Go to content

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z liści drzewa rosnącego dziko oraz na kontrolowanych plantacjach w Australii i Nowej Zelandii, gdzie pozyskiwany był od wieków. Do Europy trafił w 1927 roku i jako olejek leczniczy szybko znalazł wielu miłośników. Jego zalety wynikają z działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego. 

Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, co czyni go sprzymierzeńcem w walce z chorobami dróg oddechowych, oparzeń skóry i problemów z jej kondycją. Warto mieć w domu olejek herbaciany, by móc wykorzystać jego liczne zalety.

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

1. Ból ucha

Dodaj 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego do 2 łyżek ciepłej oliwy z oliwek. Wpuść kilka kropli roztworu do ucha, przechyl  głowę na bok na kilka chwil i zetrzyj bawełnianym wacikiem nadmiaru oleju. Powtarzaj 2-3 razy dziennie.

2. Stan zapalny dziąseł

Do 1/2 szklanki wody dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego oraz olejku miętowego. Płucz tym roztworem jamę ustną 2-3 razy dziennie. Możesz również dodać go do domowej pasty.

3. Ból gardła

W przypadku bólu gardła wlej 2 krople olejku do filiżanki z ciepłą wodą, dorzuć szczyptę soli. Wymieszaj i płucz gardło 2-3 razy dziennie, nie połykając.

4.  Trądzik

Kilka kropli olejku możesz dodać do żelu, którym myjesz twarz. Możesz, w przypadku pojedynczych krostek, stosować olejek  punktowo nanosząc go bezpośrednio na wykwity.

5. Brodawki

Nakładaj 3 razy dziennie olejek (może być rozcieńczony z innym olejem) bezpośrednio na zmiany skórne.

6. Łupież

Dodaj do swojego szamponu 20-30 kropli olejku, i tym myj głowę. Po umyciu możesz wmasować kilka kropli olejku w skórę głowy.

7. Suche placki na skórze

Do oleju kokosowego dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i wmasuj w suchą skórę. Olej kokosowy doskonale odżywi i natłuści skórę, a olejek z drzewa herbacianego dezynfekuje ją. To samo sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych.

8. Grzybica paznokci

Przed snem, po kąpieli, skrop 1-2 kroplami olejku cały paznokieć i obszar pod nim.

9. Świerzb

Przygotuj kąpiel z dodatkiem soli i 10-20 kropli olejku. Jeśli zmiany są na niewielkiej powierzchni ciała, rano i wieczorem nałóż 1-2 kropli olejku herbacianego na zainfekowane miejsce.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/webphotographeer

1/1 17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

10. Rany

Po oczyszczeniu włóż ranę do wody z kilkoma kroplami olejku, bądź spryskaj uszkodzoną skórę roztworem z atomizera. Jeśli skóra reaguje bez bólu lub pieczenia, spróbuj nanieść go na ranę bez rozcieńczania w wodzie.

11. Męczący kaszel

Kilka kropel olejku wlej do naczynia z wodą. Ogrzej, a następnie pochyl się nad naczyniem i wdychaj ciepłe, ale nie gorące opary, okrywając głowę i naczynie ręcznikiem, by para wodna nie uchodziła. Możesz również wmasować roztwór 1 łyżeczki oleju bazowego z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego klatkę piersiową.

12. Reumatyzm

Masowanie bolących miejsc 2-3 razy dziennie maścią z 20 kropli olejku herbacianego w łyżeczce oleju kokosowego, pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości.

13. Usuwanie pleśni

Do dwóch szklanek wody dodaj 2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Przelej do atomizera, wstrząśnij i spryskaj spleśniałe miejsca. Pozostaw jak najdłużej, następnie za pomocą wody z mydłem, zmyj pozostałości pleśni i wytrzyj do sucha. Tym samym antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwwirusowym roztworem dobrze czyścisz łazienkę, toaletę czy kuchnię.

14. Pozbycie się szkodników

Owady nie lubią charakterystycznego zapachu olejku z drzewa herbacianego. W miejscach, w których lubią się pojawiać np. mrówki, warto skropić niewielką ilość olejku. Można także profilaktycznie skropić wewnątrz szafki, aby owady się w nich nie zagnieździły.

15. Odkażanie powietrza przy infekcji wirusowej

Podczas infekcji wirusowej można oczyszczać powietrze przy pomocy wody i kilku/kilkunastu kropel olejku, który ma działanie przeciwwirusowe. Przelewając wodę do spryskiwacza, można odświeżyć powietrze, szczególnie gdy nie można zbyt często wietrzyć.

16. Odkażanie prania

Olejek z drzewa herbacianego można dodać do płukania, szczególnie dziecięcych ubranek i wielorazowych pieluszek, które wymagają dokładnego prania, a niekiedy i odkażania.

17. Relaks mięśni

Kilka kropli olejku dodana do gorącej kąpieli zrelaksuje i rozluźni spięte mięśnie po długim dniu lub wysiłku fizycznym.

Nie można podawać olejku dzieciom poniżej 6 roku życia, kobietom w ciąży, karmiącym oraz osobom, u których wystąpiły jakiekolwiek reakcje uczuleniowe po zastosowaniu innych olejków eterycznych. W formie nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę może być stosowany 1–2 dni. Przez dłuższy czas, nawet do 6 miesięcy można go aplikować w stężeniach 1–10%. Reakcje alergiczne u ludzi występują dosyć rzadko, może pojawić się najczęściej np. kontaktowe zapalenie skóry.

źródło: rytmynatury.pl, bonavita.pl