25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
26 października 2016
25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą
Fot. iStock / Rohappy
 

Nie ma nic gorszego na świecie, niż podskakiwać pod czyimś nosem i nadal być niewidzialnym… Przyznajcie, że to najkrótsza droga do frustracji.

Każdy z nas tak naprawdę chce tego samego – istnieć, być zauważonym, docenionym, ważnym (może nie dla wszystkich, ale dla pewnych osób). I zarówno w świecie miłości i magii uczuć – jak i w szklanych wieżowcach, wszystko działa podobnie.

Ale jak to zrobić w świecie zasypanym ludźmi, ideami, pomysłami i do tego pędzącym na oślep – byle do przodu? Jest jeden sposób, żeby zaistnieć dla ludzi. Po prostu być dla nich, dać im to, czego chcą, a dokładniej to, czego potrzebują… I w miłości, i w biznesie, i w całym życiu.

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą

#1 Przyznaj się do błędów

Jeżeli kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której druga osoba za nic nie chciała przyznać się do popełnionych błędów, brnęła w zaparte, doskonale znasz ten stopień frustracji. To jakbyś patrzył na krzesło, a ktoś mówił ci, że widzisz żyrafę. Przyznanie braku racji drugiej stronie (choć doskonale o tym wiesz) – ulga! Chcesz, by inni cię widzieli, nie udawaj kryształu, którym i tak nigdy nie będziesz.

#2 Nie popełniać cudzych błędów

Niby oczywiste, a jednak trudne w wykonaniu.

#3 Połącz to, co dobre

Kwiaty i czekoladki, kawa i ciastko, uśmiech i komplement. Oddzielnie dobre, razem jeszcze lepsze. Oklepane czy nie, w połączeniu zawsze działają dwa razy lepiej ;).

#4 Nie komplikuj

W słowach, i w życiu. Upraszczaj, gdy to możliwe. Ludzie nie lubią gmatwać sobie życia i zastanawiać nad rzeczami sztucznie wyolbrzymionymi. Nie kupujesz przecież parówek w sklepie używając 13-to zgłoskowca ;).

#5 Otaczaj się ludźmi sukcesu

Jeśli spędzasz czas w towarzystwie ludzie pełnych energii, ekspertami – zawsze zyskujesz. Jeśli spędzasz czas z niezdecydowanymi, pogrążonymi w swoich porażkach… no właśnie.

#6 Unikaj narcyzów

Pewny siebie i „wygrany” – nie znaczy narcyz. Na pewno zdarzyło ci się spędzić czas w towarzystwie osoby, która poza sobą świata nie widziała. Naprawdę musimy pytać, czy wpłynęło to na ciebie budująco czy raczej zapadałeś się do niewidzialnego świata coraz głębiej, i głębiej…?

Zbyt duży nacisk na swoje pragnienia działa paraliżująco. Narcyz skutecznie odbiera energię prawie każdemu.

#7 Naucz się pytać

Nie musisz być Królem Inteligencji Emocjonalnej, nie musisz wszystkiego wiedzieć, wyczytać z twarzy drugiego człowieka… czasem wystarczy potrafić o coś zapytać… Czy mogę coś dla ciebie zrobić (pomóc)? Jedno pytanie, może rozwiać wiele wątpliwości.

#8 Słuchaj

Chciałeś rady lub nie, zupełnie odwrotnie – swojego i tak wysłuchałeś, bla, bla, bla – po trzecim „bla” właściwie nie wiesz już co było dalej… Brzmi znajomo? Słuchaj aktywnie, zamiast frustrować się czyimś monologiem.

Ludzie zawsze wyczują czy ich słowa usłyszałeś, czy ich po prostu słuchałeś.

#9 Kop coraz głębiej

Wszyscy pragniemy tego samego. Miłości, bliskości, bezpieczeństwa, zrozumienia. Odkrywaj te potrzeby i realizuj je. Zachowanie zawsze jest reakcją na emocje, które się w nas rodzą. Pytaj dlaczego – choćby samego siebie, gdy znajdziesz przyczynę, zawsze będziesz wiedzieć, co robić.

