Go to content

5 chorób, na które pracujesz ciągle niedosypiając

fot. iStock/ lolostock

Jak ważny i potrzebny człowiekowi jest sen, wie każdy, kto choć raz doświadczył jego braku – przekrwione oczy, sińce pod oczami, brak koncentracji, trudności ze skupieniem i pamięcią, rozdrażnienie, spowolnienie i brak energii to typowe objawy tego, że spaliśmy zdecydowanie zbyt krótko (albo nawet i wcale). Nasze ciało i nasz umysł potrzebują regeneracji i czasu na odpoczynek, a nieustanny niedobór snu i jego przewlekłe zaburzenia mogą nawet prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń – i potwierdzają to badania naukowe! Zobaczcie, na jakie choroby pracujecie ciągle niedosypiając,  a potem zmieńcie zgubne nawyki dla własnego dobra.

Choroba Alzhaimera

W badaniu przeprowadzonym w roku 2013 przez Uniwersytet Johna Hopkinsa badacze odkryli, że złe nawyki związane ze snem mogą być przyczyną choroby Alzheimera. Niedobór snu i jego zaburzenia mogą bowiem prowadzić do podwyższenia poziomu amyloidu beta, powodującego chorobę.Ponadto naukowcy stwierdzili, że brak snu znacznie przyspiesza rozwój schorzenia.

Rak prostaty

Naukowcy przebadali 2425 islandzkich mężczyzn między 67 a 96 rokiem życia i odkryli, że mężczyźni z zaburzeniami snu byli o 60 procent bardziej narażeni na rozwój raka prostaty. Ryzyko wzrastało jeszcze bardziej, jeśli pojawiały się także trudności z zasypianiem. Ponadto okazało się także, że u mężczyzn z niedoborem snu częściej pojawiała się agresywna forma choroby. Naukowcy tłumaczą tę korelację niskim poziom melatoniny, która jest ważnym czynnikiem chemicznym hamującym wzrost guzów. Kiedy jej poziom jest zbyt niski – np. u osób, które są pozbawione snu – możliwe jest przyspieszenie rozwoju nowotworów.

Choroby sercowo – naczyniowe

Brak snu może prowadzić do wielu chorób serca i lekarze wiedzą o tym już od lat,  jednak dopiero niedawno odkryli silniejszy niż dotychczas związek. W badaniu trwającym aż czternaście lat wzięło udział 657 mężczyzn z Rosji i wykazało ono, iż dwie trzecie z tych, którzy przeżyli atak serca, miało problemy ze snem! Ponadto osoby, które skarżyły się na zaburzenia snu były 2,6 razy bardziej narażone na infekcję mięśnia sercowego, a od 1,5 do 4 razy wzrastało ryzyko udaru. Co więcej, serce osób, które śpią cztery godziny na dobę, pracuje znacznie szybciej niż tych, które poświęcają na sen 7–8 godzin.

Otyłość i cukrzyca

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago wykazały, że zły sen może prowadzić do nadmiernego gromadzenie się poziomów kwasów tłuszczowych we krwi, co może negatywnie wpływać na  regulowanie przez organizm poziomu cukru we krwi. Wśród przebadanych 19 mężczyzn ci, którzy spali tylko cztery godziny w ciągu trzech dni, mieli wyższy poziom kwasu tłuszczowego we krwi – nawet do 30 procent więcej niż u osób, które przesypiały osiem godzin. Ponadto brak snu może prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej, co skutkuje większym apetytem na wysokokaloryczne pokarmy – a więc niewyspani jemy więcej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do otyłości.

Depresja i myśli samobójcze

Bezsenność to aż dwukrotnie zwiększone ryzyko rozwoju depresji! Ponadto w badaniu przeprowadzonym w Stanford University of Medicine w 2014, badacze odkryli związek między brakiem snu a samobójstwami. Podczas 10 lat badań 20 z 420 osób, które popełniły samobójstwo, skarżyło się na problemy ze snem. Ostatecznie naukowcy stwierdzili, że osoby, które cierpią z powodu braku snu, są 1,4 razy bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa. Dodatkowo ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem i poziomem stresu.

Na podstawie: www.powerofpositivity.com

Zapisz