Go to content

10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć

10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć
Fot. iStock/ChesiireCat

Niby starasz się trzymać zdrową dietę, a jednak tyjesz. Masz suchą skórę i zwykłe balsamy dają tylko chwilową ulgę. Cierpisz na zmiany nastroju, coraz częściej jesteś zdołowana. A może od jakiegoś czasu próbujesz zajść w ciążę i się nie udaje? Twój organizm ewidentnie nie pracuje tak, jak powinien. Zamiast się zamartwiać, zbadaj tarczycę. Gdy jej praca zaczyna szwankować, z organizmem dzieją się różne, dziwne rzeczy. Objawy mogą być nieswoiste, co znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Właśnie dlatego wiele kobiet zmaga się z chorobą tarczycy i nawet o tym nie wie. Oto kilka podstawowych faktów, z którymi powinnaś się zapoznać.

10 faktów na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć

Tarczyca wpływa na pracę całego organizmu

Ten niewielki, motylkowaty gruczoł umiejscowiony jest w przednio-dolnym odcinku szyi, między krtanią i tchawicą. Wytwarza on trzy główne hormony: tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Każdy z nich ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Jeżeli produkcja i uwalnianie hormonów są zaburzone, pojawiają się różne, niepokojące objawy – od problemów z termoregulacją organizmu, przez spadek nastroju, aż po trudności z zajściem w ciążę.

Problemy z tarczycą są powszechne u kobiet

Panie zdecydowanie częściej zmagają się z niewłaściwą lub niewystarczającą produkcją hormonów tarczycy niż mężczyźni. Co więcej, ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że nastolatki i młode kobiety mogą spać spokojnie.

Na początku objawy bywają subtelne

Kiedy tarczyca zwalnia, ty też zwalniasz. Twój metabolizm traci parę, spada energia, jest ci zimno i czujesz się słabsza, a w głowie coraz częściej pojawia się pustka, zamglenie. Niedoczynność tarczycy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 i niepłodności. Odwrotnie dzieje się w przypadku nadczynności tarczycy, kiedy to następuje przyspieszenie wszystkich funkcji, jednak choroba to diagnozowana jest rzadziej.

Menopauza może uśpić czujność

Problemy z tarczycą często przypominają początki menopauzy – pojawia się nieregularny okres, przyrost masy ciała, spadek energii i obniżony nastrój. Jeżeli masz około 40 lat, prędzej pomyślisz o przekwitaniu niż o poziomie hormonów tarczycy. Zamiast bagatelizować objawy, idź do lekarza. Spróbuj sobie przypomnieć, czy ktoś w twojej rodziny miał problemy z tarczycą.

Do dyspozycji są różne badania

Niektórzy lekarze ograniczają się do badania tyreotropiny (TSH), hormonu przysadki mózgowej, który reguluje pracę tarczycy. Przy niedoczynności, wynik TSH wzrasta powyżej normy. Czasem jednak mimo niepokojące objawy występują, choć wynik mieści się w granicy normy. Lekarz może zlecić badania hormonów T3 i T4 i wdrożyć leczenie na podstawie objawów i wywiadu. Można zastosować także USG tarczycy czy scyntygrafię, pozwalającą ocenić morfologię tego gruczołu i budowę jego tkanek.

Leczenie jest skuteczne

Regularne zażywanie przepisanych leków, w połączeniu ze zmianą diety i stylu życia, przynosi konkretne efekty. Z chorobą można się zaprzyjaźnić i zapanować nad nieprzyjemnymi objawami, jednak musi zostać spełniony jeden warunek. Konieczna jest właściwa diagnoza i odpowiedni dobór leków.

Łatwo zwalić na tarczycę

Ponieważ coraz więcej mówi się o chorobach tarczycy (a w szczególności o Hashimoto), bardzo łatwo obwinić ją za wszystkie problemy zdrowotne. Tymczasem chroniczne zmęczenie może być wynikiem niedoboru witamin, przyrost masy ciała może być spowodowany przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych, a stany depresyjne wynikać ze zbliżającej się menopauzy. Gdy coś nas martwi, warto wybrać się najpierw do internisty lub lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze szczegółowy wywiad i zleci wstępne badania, pozwalające ocenić pracę całego organizmu.

Dieta ma znaczenie

Nie tylko dlatego, że pozwala zapanować nad wagą w przypadku niedoczynności tarczycy. Zdrowa, zbilansowana dieta pomaga w walce z niemal każdą chorobą. Chcąc usprawnić pracę tarczycy, warto sięgać po produkty bogate w jod, selen i magnez. Jedzenie mniejszych, częstszych posiłków w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na poziom T3. Dzieje się tak najprawdopodobniej poprzez zwiększenie poziomu insuliny, co pomaga organizmowi przekształcić T4 w T3 – tak wynika z badań, przeprowadzonych w Rush University Medical Center w Chicago.

Zbadaj się przed ciążą

Niedoczynność tarczycy może mieć zły wpływ na rozwijający się płód, spowodować odklejenie się łożyska i poronienie. Dlatego też planując ciążę, warto wykonać badania laboratoryjne, określające poziom hormonów. Diagnoza często jednak pojawia się przypadkiem, gdy pacjentki bardzo długo nie mogą zajść w ciążę.


 

Źródło: Woman’s Day/Hello Zdrowie