#10 Pytaj innych

Ludzie nieustannie się okłamują. Ile razy zdarzyło ci się usłyszeć, że świetnie wyglądasz, masz genialny strój, gdy doskonale wiedziałeś, że to nieprawda?

Ludzie nie zawsze potrafią szczerze odpowiedzieć. Tak samo jak w interesach. Chcesz znać prawdę, zapytaj o nią, najlepiej kogoś, kto „w tym” siedzi.

#11 Bądź refleksyjny

Odbieraj informacje i z nich korzystaj. To najlepsza zasada w życiu, miłości i biznesie.

#12 Nie bądź skąpy

Nie bądź Scrooge’em z opowieści wigilijnej. Wiesz przecież jak cieszy się dziecko, gdy dostanie w prezencie, choćby najmniej wartościowy prezent. A jak promienie twarz osoby, która widzi, jak wiele radości komuś sprawiła?  Tak, to ważne. Przyjmuj prezenty od innych, i  obdarowuj innych (nie zawsze materialnie). Ale przede wszystkim – nie psuj komuś radości z jego prezentu.

#13 Po prostu powiedz

Bądź uczciwy i zwięzły. To najlepszy marketing na życie.

#14 Bądź szczery

Nie kłam, bądź uczciwy. Przełam barierę strachu i powiedz prawdę. To nie prawda krzywdzi ludzi, tylko sposób w jaki ją podajemy. Szczerość bez empatii może być okrucieństwem.

#15 Proś o pomoc

Nie wstydź się tego. Żyjemy wciśnięci w ciasne przekonanie, że samodzielność rozumiana jako całkowita samowystarczalność – jest w życiu najważniejsza. Nie prosimy o pomoc, ciągle oczekujemy od siebie samych doskonałości. Rzeczy wielkie wymagają wielkich czynów – i zazwyczaj wielu rąk do pracy. Nie udawaj terminatora, nikomu się to nie opłaca.

#17 Przewiduj

Rozwiązujesz pojawiające się problemy – cudownie. Teraz postaraj się przewidzieć, jakie mogą jeszcze stanąć na twoje drodze. Nie zawsze da się je ominąć, ale można się do nich przygotować. To bardzo ceniona umiejętność. Podaruj ją innym ;).

#18 Dowiedz się, co robią inni

Jak ludzie sukcesu osiągają swój sukces? W bardzo prosty sposób. Dowiadują się jak zrobili to inni. I dają ludziom, to czego chcą.

#19 Uśmiechaj się

Po prostu. To zawsze działa.

#20 Bądź na bieżąco

Obojętnie, czy chodzi o najnowsze trendy w modzie czy technologii. Czy w zwykłych ludzkich relacjach. Obserwuj świat, który cię otacza, tylko tak nie przegapisz czegoś ważnego.

#21 Dziękuj

To zawsze oznaka szacunku.

#22 Szukaj dobrych sposobów na poprawę

Ludzie widzą doskonale, czy chcesz coś szczerze zmienić. Starania, samorozwój i dążenie do bycia lepszym sobą zawsze są doceniane i procentują. I w relacjach i w twardym świecie biznesu.

#23 Pomyśl, zanim powiesz

Daj szansę swojej inteligencji emocjonalnej. Bardzo łatwo przez pośpiech kogoś zranić.

#24 Bądź punktualny

Nie raz słyszałeś zapewne, że delikatne spóźnienie jest oznaką zdystansowania, jest w dobrym tonie itd… Nieprawda, spóźnienie to ucieleśnienie braku szacunku do drugiej osoby, okazanie wyższości. Nie manipuluj w ten sposób. Jeśli wiesz, że się spóźnisz – poinformuj i przeproś. Ludzie nie chcą czuć się źle od samego początku spotkania, to mit.

