Go to content

Guacamole z pomidorami. Palce lizać!

GUACAMOLE: przepis na guacamole z pomidorami - Oh!me
Fot. iStock / Mariha-kitchen

Guacamole, czyli klasyka kuchni meksykańskiej. Jest naprawdę wiele powodów, by się nim zajadać i co najmniej tyle samo, by przygotowywać je samodzielnie! Moją ulubiona odmianą jest guacamole z pomidorami – kremowe i bardziej pikantne. Genialnie smakuje solo, jako pasta na kanapki i jako dodatek do praktycznie każdej potrawy i przekąski.

Możecie w nim maczać absolutnie wszystko – warzywa, paluszki, pieczywo, czy mięso. Na zimno i na ciepło. Sprawdźcie nasz przepis!

Guacamole przygotowuje się z dojrzałego awokado – można wykorzystać owoc klasyczny lub odmianę Hass.

To gładka, kremowa pasta lub dip, doskonale sprawdza się jako dodatek do przekąsek lub sos do dania głównego. Dzięki wysoki wartościom odżywczym, sprawdzi się również jako pasta na kanapki. Nie bez powodu świat „fit” pokochał awokado i wszystko, co z nim związane.

Nasz przepis na guacamole z pomidorami to jedna  z odmian tego dipu. Kwaskowaty pomidor i drobno posiekana cebula dopełniają lekko oleisty smak samego awokado. Jeśli lubicie wersję pikantną zamiast pieprzu dodajcie chilli lub papryczki Jalapeno.

Guacamole z pomidorami – przepis

Składniki na większą porcję:

  • 2 awokado 
  • średnia cebula
  • ząbek czosnku
  • pomidor
  • limonka
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu

Opcjonalnie możecie użyć połowy składników (jeśli lubicie pomidora nie zmniejszajcie jego ilości, a jedynie zrezygnujecie z wodnistej części z pestkami)

Jak zrobić guacamole z pomidorami?

Przed obraniem umyj owoc awokado. Obierz ze skórki – najłatwiej przekroić awokado wzdłuż na dwie połówki i przekręcić ( w jednej zostanie pestka). Ponieważ owoc zostanie rozgnieciony, wystarczy wyskrobać łyżką miąższ ze skórki. Tak jest najszybciej. 😉

Pomidora należy sparzyć i obrać ze skórki. Cebulę i pomidora siekamy w drobną kostkę. Myjemy lionkę i ocieramy na tarce o drobnych oczkach skórkę, wyciskamy z niej sok (uwaga na pestki). Awokado zagniatamy widelcem, dodajemy pozostałe składniki. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Pieprz można zastąpić papryką chilli lub drobno posiekaną papryczką Jalapeno – uważajcie z pikantnością.

GUACAMOLE: przepis na guacamole z pomidorami

Fot. iStock / martiapunts

Guacamole – ile ma kalorii?

Choć awokado jest niezwykle zdrowe i zawiera drogocenne tłuszcze, jest owocem bardzo kalorycznym. Nasuwa się więc pytanie: ile kalorii ma guacamole?

100 g dipu guacamole to  104 kcal. Ale posłużmy się przykładem bardziej obrazowym. Jedna łyżka guacamole ma ok. 26 kcal (waży 25 g).

Więc zdecydowanie mimo kaloryczności nie zaszkodzi naszej diecie. A korzyści są ogromne (i zdrowotne i smakowe)

Z czym jeść guacamole?

Oprócz oczywistego zastosowania guacamole jako dipu, warto dać mu szansę zagrać pierwsze skrzypce. Doskonale smakuje jako pasta do chleba czy tostów. Można pokusić się o dodatkową porcję grubo mielonej soli i pieprzu na wierzchu. Dodać do kanapki lubione warzywa lub wędlinę. A jeśli posypiecie wszystko odrobina posiekanej kolendry – będziecie mieli iście instagramową kanapkę, jak z żurnala!

Smakuje również wyśmienicie ze słupkami z warzyw, mięsem, chipsami, paluszkami itp.. Guacamole oryginalne, czyli bez pomidorów świetnie zastąpi majonez.


Na podstawie: justmydelicious.com