Go to content

3 błędy, które popełniamy pracując nad płaskim brzuchem

Fot. iStock / Kazzakova

Płaski brzuch – marzenie, cel, a może bajka, o której myślimy zasypiając? Chyba nie znam kobiety, która nie pomyślałby, że chciałaby mieć ładny, płaski brzuch. Żadne tam sześciopaki i muły, ale zgrabny brzuch, z którego nie zwisa pociążowa fałda albo starannie „zawiązane, zimowe sadło”. Tylko i aż tyle. Okazuje się jednak, że wcale nie tak łatwo „zrobić” sobie brzuch, choć ćwiczymy jak szalone. Dlaczego? Bo działamy na oślep, popełniając do znudzenia powtarzalne błędy.

Chcecie mieć ładny brzuch? To do roboty!

Wysmuklenie brzucha nie jest trudnym zadanie, pod warunkiem, że nie popełnisz tych 3 błędów!

1. Niewłaściwa dieta

Bez diety to nie może się udać. Same ćwiczenia rzeźbiące guzik pomogą, jeśli te piękne, wyrzeźbione mięśnie z nikną pod sporą fałdą tłuszczyku. Po pierwsze nie skupiajcie się na restrykcyjnym cięciu kalorii i głodówkach, brzuch straci na objętości, ale tłuszcz zostanie wierny jak pies lub stracicie mięśnie, o które przecież walczycie.

Co robić?

  1. Unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym. To one są „turbo-mega-kreatorem opony” (jak je pięknie nazwała Kasia Nosowska w swoim filmiku).
  2. Pij wodę. Odwodnienie obniża efektywność chudnięcia.
  3. Jedz co 3-4 godziny. Stara zasada, mała i często. Jeśli doprowadzisz się do głodu, w efekcie i tak zjesz więcej.
  4. Jedz produkty zawierające wapń. Jego zawartość przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.
  5. Zastosuj dietę lekkostrawną. Czyli unikaj ciężkich, smażonych i wzdymających potraw.

Naprawdę wystarczy solidnie przyłożyć się do banalnych i oczywistych zmian, nie trzeba tutaj cudownych diet za setki złotych.

2. Ćwiczysz brzuszki, jak szalona

Te klasyczne, bo co innego? A to duży błąd, pozbycie się tłuszczyku to nie tylko wzmacnianie mięśni prostych brzucha. Trzeba stosować różnorodne ćwiczenia, które nie tylko wzmacniają i budują sześciopak, ale i pomagają w spaleniu tłuszczu. Po boczkach też.  Aby brzuch stał się płaski, trzeba jednocześnie wzmacniać mięśnie skośne brzucha (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz mięsień poprzeczny brzucha. Mięśnie szybko przywykają do treningu i przestają się wzmacniać, jeśli ćwiczymy cały czas w ten sam sposób. Warto pracować również nad innymi partiami ciała – to również wpływa na wygląd brzucha.

Propozycje ćwiczeń wzmacniających brzuch:

  1. nożyce
  2. brzuszki z nogami w górze
  3. skręty tułowia z ciężarkami
  4. świeca
  5. unoszenie bioder w podporze na łokciu
  6. rowerek ze spięciami skośnymi
  7. spięcia brzucha ze skrętem
  8. scyzoryki
  9. ćwiczenie z hula-hop
  10. brzuszki

3. Ćwiczysz bez przerw

Klasyczny problem, jak już zaczniemy to do oporu, byle tylko motywacja nie uciekła. Pamiętaj, że po intensywnym treningu mięśnie wymagają odpoczynku. Nie chcesz przerywać, bo boisz się, że nie wrócisz do ćwiczeń. Zamień jeden dzień dla brzucha na bieganie.

Pamiętaj o zmianach w zestawach ćwiczeń, nie ćwicz w kółko tego samego. Żeby było efektywnie po około 4 tygodniach, zmień zestaw ćwiczeń na inny. Jeśli będziecie wytrwałe, to pierwsze efekty zobaczycie po miesiącu przyzwoitej zdrowej diety i ćwiczeń. To bardzo szybko! Warto.