#25 Zobacz człowieka

To zawsze działa na korzyść. Czy nie kupujesz chętniej biletów w kiosku, gdzie pani zza lady zna cię doskonale, zapyta o coś, uśmiechnie się? Czy nie jesteś milszy dla sąsiadów z bloku, którzy ci się kłaniają, choć tak naprawdę się nie znacie?


Na podstawie: Lifehack


5 kroków do medytacji. Pozwól sobie na chwilę prawdziwego relaksu. Akcja „Bądź aktywna jesienią”, zadanie #7

Redakcja
Redakcja
26 października 2016
Fot. iStock/Poike
 

Jeszcze nie tak dawno medytacja wydawała się nam zjawiskiem z trochę innego świata. Dzisiaj weszła i pod nasze strzechy stając się coraz częstszą praktyką zwłaszcza wśród tych, którzy coraz silniej odczuwają stres i codzienny wyścig z czasem. To doskonały sposób na zatrzymanie się, na wgląd gdzieś bardzo głęboko w siebie, na zapanowanie nad własnymi myślami, uspokojenie emocji.

Medytacja nie jest tak naprawdę niczym trudnym. A może przynieść nam wiele korzyści. Jak zacząć medytację?

 1. Zaplanuj sobie w ciągu dnia na początek od 10 do 20 minut na medytację. Nie ma znaczenia pora dnia, najważniejsze, by był to czas, kiedy nic cię nie goni. Pomyśl 20 minut w ciągu dnia – to naprawdę niewiele, warto sobie dać odrobinę tego czasu, choćby rezygnując z przeglądania internetu.
 2. Zorganizuj sobie przestrzeń do medytacji. Powinno to być miejsce, które dla ciebie jest intymne, pozytywnie się kojarzy, w którym lubisz przebywać, odpoczywasz. To może być podłoga w sypialni, a może w salonie, kiedy nikogo nie ma, a dom jest pusty i cichy.
 3. Znajdź odpowiednią dla siebie pozycję. Tą wskazywaną do medytacji jest pozycja lotosu, ale nie każdy potrafi ją wykonać. Możesz spróbować pozycji pół-lotosu, gdy jednak nie jesteś przekonana można nawet usiąść prosto na krześle bez oparcia. Jeśli w trakcie medytacji pojawi się ból – nie zmieniaj pozycji, z tego bólu stwórz powód medytacji – skup się na nim próbując odszukać jego źródła.
 4. Atmosferę medytacji możesz podkreślić muzyką medytacyjną kadzidełkami, świecami – wszystkim tym, co wprawi cię w spokojny nastrój. Z czasem zapach kadzideł, czy muzyka „zaprogramują” cię na medytację, twój mózg będzie reagował na zewnętrzne bodźce, a medytacja stanie się łatwiejsza.
 5. Medytacja to nauka życia w zgodzie z samym sobą. Wybierz najlepszą technikę dla siebie:
 • Pierwsza to skupienie się na oddechu. To nie znaczy, że oddech musi nagle stać się jakimś wyjątkowym. Oddychaj spokojnie licząc swoje oddechy, kiedy dojdziesz do 50, zobaczysz różnicę.
 • Druga to powtarzanie mantry. Nie musisz tego robić na głos, możesz w myślach. Ta najbardziej popularna to „om” (czyt. aaauuuuummmm) wymawiane na każdym wydechu
 • Trzecie metoda to technika wizualizacyjna – wyobraź sobie miejsce, w którym znajdujesz spokój. To takie śnienie na jawie – puść wodze swojej wyobraźni – zobacz i usłysz to miejsce – ze strumienie, śpiewem ptaków, zapachem trawy – każdy z nas ma w sobie takie miejsce.

Kiedy czujesz, że twoje myśli uciekają od medytacji, zaczynają zajmować się nurtującymi cię sprawami, skup się i wróć do liczenia oddechu, do mantry lub miejsca, które sobie wyobraziłaś.

