Go to content

5 języków miłości, których zrozumienie ułatwia stworzenie szczęśliwego związku

5 języków miłości
Fot. iStock / AleksandarNakic

5 języków miłości – warto poznać każdy z nich. Zbudowanie szczęśliwego związku nie jest rzeczą łatwą. Na samym początku zakochanym wydaje się, że gwiazdy są w zasięgu ich rąk. Z biegiem czasu idealistyczne podejście do związku mija, a uczucie, mimo że nadal trwa, potrzebuje szczególnej pielęgnacji.

Miłość przychodzi sama, ale jej utrzymanie wymaga wysiłku – 5 języków miłości

Miłość wymaga nakładu czasu, wspólnej pracy a czasem i poświęcenia egoistycznych zapędów jednego z partnerów. Miłość to stała praca, bo uczucie, mimo że często spada jak grom z jasnego nieba, bez odpowiedniej pielęgnacji tak samo szybko może umknąć. Nie istnieje jedna recepta na szczęśliwy związek, choć miło jest posłuchać par o długim stażu, gdy udało się im wytrwać dziesięciolecia. Lepiej skupić się na kilku aspektach, które podtrzymywane, pozwolą uczuciu rozkwitać i trwać, aż po grobową deskę.

5 języków miłości, które warto zrozumieć

Oczywiście, nie chodzi tu o język, którym się posługujemy. To określenie odnosi się do zachowań, o które należy się troszczyć, by przynosiły dobre efekty. Nie da się ominąć na przestrzeni lat wszystkich kłopotów, ale można być w prosty sposób szczęśliwym ze sobą. Nawet jeśli niejedna iskra się wyzwoli podczas kłótni, takie rzeczy mogą być mało istotne, gdy związek kwitnie, a wy nadal umiecie się ze sobą dogadać.

Zobacz również: Twój prywatny język miłości własnej. Czy robisz te wszystkie rzeczy?

5 języków miłości wyrażających miłość i emocje

Nie wystarczy tylko rozmawiać lub jedynie słuchać, by tworzyć związek doskonały. Życie to nie romantyczna bajka, więc by ułatwić wzajemne porozumienie pomiędzy partnerami, dr Gary Chapman określił 5 języków miłości, pomagających w lepszy sposób wyrazić miłość i emocje.

1. Drobne gesty mają ogromne znaczenie

Miłe, drobne gesty skierowane w stronę partnera, mają wielką moc. Nie chodzi o to, by wydawać majątek na wielkie prezenty, ani robić wyłącznie to, o co prosi partner, ale by spontanicznie zrobić coś specjalnie dla niego. Takie małe rzeczy budują wzajemną życzliwość i przywiązanie. Gest kochającej osoby znaczy o wiele więcej niż same słowa. Nawet gdy zaproponujesz „pomogę ci”, a on podziękuje i zrobi to sam, na pewno doceni troskę. Jeśli partner wraca do domu przemarznięty i zmęczony, czekająca na stole herbata z sokiem z malin czy gorący obiad, będzie informacją, że tobie na nim zależy, bo przecież to specjalnie dla niego. Ta zasada powinna oczywiście funkcjonować w obie strony, bo w związku trzeba umieć dawać i przyjmować takie rzeczy.

2. Czuły dotyk

Im więcej czasu mija partnerom w związku, tym częściej zapominają o magicznej sile czułego dotyku. Świeżo zakochani w sobie odgarniają czule włosy z twarzy, dotykają ust, trzymają się za ręce. To wynika i z ciekawości i z chęci bycia jak najbliżej. Gdy macie już siebie nawzajem dłuższy czas, to gdzieś umyka. Warto przypomnieć sobie ciepło dłoni i te ciarki przebiegające po ciele, gdy jesteście blisko. Daj się przytulić i sama wyjdź z inicjatywą, całujcie się na dzień dobry i do widzenia, gdy rozchodzicie się do swoich zajęć. Trzymajcie się za ręce, to przecież nie jest zarezerwowane dla zaślepionych uczuciem nastolatków. Nawet jeśli to nie znaczy wiele dla ciebie, dla twojego partnera może mieć ogromne znaczenie. Kontakt fizyczny potwierdza miłość i przywiązanie.

3. Szacunek dla wspólnego czasu

Z początku spędzacie ze sobą każdą wolną minutę, a chwilę po rozstaniu zaczynacie ze sobą tęsknić. Z biegiem czasu wracacie do normalności, nie zachłystujecie się wspólnymi zajęciami, szczególnie gdy mieszkacie razem. Wtedy ten wspólny czas zaczyna się rozmywać. Tzn., nadal spędzacie go razem, ale robicie mało znaczące rzeczy, separujące was od siebie. Siedząc na kanapie ze wzrokiem wbitym w smartfon lub laptopa, marnujecie wspólne chwile, które dla partnerskiej więzi stają się jałowe. Poświęcajcie czas na wspólne aktywności, rozmawianie, przygotowywanie posiłków, spacery czy łączące was pasje, a to zaprocentuje.

4. Słowa mają moc 

Ale by słowa nadal budowały związek, nie mogą się zawężać jedynie do określania wspólnych obowiązków. Komunikacja jest niezwykle ważna, ale powinna służyć nie tylko porozumiewaniu się, ale budowaniu miłości. „Kocham cię”, „jesteś dla mnie ważny/a”, „dzięki tobie jestem szczęśliwa/y” to tylko przykłady słów budujących. Powinny stać się normą, a nie jedynie terminami stosowanymi od święta. Uważaj także na negatywne komentarze, słowa raniące czy obrażające partnera. Jeśli padnie o jedno słowo za dużo, może ono szybko zrujnować to, co było budowane wytrwale przez tyle czasu.

5. Prezenty nie tylko od święta

To ostatni z 5. języków miłości, który nie powinien być jednak mierzony wartością prezentu. Tu nie chodzi o materializm, ale świadomość, że poprzez nawet drobne upominki bez okazji, okazujemy uczucie. Osoba obdarowana doceni ciepłe myśli i wysiłek włożony w zakup czy wykonanie prezentu. Nawet niewielkie podarunki sprawią, że druga osoba poczuje się zadbana i kochana.


źródło: www.lifehack.org