Go to content

3 zachowania niewerbalne, którymi nieświadomie niszczysz związek

Fot. iStock / nd3000

Tworzenie związku przez partnerów to bardzo czasochłonne i odpowiedzialne zadanie. Z początku bycie ze sobą przepełnione jest radością i nadzieją oraz dobrą energią, jaką partnerzy obdarowują się nawzajem. Mimo starań i dobrej woli obojga czasem przytrafiają się konflikty oraz pojawiają zachowania, które odciskają piętno na relacji.

W wielu przypadkach pozorne porozumienie może zostać zburzone nie tylko wypowiedzianymi słowami czy oskarżeniami. Pary popełniają najwięcej nieoczywistych błędów, bez świadomości, jak bardzo sobie szkodzą. Niewinne gesty mogą okazać się tym kamykiem, który uruchomi niszczycielską lawinę.

3 zachowania niewerbalne w kontakcie z płcią przeciwną, którymi nieświadomie niszczysz związek

Słowa niosą konkretny przekaz, jednak aż 93% naszego komunikatu jest wysyłana i odbierana niewerbalnie. Gesty, postawa, mimika, dotyk, kontakt fizyczny, spojrzenie, dystans fizyczny, wygląd są jednymi z elementów komunikacji niewerbalnej. Służą one przekazaniu jakiejś informacji, wzmocnieniu przekazu czy wyrażaniu stanów emocjonalnych. Trudno zapanować nad mową ciała i z tego powodu niesie ona szczere komunikaty, które często przeczą słowom.

1. Kontakt wzrokowy

Często spojrzenie traktowane jest jako niewinny element gry, flirtu. Niestety nawet taka chwila „zabawy”, żartu z kimś spoza związku, wyłapana przez partnera, może nie spotkać się z jego zrozumieniem. Utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego z inną osobą może wzbudzić ciekawość, podobnie jak przeciąganie spojrzenia, które może nadać niewłaściwy ton spotkaniu. Taka manipulacja często służy do wywołania poczucia emocjonalnej lub seksualnej atrakcyjności z kimś innym, niż z partnerem, ale mimo iż podbudowuje samopoczucie kobiety, może zniszczyć zaufanie w związku.

2. Dotyk

Dotyk może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi, tętno i stres psychiczny. Emocjonalnie, dotyk zapewnia wsparcie i zachętę do bliskości. Zwracaj uwagę na dotyk oraz słowa, które np. towarzyszą w prowadzonej przez ciebie rozmowie. Podobnie jak w przypadku innych zachowań niewerbalnych, pełna interpretacja dotyku pozostaje w gestii odbiorcy.

3. Podteksty kierowane na zewnątrz

Realizowanie pokus łatwiej przychodzi w sposób nieuchwytny na pierwszy rzut oka dla osób postronnych, dzięki gestom czy mimice. Często łatwiej jest dać coś do zrozumienia, niż zebrać się na odwagę i opowiedzieć o tym. Gdy poza związkiem uwagę kierujesz do kogoś innego, przesyłasz tej osobie podteksty wykazujące cechy gotowości do zdrady, zarówno emocjonalnej, jak i seksualnej. Nawet zwykłe „naprawdę lubię rozmawiać z tobą”, poparte ciepłym uśmiechem czy przeciągnięciem spojrzenia, może dać do myślenia, a naruszenie zaufania może kosztować zachwianie związku.

źródło: www.psychologytoday.com