Spróbujecie? Dajcie znać, jak wam medytacja wychodzi i co zmienia w waszym życiu. Jesteśmy bardzo ciekawe waszych refleksji.


 

Akcja „Bądź aktywną jesienią”

ZADANIE KONKURSOWE: W trakcie trwania akcji „Bądź aktywna jesienią” na naszym portalu pojawi się 12 wpisów zachęcających do podjęcia różnego rodzaju aktywności. Umieść pod każdym z wpisów swój komentarz, czy podejmujesz wyzwanie, w jaki sposób zmieniasz swój jesienny nastrój. Nagrodzone zostaną osoby wykazujące największą aktywność, umieszczające najciekawsze komentarze.

NAGRODY: 

DF MEDICA 1 x badanie IGenesis (wartość 3500 zł)

Chcesz skutecznie schdudnąć? iGenesis to przełom w żywieniu dla zdrowia! iGenesis to jedyne badanie w Polsce, które poprzez analizę ponad 100 polimorfizmów genów i niemal 600 procesów z nimi związanych, określi wzajemne oddziaływanie twoich genów na organizm. Wykonując badanie raz otrzymujesz przewodnik po pięciu kluczowych obszarach twojego zdrowia, który będzie służył ci przez całe życie.

Print

Zestaw iGenesis

1 x zaproszenie do MERCURE MRĄGOWO RESORT & SPA

Zaproszenie obejmuje 2 noclegi dla 2 osób w pokoju  2-osobowym z bogatymi śniadaniami, wstęp do Centrum Wellness : basen rekreacyjny z masażami wodnymi i zjeżdżalnią, basen pływacki, jacuzzi zewnętrzne, sauna fińska, siłownia techno-gym.

Czterogwiazdkowy Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie czystego jeziora Czos. Goście mają do dyspozycji komfortową strefę Spa & Wellness, w której oprócz bogatej oferty zabiegów do dyspozycji jest basen z masażami wodnymi i jacuzzi, basen pływacki, zjeżdżalnia, całoroczne jacuzzi na zewnątrz hotelu, sauny, siłownia oraz sala fitness.

mercure-mragowo-logo

byINSOMNIA – 3 x bluzka  Foxy long w wybranym kolorze

byinsomnia_logo

BY INSOMNIA_ FW16_ FOXY LONG MIODOWA_ 129 PLNBY INSOMNIA_ FW16_ FOXY LONG SZMARAGD_ 129 PLNFOXY LONG GRAFIT MELANŻ (1) 129 PLN

EVELINE COSMETICS – 5 x zestaw kosmetyków

Eveline_logo_czarny

W skład zestawu wchodzą:

1.       Paleta do konturowania Contour Sensation 3in1

2.       Podkład Ideal Cover Full HD

3.       Lip Tint Balm

4.       Krem do twarzy Gold Lift Expert 40+

5.       Serum na twarz, szyję i dekolt Gold Lift Expert​

P_mak_twarz_contour sensation_01P_piel_gle_krem 40
LIP TINT BALM 107 BURGUNDP_piel_gle_krem-serumP_mak_twarz_ideal cover_203 natural

GAIA 2 x body do wyboru ze strony sklepu do maks. wartości 80 zł
gaia-poziom — kopiaGAIA ZDJECIE

www.gaia.com.pl

8 x zestaw kosmetyków V.LABORATORIES (wartość zestawu 250 zł)

RenoVital logo

W skład zestawu wchodzą:

 • żel nawilżający pod prysznic 500 ml ARGAN  ,
 • szampon do włosów suchych i zniszczonych 250 ml,
 • maska do włosów suchych i zniszczonych  200 ml  z olejkiem ARGANOWYM- SERIA OLEJE ŚWIATA VELLIE,
 • ŻEL pod prysznic regenerujący 500 ml MARULA – SERIA OLEJE ŚWIATA VELLIE,
 • RENOVITAL HENNA – czarna,brązowa,grafitowa – 6 ml,
 • RENOVITAL V-LASH – odzywka na porost rzęs – 3 ml.

