Go to content

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

Ból głowy jest ostatnią „przyjemnością”, o której marzymy. Zaczyna się z reguły niewinnie, delikatnym pulsowaniem w jednym miejscu, uczuciem ucisku, aby następnie objąć część lub całą głowę i spowodować złe samopoczucie. Zazwyczaj wystarczy uchylić okno i pooddychać świeżym powietrzem lub uciąć sobie krótką drzemkę, a czasem jest tak, że jedynie sięgnięcie po leki przynosi ukojenie w bólu.

Na bóle głowy skarży się większość z nas, ale u różnych osób mogą go powodować  zupełnie inne czynniki. Świadomość tego, co powoduje problemy, pozwala uniknąć problemu  oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że sami działamy na naszą szkodę. Nie zawsze powodem bólu głowy jest niskie ciśnienie czy zarwana noc.

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

1. Życie w stresie

Tak, nawet to może być nawykiem! Jeżeli na co dzień funkcjonujemy na wysokich obrotach, bardzo często w weekend nie potrafimy usiąść, odpocząć, zrelaksować się. Odczuwanie konieczności natychmiastowego, intensywnego działania powoduje ból głowy, bo przecież organizm buntuje się, dając wyraźny sygnał, że potrzebuje odpoczynku.

2. Zaglądanie do smartfona

Problemem są nie tylko smartfony, ale tablety, laptopy, komputery stacjonarne, które uzależniają w sposób bardzo wyraźny. Większość z nas nie wyobraża sobie godziny, aby machinalnie nie sięgnąć do telefonu komórkowego sprawdzając, co słychać na profilach portali społecznościowych. Bardzo często jest tak, że niewinne zerknięcie przeradza się w dłuższe posiedzenie przy ekranie. Sumując, nawet powyżej 5 godzin dziennie promieniowania i światła bijącego od monitorów, powoduje bóle głowy, które są naturalną konsekwencją przeciążenia mózgu.

3. Zła dieta

Nawyk podjadania śmieciowych przekąsek, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, negatywnie odbija się nie tylko na funkcjonowaniu ciała, ale również na mózgu. Mózg potrzebuje doskonałego paliwa, aby mógł skutecznie działać. Jeżeli ktoś funduje sobie dietę złożoną z niezdrowych produktów, trudno, aby wszystko działało bez zarzutu. Winą za problemy można obarczyć także pewne pokarmy, takie jak czekolada, nabiał oraz alkohol, które są najczęstszymi wyzwalaczami bólu głowy.

4. Przebywanie w hałasie

Przebywanie w hałasie powoduje ból głowy i to nie jest coś nowego. Najczęściej sami fundujemy sobie problemy, bo wracając na przykład z pracy do domu natychmiast włączamy telewizor, radio, aby tylko coś nam towarzyszyło, brzęczało. Nasze uszy cały czas atakują bodźce, więc mózg ma prawo buntować się przeciwko nim, sygnalizując nadmiar bólem głowy.

5. Sięganie po leki

Nawet przyjmowanie leków może powodować w skutkach ubocznych bóle głowy. Warto czytać ulotki informacyjne dołączone do lekarstw, żeby uniknąć nieprzyjemności. Jeżeli zauważysz związek pomiędzy lekami, które przyjmujesz, a bólem głowy, warto skonsultować się z lekarzem, aby zmienić lek.

5. Garbienie się i zła postawa

Najczęściej garbimy się, zajmujemy pozycje dla wygody w zapadających się w fotelach czy miękkich łóżkach, co może powodować nadmierne obciążenie mięśni, bóle kręgosłupa. Krzywiąc kręgosłup możemy wpływać na wzorce oddychania, ograniczając właściwy przepływ powietrza w organizmie. Tym samym niedotleniona krew może powodować napięcia i bóle głowy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Vertigo3d

1/1 9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

6. Zbyt mała ilość płynów

Dużo mówi się o tym, żeby nie tylko w upalne dni zadbać o nawodnienie organizmu. Jest to ważne przede wszystkim dla mózg, który aż w 80% składa się z wody. Już 2% odwodnienia powoduje obniżenie wydolności mózgu i powstawanie bólu głowy. Wystarczy wyrobić sobie nawyk regularnego popijania małymi łykami wody, aby pozbyć się problemu.

7. Siedzenie w przeciągu

Dotyczy to np. jazdy samochodem i otwierania okna lub włączania klimatyzacji. Chłodniejsze powietrze wpływa na pogorszenie krążenia krwi w mięśniach, co wpływa na zahamowanie dopływu dotlenionej krwi do mózgu.

8. Palenie papierosów

Palenie szkodzi nie tylko nie tylko naszym płucom. Ci, którzy palą wiele lat mają problemy z ukrwieniem kończyn oraz mózgu. Naczynia krwionośne poprzez wpływ dymu tytoniowego zwężają się znacznie, a substancje smoliste wpływają na zarastanie drobnych naczyń krwionośnych i zaburzenia dostarczaniu tlenu do mózgu.

9. Omijanie lekarza

Nie wszyscy przepadamy za wizytami u lekarzy specjalistów, jednak bóle głowy mogą wynikać na skutek wielu chorób. Zaliczamy do nich między innymi:

  • choroby wątroby i zapalenia pęcherzyka żółciowego,
  • schorzeniach nerek,
  • procesy zapalne np. zatok, w obrębie uszu, zębów,
  • za wysokie lub za niskie ciśnienie krwi.

Jeśli ból głowy pojawia się regularnie, warto dla pewności skonsultować się z lekarzem. To najlepszy sposób na znalezienie przyczyny i rozwiązanie problemu.

źródło: www.powerofpositivity.com