Go to content

Im więcej masz na głowie, tym lepiej się organizujesz… Czy stres może być motywujący?

Fot. Flickr / CC BY

Czy stres może być pozytywny i konstruktywny?  Raczej rzadko się nad tym zastanawiamy. Dlatego, że stres raczej kojarzymy z czymś nieprzyjemnym. Uważamy, że stres nam w jakiś sposób zagraża i że należy go unikać. Czy słusznie?

W zasadzie tak, ponieważ stres z definicji  pojawia się wtedy, kiedy wymagania otoczenia są większe, niż nasze możliwości. Stres, to nieprzyjemne napięcie, uczucie dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Warto jednak podkreślić, że te odczucia są subiektywne i bardzo często zbyt nisko oceniamy swoje możliwości. Jeżeli lepiej ocenimy swoje możliwości, wymagania otoczenia nie będą przerastać, a stres będzie dla nas pozytywny i dzięki niemu będziemy bardziej efektywni.

Pan Dobry

Eustres, czyli stres motywujący, pozytywny, konstruktywny.  To stan fizyczny  i psychiczny, w którym umysł i ciało osiągają pełnię swoich możliwości. To także odroczone pozytywne efekty negatywnego stresu (np. stres przy egzaminie i późniejsza satysfakcja z powodu zdania egzaminu). Występuje też w takich sytuacjach, jak uprawianie sportów ekstremalnych czy nawet podczas randki. Pan Dobry to szczyt formy fizycznej.

Kiedy zaczynasz się stresować i denerwować twój organizm odbiera sygnał o sytuacji zagrożenia i zaczyna aktywizować mechanizmy obronne. Reakcji obronnych jest bardzo dużo ale jako najbardziej charakterystyczne to: podjęcia walki lub ucieczki przed zagrożeniem.

W sytuacjach stresowych wydziela się adrenalina, jest to tzw. hormon strachu i walki. Zadaniem adrenaliny jest przygotowanie organizmu do zwiększonego wysiłku fizycznego i umysłowego, które wymagają szybkiej reakcji. Kiedy działa Pan Dobry to dodaje energii, poprawia koncentrację i działa mobilizująco.

Warto z tego skorzystać bo jest to niesamowite źródło energii, które zwiększa możliwości poradzenia sobie w trudnych sytuacjach. Bardzo często Pan Dobry może być nawet ekscytujący. Są osoby, które wręcz nie potrafią funkcjonować bez stresu i adrenaliny, bo są to nieocenione motory do działania!

Ważną kwestią jest zapanowanie nad stresem. W momentach, kiedy się pojawia zadziałaj strategicznie i rozbierz problem na czynniki pierwsze, znajdź odpowiednie rozwiązanie. Jeśli skupisz się na pozytywach stresu szybciej znajdziesz rozwiązania, dzięki mobilizacji organizmu spowodowanej działaniem adrenaliny czyli Pana Dobrego. W takich sytuacjach należy skupić się wyłącznie na zadaniu, nie myśleć o konsekwencjach, o tym, co się stanie jak nam nie wyjdzie. Miej w głowie zadanie, czyli twój cel!

Stres krótkotrwały jest tak naprawdę bardzo konstruktywny, ponieważ mówi nam o pewnego rodzaju wyzwaniu. Gdyby się nie pojawił z dużym prawdopodobieństwem nie wzięlibyśmy tego wyzwania na poważnie. Dzięki temu, że pojawia się stres pojawiają się też możliwości i energia do działania.   Trzeba sobie jasno powiedzieć, stres jest, był i będzie dlatego warto nauczyć się czerpać z niego co najlepsze, czyli właśnie dodatkowe pokłady energii.

Wiele razy słyszy się o sytuacjach, w których ludzie doznają nadprzyrodzonej siły np. rozwijają duże prędkości uciekając, biegnąc (sport, zawody biegowe) lub są w stanie pod presją czasu bardzo szybko stworzyć dobry projekt. Takich przykładów jest mnóstwo.

Pan Zły

Dystres, to stres negatywny, zbyt mocno obciążający. Długotrwałe działanie Pana Złego jest bardzo szkodliwe, jest przyczyną pojawienia się nawet chorób psychosomatycznych. Pan Zły  jest wynikiem nadmiaru stresu, który jest spowodowany zbyt dużą ilością bodźców.

Długotrwałe działanie dystresu jest bardzo szkodliwe i  powodować może wiele problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, brak apetytu, apatię, lęki, pogorszenie pamięci. Może nawet prowadzić do depresji! Dodatkowo, jak mówią wyzwala lub zaostrza objawy chorób z autoagresji, np. Hashimoto, Gravesa-Basedowa.

Uwaga! Pan Zły tylko czeka aż podwinie ci się noga, nie daj się!

Można powiedzieć, że stres potrafi być konstruktywny i korzystny. Bardzo ważne jest też to, że długotrwały, chroniczny stres jest niezdrowy i niewskazany, tylko stres krótkotrwały może przynieść nam sprzyjające efekty, jeśli z niego skorzystamy.

Drogi Szefie – stres nie na każdego działa tak samo, pamiętaj o tym!