Cała seria VITAL PHARMA +  KOZIE MLEKO

 • regeneracyjna odżywka do włosów 200 ml,
 • regenerujący szampon do włosów 250 ml,
 • nawilżający płyn miceralny 200 ml,
 • kremowy żel do mycia ciała 500 ml,
 • regenerujący krem na noc 50 ml,
 • krem nawilżający na dzień 50 ml,
 • aksamitne mleczko do ciała 500 ml,
 • regenerujący krem do rąk 100 ml ,
 • pielęgnacyjny krem do ciała 200 ml,
 • krem do ciała  słoik 200 ml.
szampon vital pharma plus 250mlregeneracyjna odżywka do włosów vital pharma plus 200mlpłyn miceralny vital pharma plus 200ml
pielegnacyjny krem do ciała vital pharma plus 200mlmleczko do ciała vital pharma plus 500mlkremowy żel do mycia ciała vital pharma plus 500ml
krem na noc vital pharma plus 50mlkrem do rąk vitak pharma pluskrem na dzień vital pharma plus 50ml
szamopon arganmaska argan
henna renovital zbiorcze 3 koloryv-lash zbiorcze

INDIGO 8 x zestaw o wartości 135 zł

indigo logo FINAL

W skład zestawu wchodzą:

 • Olejek arganowy Pop Sugar 100 ml
 • Masło shea Raspberry love 75 ml
 • Balsam do ciała Raspberry Love 100 ml
 • Sample Collection – zestaw mini balsamów i kremów
 • Serum do paznokci z Mirrą.
 • Złota torba Indigo
balsam_samplemasloraspberry love
argan_oilfa_2164_9b5bd1fserum_mirra

Poznaj ulubione perfumowane balsamy i kremy Natalii Siwiec, a także masła do ciała i olejki arganowe po kąpieli. Indigo to marka kosmetyczna, która podbiła serca kobiet na całym świecie. Dowodem na to jest fakt iż nasza firma jest znana i dostępna w 24 krajach świata. Jesteśmy marką mocno skoncentrowaną na jakości produktów, innowacyjnej technologii oraz własnych recepturach.

Specjalna linia Indigo Home SPA, w której skład wchodzą produkty do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci  – potrafi uzależnić! Kosmetyki Indigo zawdzięczają swoją skuteczność bogactwu witamin i soli mineralnych, a także rewolucyjnemu połączeniu naturalnych składników z przepięknymi zapachami, które utrzymują się na skórze przez wiele godzin od aplikacji.

 IOSSI, 10 x zestaw kosmetyków 258zł

LOGO IOSSI - manufaktura

Joanna Hołuj o swojej marce mówi tak:

Tworząc IOSSI postanowiliśmy, że wszystkie nasze kosmetyki będą od podstaw powstawać w naszej pracowni. Od stworzonej przez nas, unikalnej receptury zapisanej w zeszycie aż po rozlanie do butelek i naklejenie etykiet. Wiedzieliśmy, że chcemy by były pełne dobrych olejów i ziół, pochodzących z upraw nie modyfikowanych genetycznie, w których nie stosowano chemii. Tęskniliśmy za kosmetykami, które będą naturalne, wolne od szkodliwych dodatków, ale też skuteczne w działaniu i dostarczające przyjemności podczas używania. Bo natura przecież zna lekarstwo na każdy problem, a przy okazji pięknie pachnie. Udało się nam stworzyć takie kosmetyki, cieszymy się nimi każdego dnia i uwielbiamy dzielić się tą radością. Wprawdzie nie chcemy nikogo od siebie uzależniać ;), lecz klientki o pięknych cerach powracające po kolejne opakowanie to coś co w IOSSI lubimy najbardziej”.

