Go to content

12 książek, po które warto sięgnąć tej wiosny

Fot. iStock/portishead1

Tegoroczna wiosna wyjątkowo nie rozpieszcza nas pogodą – zamiast ciepłego słońca i bezchmurnej pogody, o której wszyscy już chyba marzą, zsyła nam chłód, deszcz i kapryśną aurę. Nie ma jednak co narzekać, znajdźmy pozytywy tej sytuacji – to idealne warunki na sięgnięcie po dobrą lekturę! Jeśli szukacie podpowiedzi i inspiracji, to jesteście w dobrym miejscu – mamy 12 propozycji, po które bez wątpienia warto sięgnąć. A gdy wiosna w końcu zdecyduje się pokazać, na co ją stać, weźcie koc, rozłóżcie go na trawie i czytajcie grzejąc się w słońcu!

Z dreszczykiem

„Pragnienie” Jo Nesbo

Harry Hole powraca! I znowu będzie musiał zmierzyć się z psychopatą, a w dodatku rozwiązać sprawę z przeszłości. Na kolejny tom powieści z norweskim komisarzem czekały miliony fanów na całym świecie, a Jo Nesbo swoją nową książka tylko potwierdza, że nie bez powodu nazywa się go liderem pisarzy kryminałów – „Pragnienie” czyta się świetnie, zagadka wciąga i intryguje, a Harry jest jak zawsze najlepszy i nie zawodzi.

„Raz na zawsze” Andreas Pflüger

Poznajcie młodą i utalentowaną Jenny Aaron, specjalistkę od przesłuchiwania tych, z których nic nie można odczytać i rozwiązywania spraw z gatunku nierozwiązywalnych. Jest bystra, inteligentna, silna, odważna i… niewidoma od kilku lat. Gdy upomina się o nią przeszłość, będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze starymi wrogami, ale też własnymi demonami. Debiutancka powieść Pflügera porywa, wciąga i zaskakuje – sami sprawdźcie!

„Zapisane w wodzie” Paula Hawkins

Nowa książka autorki bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu”. Kilka dni przed śmiercią Nel dzwoni do swojej siostry, jednak Jules nie odbiera i odpowiada na jej prośbę o pomoc. Gdy Nel umiera, Jules musi zaopiekować się swoją siostrzenicą i wrócić w miejsce, z którego kiedyś uciekła. Odżywają dawno pogrzebane wspomnienia, tajemnice i instynkty – dlaczego zakole rzeki zwane Topieliskiem, tak bardzo przeraża kobietę?

Powieści warte poznania

„Ból” Zeruya Shalev

Czterdziestoletnia Iris spotyka swoją dawną miłość, Etjana. Ten moment wszystko zmienia- Iris gotowa jest poświęcić szczęście swojej rodziny, porzucić dotychczasowe uporządkowane życie i zadać bliskim ból. Mocna, poruszająca i wciągająca opowieść, w której autorka opisuje znane kobietom rozterki, dramaty i emocje, znakomicie wnika w ich psychikę i dusze.

„Złodziejka książek” Markus Zusak

Fantastyczna powieść, która na zawsze już zostaje z czytelnikiem. Powieść porusza trudny temat wojny, Holocaustu, ludzkiej natury w sposób przystępny, ale nie pobłażliwy czy lekceważący. Wraz z główną bohaterką uczymy się odczytywania sensu w bolesnych losach świata, poznajemy znaczenie przyjaźni, życzliwości i człowieczeństwa, które choć czasem wystawiane na ciężkie próby, wciąż gdzieś w nas jest. Pozycja obowiązkowa!

„Regulamin tłoczni win” John Irving

Doktor Wilbur Larch prowadzi dość nietypowy sierociniec – kobiety przyjeżdżają tutaj, by urodzić i zostawić dzieci lub usunąć ciążę. Jednym z wychowanków jest Homer Wells, który pomimo prób nie zdołał zaadaptować się w rodzinie zastępczej. Wychowywany pod okiem doktora wyrasta na jego prawą rękę, jednak wraz ze wzrostem świadomości i dojrzałości, jego poglądy stają się zupełnie inne od poglądów Larcha. Dodatkowo sprawę skomplikuje przyjazd dwójki młodych ludzi. Fascynująca, wciągająca i zachwycająca lektura, którą pomimo objętości (650 stron!) czyta się jednym tchem.

Znane z ekranów

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

Witajcie w Republice Gilead, świecie który nie istnieje i dobrze – bo jest niczym wyjęty z koszmaru. Bohaterką książki jest tytułowa Podręczna – kobieta, która nie ma żadnych praw, której nie wolno czytać, myśleć i czuć, która musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Wydana w 1985 roku powieść Atwood znowu wraca na listy bestsellerów za sprawą telewizyjnego serialu – zanim jednak go włączycie, przeczytajcie koniecznie pierwowzór!

„Chata” William Paul Young

Filmową wersję powieści można właśnie zobaczyć w kinach, ale jak to bywa w przypadku adaptacji – lepiej najpierw przeczytać książkę! Mack, kilka lat po tragicznej śmierci córki, dostaje niezwykły list – list od samego Boga z zaproszeniem na weekend. Pełen obaw decyduje się na spotkanie, które będzie dla niego niezwykłym doświadczeniem.  Autor powieści zmusza czytelnika do niestandardowego myślenia o wierze i religii, wyjścia poza znane sobie schematy i dyskusji na temat własnych przekonań. Interesująca pozycja.

„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

Czas nadrobić lub przypomnieć sobie klasykę, bowiem niebawem ruda Ania zagości na ekranach za sprawą Netflixa! W wyniku pomyłki osierocona Ania Shirley trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Od tej pory nic nie będzie już tam takie samo, bowiem dziewczynka to chodzące przygody i tarapaty. Klasyka, która każdy z nas zna ze szkoły – może warto sprawdzić, jak odbiera się ją będąc już dorosłym?

Coś dla ducha

„Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu” Rafał Ohme

Książka o emocjach napisane lekko, dowcipnie i inteligentnie, która czyta się jak powieść. Jak używać naszych emocji, by były dla nas motywacją? Jak pozbyć się złości? Jak zadbać o siebie, by lepiej dbać o innych? O tym i o wielu innych niezwykłych rzeczach dowiemy się z lektury książki, znajdziemy w niej przydatne wskazówki, a także przekonamy się, że człowiek to istota złożona przede wszystkim z emocji.

„Duchowe życie zwierząt” Peter Wohlleben

Peter Wohlleben, podobnie jak w bestsellerowym „Sekretnym życiu drzew”, prezentuje nam tajemniczy i nieznany świat przyrody.  Autor na podstawie badań i własnych obserwacji udowadnia, że jeśli chodzi o uczucia, to ludzie i zwierzęta są do siebie bardzo podobni. Niesamowite historie zwierząt pokazujące ich mądrość, współczucie, troskę oraz przyjaźń sprawiają, że książka fascynuje i wciąga.

„Jak oni pracują?” Agata Napiórska

Czy ciekawiło was kiedyś, co robią znani pisarze, ludzie nauki i sztuki, gdy zasiadają do pracy? Czekają na nagły napływ weny i natchnienia, a może mają ustalone godziny swojej działalności? Czy są zakładnikami nawyków i przesądów, a może wszystko im jedno gdzie, co i jak? Tego dowiecie się z lektury sympatycznych i niezwykle inspirujących wywiadów zebranych w książce.  Kto wie, może po jej przeczytaniu sami zasiądziecie do tworzenia?

Zapisz

Zapisz