Go to content

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzi

Fot. iStock/Geber86

Może się wydawać niemożliwym osłabienie więzi w rodzinie, której członkowie są ze sobą naprawdę blisko. Wspólne przeżycia, relacje oparte na dobrych emocjach, miłości, wspólnej trosce o dobro najbliższych powodują, że rodzina staje się siłą, schronieniem na dobry i zły czas w życiu.

Trudno sobie wyobrazić, że ta opoka nagle ulega zachwianiu, destrukcji. A jednak życie przynosi takie zmiany, które najczęściej w sposób niepostrzeżony rozluźniają więź między bliskimi osobami. Najczęstszy przykład dotyczy dzieci wychodzących z rodzinnego gniazda i podążających własnymi drogami, które nie zawsze łączą się z pragnieniami ich rodziców. Tu proces zachodzi naturalnie i związany jest z rodzącą się niezależnością. Ale często w sposób nieświadomy już wcześniej popełniamy błędy, które mogą skutkować rozluźnieniem relacji w rodzinie.

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzów 

1. Krytyka

Krytyka może spełniać pozytywne zadanie, ale tylko wtedy, gdy jest konstruktywna. Krytykowanie dla samego krytykowania, nawet jeśli ktoś robi to z troski, może mieć przykre skutki. Osoba krytykowana, nawet jeśli czuje na co dzień miłość ze strony bliskich, może czuć się niewystarczająco dobra, co powoduje żal i wycofywanie się z kontaktu w obawie przed nieustającą krytyczną oceną.

2. Faworyzowanie

Rodzice powtarzają, że swoje dzieci kochają tak samo mocno, ale rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. Nawet jeśli chodzi jedynie o ciepły uśmiech, bardziej zaangażowaną pochwałę, nie mówiąc już o nadawaniu specjalnych przywilejów członkom rodziny, może rodzić to zazdrość i niechęć do otoczonej większymi względami osoby.

3. Kłamstwa

Kłamiemy z wielu powodów i ponosimy różne konsekwencje wypłynięcia prawdy na jaw. Kłamstwa powtarzane w kręgu bliskich osób tworzą atmosferę nieufności, podejrzliwości, a nawet niechęci, która popycha do zamykania się w sobie, niekiedy agresywnej ochrony własnych interesów. Trudno mieć zaufanie do kogoś, na kim nie można polegać, nawet, jeśli to ukochana mama czy siostra.

4. Egoizm

Fakt mieszkania w jednym domu nie oznacza automatycznie, że każdy ma robić, mówić i myśleć to samo. Można pięknie się od siebie różnić, ale egoistyczne zapędy bliskiej osoby mogą rodzić rozczarowanie, złość, niechęć i sprawiać, że nie chcąc się z kimś szarpać w pewnych kwestiach, oddalamy się dla własnego spokoju psychicznego. Brak chęci znalezienia kompromisu komplikuje wiele rzeczy.

5. Nieumiejętność wybaczania

To chyba najgorsza cecha, która osłabia więzi między bliskimi sobie osobami. Popełnianie błędów jest bardzo ludzkie, niestety nie zawsze bliscy są w stanie sobie wybaczyć przewinienia i tym samym tworzy się między nimi mur nie do przeskoczenia. Upór i rozpamiętywanie dawnych ran nie pozwala się im zasklepić i rodzi emocje przykre dla obu stron.

źródło: krokdozdrowia.com