Go to content

14 rzeczy, które chciałoby powiedzieć twoje ciało o zdrowiu

Ludzki organizm jest znakomicie funkcjonującą maszyną, która reaguje od razu na pojawiające się odstępstwa od normy. Czasem czujemy się  gorzej, czasem chorujemy i nie da się w pełni uniknąć wszelkich niedogodności. O ile reagujemy na sygnały wysyłane przez nasze ciało, łatwiej jest kontrolować stan zdrowia.

A ciało na wiele sposobów może dawać znać, że coś zaczyna się dziać nie tak. Pewne zależności mogą nas informować o kłopotach, które dopiero mogą się nam przytrafić.

14 rzeczy, które chciałoby powiedzieć twoje ciało o zdrowiu

1. Popękane i spierzchnięte usta

Najczęściej ten problem wynika z ujemnej temperatury lub suchego powietrza. Spierzchnięte wargi mogą także sygnalizować reakcję alergiczną lub odwodnienie.

2. Obrzęk stóp

Co prawda zdarza się to często, szczególnie u kobiet w ciąży lub po całym dniu na nogach, jednak jeżeli taki stan powtarza się często, warto skonsultować to z lekarzem. Obrzęk stóp może być charakterystycznym stanem zatrzymania płynu w organizmie, co ma miejsce np. w przypadku niewydolności serca lub problemów z nerkami.

3. Blady język

Blady i suchy język może wskazywać na niedobór żelaza i anemię. Proste badanie krwi szybko wskaże przyczynę kłopotu.

4. Dziwny zapach potu

Dopóki bakterie na skórze nie zaczną rozkładać potu, jest on bezwonny. Jednak gdy na przykład poziom cukru we krwi nie jest prawidłowy, pot może przybierać zapach acetonu. Gdy pot pachnie amoniakiem, może świadczyć o problemach z wątrobą lub nerkami.

5. Utrata brwi

Jeżeli brwi stają się rzadkie, wypadają, może to wynikać z choroby tarczycy, zarówno nadczynności jak i niedoczynności.

6. Brzydki zapach stóp

Jeżeli mimo zachowania higieny, czystych skarpet i świeżego obuwia masz problem z brzydko pachnącymi stopami, być może winę ponosi infekcja grzybicza. To szczególnie prawdopodobne, gdy towarzyszy temu wysypka, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra.

7. Włosy w dziwnych miejscach

U kobiet włosy pojawiające się na klatce piersiowej lub na twarzy mogą świadczyć o problemie zespołu policystycznych jajników. Ten stan polega na wydzielaniu zbyt dużej ilości hormonów męskich u kobiet. Badania mówią, że nawet do 20% kobiet na całym świecie może cierpieć z  powodu PCOS.

8. Ciemne plamy na skórze

Ciemne plamy mogą sygnalizować reakcję alergiczną na przyjmowany lek lub stan przedcukrzycowy. Każdą nietypową zmiaę na skórze należy sprawdzić.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/spukkato

1/1 14 rzeczy, które chciałoby powiedzieć twoje ciało o zdrowiu

9. Rozmiar piersi

Badania pokazują, że kobiety o piersiach w rozmiarze D lub większym mogą być nawet 1,5 razy bardziej narażone na cukrzycę typu 2 w porównaniu z kobietami o piersiach w rozmiarze A. Prawdopodobnie jest to spowodowane gospodarką hormonalną powiązaną z ilością tkanki tłuszczowej w piersiach, która sprawia, że kobiety są bardziej podatne na rozwój insulinoodporności.

10. Opuchnięte oczy

Gdy pojawia się obrzęk oraz zasinienie oczu, często przypisuje się to brakowi snu i nadmiernemu stresowi. Jednak winę za to mogą ponosić zmiany hormonalne, zwiększone spożycie soli, a także wrażliwość na pokarmy i alergie.

11. Grupa krwi, a ryzyko nowotworu

Badania przeprowadzone w Dana-Farber Cancer Institute pokazują, że osoby z grupą krwi 0, rzadziej chorują na raka trzustki, a osoby z krwią AB, A lub B mają w porównaniu do 0, aż o 44% większe ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu.

12. Niewielkie lub nierówne zęby

Jeżeli twoje zęby są nierówne i małe, może to oznaczać, że w trakcie snu masz problem z zaciskaniem szczęki. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów sprawia, że zęby są ścierane i uszkadzane. Najczęściej wynika to z większej podatności na stres.

13. Przedwczesne zmarszczki

Gdy przybywa nam lat, proces produkcji kolagenu spowalnia i zaczynają formować się pierwsze zmarszczki. Jednak jeśli zmarszczki zauważalne są w młodym wieku, należy zwrócić uwagę również na kości. Towarzystwo endokrynologiczne w Bostonie przedstawiło badania, które łączą przedwczesne zmarszczki ze współistnieniem osteoporozy. Badania pokazały, że jakość skóry była kluczowa dla gęstości mineralnej kości, a pogłębione zmarszczki często łączyły się z mniejszą gęstością kości i większą podatnością na złamania.

14. Sucha skóra

Przewlekle sucha i łuszcząca się skóra, której nie pomagają ani kosmetyki nawilżające, ani wypijanie większej ilości wody, może wynikać z różnych chorób. Niedobór składników odżywczych (szczególnie witaminy E, witaminy A, witaminy D, potasu i kwasów tłuszczowych), cukrzyca i niedoczynność tarczycy, bardzo często są przyczynami nadmiernie suchej skóry.

źródło:  www.powerofpositivity.com