W skład zestawu wchodzą:

 • IOSSI Serum rozświetlające Dzika róża, geranium, cyprys, witamina E i C, 30ml
 • IOSSI Krem nawilżający NAFFI Awokado & Jojoba 15ml
 • IOSSI Peeling do ciała Energetyzująca trawa cytrynowa, 250ml
 • IOSSI Regenerujące masło do ciała May Chang z olejek konopnym, 120ml

Prosto z natury, doskonałe kosmetyki polskiej marki IOSSI.

Pielęgnację twarzy zapewni delikatny krem NAFFI, który dogłębnie nawilża, pielęgnuje i odżywia nawet najwrażliwszą skórę. Znajdziemy w nim m.in: olej z awokado bogaty w witaminy, aminokwasy i proteiny, olej z pachnotki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, przyspieszający produkcję kolagenu i elastyny oraz olej z rokitnika, który hamuje procesy starzenia skóry, poprawia ukrwienie oraz zapobiega powstawaniu przebarwień.

Esencjonalne Serum rozświetlające pełne oleju z dzikiej różyskwalanu, olejeku cyprysowy i olejku z geranium w wyraźny sposób poprawi kondycję oraz koloryt skóry. Już po kilku dniach Twoja skóra będzie gładka, dogłębnie zregenerowana i rozświetlona.

Peeling cukrowy z różową solą himalajską i trawą cytrynową doskonale przygotuje ciało na przyjęcie aromatycznej formuły Masła May Chang. Zaskakująca forma lekkiej pianki, która uwalnia nierafinowane oleje, organiczne masła oraz olejki eteryczne, dotrze w głąb skóry, by odżywić ją i otulić zapachami natury. Pełen zachwyt!

1

Peeling-TrawaCytrynowa-250ml-EN-LMasło-MayChang-120-ml-L
Krem-Naffi-15ml-EN-LIOSSI serum rozswietlajace 30ml

8 x zestaw kosmetyków roślinnych TOŁPA® green (wartość 150 zł)

logo_tolpa_bez hasla

W skład zestawu wchodzą:

 • men, orzeźwiający żel pod prysznic
 • men, nawilżający balsam łagodzący po goleniu
 • men, oczyszczający żel peelingujący do mycia twarzy
 • higiena intymna, nawilżający płyn do higieny intymnej
 • odżywianie, odżywczy krem wygładzający
 • odżywianie, odżywcze mleczko wygładzające
 • odżywianie, wygładzający koncentrat do rąk
 • odżywianie, odżywczy żel pod prysznic
 • naczynka, regenerująca maska na naczynka 2×6 ml (saszetka) NOWOŚĆ
 • oczyszczanie, delikatne mleczko do demakijażu twarzy i oczu
 • oczyszczanie, łagodny żel do mycia twarzy i oczu

green_zestaw_150_zl

PURITE 5 x zestaw kosmetyków naturalnych

logo_purite

W skład zestawu wchodzą:

 • masło ujędrniające 120 ml,
 • mydło płatki owsiane + kozie mleko + miód,
 • pudełko z wysokogatunkowej eko tektury + opaska ozdobna.

Kosmetyki nie zawierają konserwantów, sztucznych aromatów i barwników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

GENTLE DAY 15 x Zestaw ekologicznych podpasek 

unnamed1

W skład zestawu wchodzą:

 • Podpaski Gentle Day® TEENS Day (dla kobiet w każdym wieku) – nadzwyczaj delikatne, bardzo cienkie i wygodne podpaski dla nastolatek i kobiet do użycia w czasie okresu gdy krwawienie jest normalne.
 • Podpaski TEENS Day ze skrzydełkami,  hydrożelem oraz powierzchnią z bawełną, która pozostaje sucha. Podpaski TEENS Day wchłaniają kilkakrotnie więcej nież zwykłe podpaski.
 • Gentle Day® TEENS Mini (dla kobiet w każdym wieku)– nadzwyczaj delikatne, cienkie i wygodne podpaski dla nastolatek i kobiet do użycia w czasie okresu i każdego dnia przy obfitrzej wydzielinie czy też skąpym nietrzymaniu moczu.

