Go to content

5 mitów dotyczących przebaczania. Czas przestać w nie wierzyć, zostawić, co złe i pójść dalej

Fot. iStock / ipopba

Przebaczanie to proces, który często wymaga czasu i nie każdemu przychodzi z łatwością. To nie jest decyzja, która pojawia się tak łatwo, jak kaprys zakupu nowego ubrania. Odpuszczenie win kosztuje emocje, powoduje wątpliwości, czy warto poniekąd dawać kolejną szansę komuś, kto już raz zawiódł.

Najważniejsze jest, by potrzeba wybaczania pochodziła z głębi serca, a nie wynikała z konieczności lub nacisków z zewnątrz. Musi być również szczera, bo uczciwość wobec siebie i drugiej osoby daje szansę na definitywne pożegnanie tego, co sprawiało ból.

Wybaczanie zakotwiczyło w naszym przekonaniu jako zachowanie wskazane, bo to „po chrześcijańsku”, bo trzeba, bo karma powraca. Zapiekła złość czy rozżalenie nie pozostaje bez wpływu na życie osoby zranionej, czy zawiedzionej. Bo jak można budować przyszłość, gdy jedną nogą stale tkwi się w przeszłości? Tak długo, jak ciągną się za nami niedokończone sprawy, nie możemy być w pełni wolni i szczęśliwi. Warto odrzucić błędne przekonania dotyczące przebaczania, by świadomie odpuścić winy i iść naprzód.

5 mitów dotyczących przebaczania, o których powinnaś zapomnieć

1. Musisz zapomnieć o tym, co cię boli, by móc wybaczyć

Im dłużej tkwisz w uporze i złych emocjach, tym trudniej jest to wszystko okiełznać. Nie musisz czekać, aż pokonasz ból i złość, aby wybaczyć. Czasem samo wybaczenie najlepiej łagodzi bolesne uczucia.

2. Wybacz, bo tak trzeba

Jeśli wybaczasz tylko dlatego, że powinnaś, ale nie działasz z głębi serca, gniew i żal wcale nie miną. Przebaczanie nie jest wyborem, który można narzucić. Musi to być swobodna i świadoma decyzja, nawet jeśli osiągnięcie tego wymaga nieco więcej czasu.

3. Nie wybaczaj ponownego potknięcia

Nieprawdą jest, że wybaczyć można tylko raz daną winę. Trzeba pamiętać, że nie zawsze winowajca ma świadomość tego, że znów powiela swoje zachowanie. Niełatwo wybaczyć po raz kolejny ten sam błąd, ale wszystko zależy od ciebie.

4. Nie wybaczaj, gdy winowajca nie wyrazi skruchy

Wyrażenie skruchy i przeprosiny to najlepszy początek dla wybaczenia,  jednak winowajca nie przyjąć na siebie winy. Jeśli ty czujesz, że chcesz zrzucić z siebie ciężar, sama dla siebie wybacz osobie, która cię skrzywdziła. Ona może dalej się tym zatruwać, a ty uwolnisz się od emocjonalnego obciążenia.

5. Przebaczenie daje zielone światło na popełnienie kolejnych błędów

Przebaczenie nie jest powiedzeniem winowajcy, że nic się nie stało i jeśli wpadnie kolejny raz na powtórzenie błędu, znów wybaczysz. Odpuszczenie winy nie zachęca do grzeszenia, ale jest sygnałem, że to, co się stało, już nie wpływa destrukcyjnie na ciebie. I tak to należy traktować.


 

źródło: exploringyourmind.com