
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
 

Są na mapie świata miejsca, które napawają zmysły niepowtarzalnym pejzażem, inspirują do działania, a przy tym regenerują ciało i umysł. Zakątki z wyjątkową atmosferą, tętniące pozytywną energią. Miejsca kompletne, w których liczysz się tylko Ty i Twoje potrzeby. Taka jest Columna Medica

Zlokalizowana w samym centrum Polski, gdzie relaks i zdrowie są najważniejsze. Klinika, która kieruje się holistyczną wizją regeneracji.

Klinika rehabilitacyjna Columna Medica to perła regionu łódzkiego. Połączenie standardów zachodnich kurortów z wyjątkowym, polskim krajobrazem niemal stuletniego sosnowego lasu. Stanowi owoc współpracy ze światowej sławy specjalistą, Jospehem Hesslingerem, fizjoterapeutą i nauczycielem terapii manualnej. Columna Medica powstała z potrzeby zapewnienia doskonałej opieki w warunkach premium, wzorem zagranicznych ośrodków.

W kraju brakowało miejsca z podobnym zapleczem, dlatego właściciele postanowili przenieść wysokie standardy leczenia i medyczne know-how na grunt polski.

Inwestycja w zdrowie

Odnalezienie równowagi pomiędzy intensywną pracą a odpoczynkiem to klucz do sukcesu. W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym trzeba się zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze – swoim zdrowiu. Misją Columna Medica jest regeneracja kompletna.  Dlatego klinika spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających gości.

Naturalny weekend

Idealną odpowiedzią na potrzebę połączenia mądrego odpoczynku z misją miejsca są organizowane przez ośrodek niezwykłe spotkania z gwiazdami, które żyją w zdrowo i od lat konsekwentnie propagują ekologiczny styl życia. Już 15 czerwca odbędzie się jedno z nich, z dziennikarką TVN, Agnieszką Cegielską, autorką książki „Naturalnie”, która od lat zachęca nas by jeść świadomie i żyć w zgodzie z naturą.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

– Z całego serca zapraszam na „naturalne”, kobiece chwile w Columna Medica.

To będzie wyjątkowy czas w pięknym towarzystwie skarbów natury i kobiecej energii. Niech moc natury i zdrowia będzie z Nami… – Agnieszka Cegielska.

Szczegółowe informacje odnośnie weekendu z Agnieszką Cegielską w Columna Medica na columnamedica.pl/oferty-specjalne/#

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z Columna Medica.


9 rzeczy, których nie warto (zbyt często) robić dla urody

Redakcja
Redakcja
15 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Wiele z nas, aby czuć się i wyglądać pięknie, jest w stanie zrobić wiele różnych, czasem dziwnych lub niezdrowych rzeczy. Dla dobrego wyglądu wciskamy się zbyt ciasne rzeczy, dręczymy włosy i twarz, gnębimy ciała, aby pasowały do ogólnie przyjętych schematów lub wręcz wyróżniały się na tle innych.

Pewne poświęcenia mogą kończyć się nie tylko złym samopoczuciem, ale także przynieść konsekwencje zdrowotne.

9 rzeczy, których nie warto robić dla urody

1. Sztuczne paznokcie

Aby mieć piękne i zadbane dłonie idziemy do kosmetyczki i zakładamy na paznokcie hybrydy. Nie chcąc zrezygnować z perfekcyjnego wyglądu nosimy hybrydy przez wiele miesięcy, odnawiając je regularnie. To może osłabiać paznokcie, szczególnie gdy zajmuje się tym niedoświadczona osoba. Poza tym światło ultrafioletowe, które utwardza lakier, może podnosić ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

2. Prostowanie włosów

Proste, błyszczące włosy wyglądają pięknie, jednak prostowanie włosów codziennie powoduje ich uszkodzenie. Trzeba pamiętać, że prostownica zazwyczaj nagrzewa się powyżej 200 stopni Celsjusza, co wysusza, a wręcz spala włosy. Prostownica raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale przesada może po prostu zniszczyć pasma.

3. Noszenie na ramieniu wielkich toreb

Im większa torba, tym większe możliwości pomieszczenia wszystkiego, co kobiecie jest potrzebne. A jak wiadomo, w naszych torebkach znajdziemy wszystko, począwszy od chusteczek higienicznych, po śrubokręty. Jednak noszenie na jednym ramieniu ciężkiej torby jest drogą na skróty do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Przy okazji fundujemy sobie takie „przyjemności” jak drętwienie ręki czy bóle w okolicy łopatki, a po długim czasie także bóle odcinka szyjnego i lędźwiowego.

4. Noszenie stringów

Ten rodzaj bielizny, która wpija się między pośladki, jest rajem dla drobnoustrojów. Ginekolodzy przestrzegają przed stringami, ponieważ na cienkim, przylegającym idealnie do skóry paseczku materiału bakterie ze strefy odbytu przemieszczają się do pochwy i ujścia cewki moczowej, powodując różne infekcje. Nie licząc chorób układu moczowego i rodnego, fundujemy sobie również otarcia skóry, powstawanie ranek i możliwość nadkażeń bakteryjnych.

5. Długotrwałe przedłużanie rzęs

Nie każda kobieta została obdarowana firankami długich rzęs wokół oczu, a każda chciałaby takie mieć. Żeby spełnić marzenia przedłużamy je  u kosmetyczki, zyskując spektakularny efekt. Raz na jakiś czas ten zabieg nie powinien powodować kłopotów, o ile jest przeprowadzony profesjonalnie. Sztuczne rzęsy, które przez cały czas mocujemy do naturalnych, obciążają je i powodują ucisk. W efekcie mogą przyspieszać wypadanie naturalnych rzęs, a niewłaściwie założone mogą uszkadzać mieszki włosowe i hamować wzrost nowych rzęs. W pewnych przypadkach klej stosowany do przytwierdzenia rzęs może uczulać i wywoływać zapalenie spojówek.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Fot. iStock / den-belitsky

13 buddyjskich prawd o życiu. „Największym dobrem jest spokój umysłu”

iStock_8656844_MEDIUM

Rozwiązanie konkursu „Złóż nam życzenia na roczek”

Akcja #ListdoNiego

Rozwiązanie akcji #ListdoNiego