unnamed

Podpaski ze skrzydełkami,  hydrożelem oraz powierzchnią z bawełną, która pozostaje sucha. Podpaski są mniejsze i węższe niż klasyczne, ale przy pomocy hydrożelu znajdującego się wewnątrz podpaski wchłaniają prawie tyle ile zwykła klasyczna przeznaczona na okres.  Najwyższej jakości Gentle Day® podpaski z paskiem anionowym: do produkcji nie używa się materiałów szkodliwych i alergizujących, są całkowicie wolne od chloru, środków zapachowych i chemikaliów, które mogą powodować podrażnienia skóry. pH przyjazne dla skóry. www.gentleday.pl

JANPOL  3 X PODUSZKA SMART LATEX (wartość 184 zł)

LOGO JANPOL 10 cm_szer

Poduszka firmy Janpol posiada wkład profilowany tzw. „smart latex” z pionowymi kanałami powietrznym, co pozytywnie wpływa na dobrą cyrkulację powietrza i komfort snu. Dodatkowo posiada zalety pianki termoelastycznej i lateksu, gwarantuje idealne dopasowanie się do kształtu ciała i pełne podparcie, a dodatkowy profil poduszki sprawia, że sen i odpoczynek jest jeszcze bardzie komfortowy.

smart_latex_profil

 

NUTRO PHARMA, 3 x kuracja VITAPIL

w skład zestawu wchodzą: Vitapil tabletki + Vitapil lioton

Vitapil tabletki + Lotion (1)

4F

15 x t-shirt damski o kroju regularnym,

lekko dopasowany do sylwetki, wykonany z elastycznej dzianiny. 5 różnych wzorów (wzory przydzielane losowo laureatom, rozmiary: S-M).

1405940806865

www.4f.com

 T4L16_TSD305B_BIALY_1 kopia_1 T4L16_TSD305E_NEONOWA_CZERWIEN_2 kopia
 T4L16_TSD305B_NEONOWA_CZERWIEN_1 kopia T4L16_TSD305C_SZARY_MELANZ_1 kopia_1

Czas trwania akcji: 12.10.2016 – 12.11.2016. Wyniki akcji zostaną ogłoszone do dnia 20.11.2016.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Wsi spokojna, wsi wesoła. Miało być romantycznie, jest jak w piekle

Joanna Ćwiek
Joanna Ćwiek
25 października 2016
Fot. iStock/Martin Dimitrov

Dzień zaczynam od kawy, palenia i gazety. Na bogato. Biorę  „Rzeczpospolitą”, robię kawę i idę do kotłowni palić w piecu mamrocząc pod nosem przekleństwa, dlaczegoż też dałam się namówić na tę przeprowadzkę na wieś. I jakąż jestem ofiarą losu, że nie mogę poradzić sobie z tym p…ym piecem centralnego ogrzewania.  

A miało być tak pięknie, jak w dzieciństwie. Wspomnienie jest takie: ukochana babcia w kraciastej chuście paliła w wielkim piecu kaflowym. Na stale gorącej płycie kuchni gotowała się zupa z kiszonej kapusty (pewnie inne też, ale tę pamiętam). Ciepło płynące od pieca pozwalało skutecznie odgrodzić się od mrozu za szybą. Wspomnienie tak mocno wbiło mi się w głowę, że przeprowadzając się na wieś marzyłam o takim domu, gdzie będzie kuchnia kaflowa. Sama poezja.

Podejmujemy decyzję o przeprowadzce. Szukamy starej, romantycznej chałupy z prawdziwą kuchnią do wynajęcia. Szczęśliwie nie znaleźliśmy (Bogu dzięki, bo w domu byłoby nie tylko zimno, ale i głód), ale trafił się dom z własną kotłownią. Cóż, jakoś to będzie z tym paleniem – stwierdziliśmy, chociaż kompletnie nie mieliśmy pojęcia, na co się porywamy. Ale w harcerstwie byliśmy, drwa na ognisko znosiliśmy, ogień paliliśmy, studia skończyliśmy, internet mamy, to wszystko co trzeba wygooglamy. Damy radę. Jakoś.

Najpierw zakup węgla – googlamy i głupiejemy. Jakiś orzech, jakaś kostka. Kalorie? Węgiel nie tuczy, przeciwnie od jego dźwigania, czuję jak chudnę. Jedziemy na skład węgla na konsultację. Pan poleca, bierzemy trzy worki. Jakoś się pali, więc uznajemy, że trzeba iść w hurt. – Dwie tony bardzo proszę – zamawiamy wykładając na ladę chyba ze 13 stówek w zamian. Pan przyjmuje, kwituje,  mówi, że przywiezie po południu. Czekamy. Jest.

– Macie szczęście – mówi kierowca. Skończył się tamten węgiel, który zamówiliście, ale daliśmy wam droższy w tej samej cenie – zachwala. – Stary numer – mówi sąsiad, nasze guru. – Ten węgiel nie schodzi, bo się nie nadaje do domowych pieców. Trzeba było stać i pilnować, żeby dobry dali – tłumaczy. I na koniec dodaje jakoś smutno: współczuję palenia.

Stoimy jak ostatnie sieroty nad dwoma tonami czarnego złota, które może byśmy oddali, ale nie ma jak. Odebrać nie odbiorą, sami nie odwieziemy. Ufamy, że jakoś to będzie.

I jakoś jest. Jeśli bogowie ognia mi sprzyjają, rozpalam w piecu z godzinę wrzucając co i rusz kolejną przeczytaną stronę Rzepy dla podtrzymania płomieni. Jeśli nie – to czytam nawet dział prawny i dodatek dla firm przeglądam. Jestem na bieżąco jak nigdy.

Z kolei, gdy los chce się na mnie zemścić, to w kotłowni rozpoczynam swój dzień pracy. Zeszyt na kolana, długopis w rękę, telefon przy uchu i dzwonię do  bohaterów pisanych tekstów udając, że jestem w ciepłym biurze w samym centrum miasta. Ba, nawet potakuje, gdy ktoś mi mówi, że my w tej Warszawie to nie mamy pojęcia, jak wygląda prawdziwe życie. Nie mamy z pewnością. Nie miałam – przyznaję w duchu.

Jestem przekonana, że te cholerne piece są jedną z głównych przyczyn alkoholizmu na wsi. Nic tak nie rozgrzewa w tym ziąbie jak nalewka (przy okazji, siostra dzwoniła, że ma pigwę i czy chcę). Nalewki produkują tu wszyscy. Bo jak tu inaczej żyć, pani premier, jak żyć w tym zimnie i nostalgii.

Wydaje mi się nawet, że gdyby rząd w ramach walki z alkoholizmem, zamiast likwidować tzw. małpki, dopłaciłby do gazowego ogrzewania w tych starych domach, to sukcesy na tym polu byłyby z pewnością większe. Dla zdrowia, środowiska i samopoczucia obywateli mieszkających na prowincji.

Ale są i zalety takiego rozwiązania. Nie ma szans, żebym gdzieś wyszła z domu bez lakieru na paznokciach. Dziękuję serdecznie temu, kto wymyślił szare. Kryją węgiel idealnie.

Więcej zalet nie jestem w stanie wskazać. Dlatego jeśli marzysz o domku na wsi i sielskim życiu, za NIC W ŚWIECIE nie przeprowadzaj się tam, gdzie stoi piec. Będziesz żałować. Aż do lata.

Bo potem to naprawdę pięknie jest.


Zobacz także

8 sygnałów, że facet próbuje po cichu osłabić twoją pewność siebie

Albo się spalasz albo przy kimś ogrzewasz. O sile dobrej miłości, która zależy głównie od nas

„Zostawiłam klucze, nie zostawiłam kartki”. Jak przestać kochać niewłaściwego faceta